Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: = SoS - Αγορα BMW Z4 E89 23i =

  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-21
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή = SoS - Αγορα BMW Z4 E89 23i =

    Καλησπερα σας!

    Εδω και λιγο καιρο, περιπου 2 μηνες ψαχνω να αγορασω ενα BMW Z4 E89 23i αυτοματο.
    Μετα απο διαφορους ελεγχους ειτε σε αντιπροσωπιες ειτε με spotmechanic βρηκα ενα στο οποιο συμφωνησαμε στα λεφτα
    αλλα μετα τον ελεγχο στην αντιπροσωπεια στην επαρχια οπου βρισκετε το αυτοκινητο ενημερωθηκα τa ακολουθa:

    +++QTE

    Όσο αφορά το θόρυβο από την πίσω μεριά του αυτοκινήτου προέρχεται είτε από τον κεντρικό ή από το πίσω διαφορικό . σε πρώτη φάση επειδή ο θόρυβος είναι πολύ μικρός θα πρέπει να ελεγθεί εκ νέου ώστε να εντοπιστεί πιο από τα δύο ανταλλακτικά έχει το πρόβλημα .

    Εάν προέρχεται από το κεντρικό τότε επισκευάζεται ο ήδη υπάρχων. Το κόστος ακριβώς δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε καθώς το προκύπτει αφού ελεγθεί ο κεντρικός .

    Εάν ο θόρυβος προέρχεται από το πίσω διαφορικό τότε καλό θα ήταν σε πρώτη φάση να αντικατασταθούν τα λάδια του και εάν δεν στρώσει να αντικατασταθεί η εάν γίνεται να επισκευαστεί το διαφορικό. Το κόστος του γνήσιου καινούργιου ανταλλακτικού για να έχετε μία εικόνα τιμής που μου ζητήσατε ανέρχεται περίπου στα 2500 € .

    Σας ευχαριστούμε πολύ για την προτίμηση

    +++UQTE

    Το αμαξι εχει κατω απο 100 χιλιαδες χιλιομετρα και μου επιβεβαιωσαν οτι δεν εχει κατι αλλο ουτε μηχανικα ουτε εξωτερικα ( ειναι αβαφο ).

    Ο ανθρωπος μου ειπε οτι θελει να το παει και καπου αλλου γιατι πιστευει οτι δεν εχει κατι μιας και ειχε προηγουμενη εμπειρια με την αντιπροσωπεια σε αλλο αυτοκινητο του.
    Του λεγανε οτι ισως ειχε κατι σοβαρο και τελικα πηγε αλλου και δεν ειχε τιποτα.

    Το θεμα ειναι και αλλου να το παει πως ειμαι σιγουρος οτι δεν θα του εχει μιλησει ετσι ωστε να πει οτι δεν εχει κατι τελικα....

    Τι γνωμη εχετε??? Πως θα μπορουσα να το διαχειριστω?

    Ευχαριστω

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 20-02-21 στις 18:54

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να το κατεβάσεις να το τσεκάρουν και στην Αθηνα
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-21
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την απαντηση.

    Εχουμε πει να βρεθουμε θεσσαλονικη για τη μεταβιβαση. Οποτε σημερα το πηγε σε εναν αλλον εξιδεικευμενο για BMW αλλα οχι αντιπροσωπεια..Περιμενω νεα αλλα μαλλον μου ειπε ειναι το ρουλεμαν.

    Εχω σκεφτει στη περιπτωση που μου πουν ρουλεμαν την ημερα της μεταβιβασης το πρωι να το παμε στη θεσσαλονικη σε εναν επισημο αντιπροσωπο, να του αναφερουμε τη διχογνωμια και να ελεγξει αναλογα.

    Σε περιπτωση που και εκει μου πουν ρουλεμαν θα προχωρησω λεω στην αγορα. Τι λετε?

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-21
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα, εχω νεα.

    Ο ανθρωποε το πηγε στο δικο του συνεργειο ( εξιδικευμενος bmw-mini) και με πηρε ο μηχανικος και μου ειπε τα εξης:

    Οντως εχει θεμα στο πισω διαφορικο. Του ειπε ο ιδιοκτητης να το επισκευασει το οποιο κοστιζει 500-600ευρω.

    Υπαρχει μια περιπτωση να μην επισκευαζετε (μικρη πιθανοτητα εαν τα κουτια εχουν χαλασει) οπου εκει θελει καινουργιο.

    Σε περιπτωση που επισκευαστει εχω σκοπο τη μερα αγορας να το παμε σε μια αντιπροσωπεια bmw για ενα τελικο ελεγχο.

    Πιστευετε πρεπει να εχω λογο να φοβαμε για κατι περετερω?

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-21
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα, εχω νεα.

    Ελεγχθηκε το αυτοκινητο και σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο και μου ειπε ο μηχανικος οτι οντως ο θορυβος ειναι απο το πισω διαφορικο και χρηζει επισκευη. Μου ειπε οτι μαλλον επισκευαζετε λογο των λιγων χιλιομετρων και θα ξεκινησει την εργασια (κοστος 500-600ευρω). Μου ειπε ομως οτι ισως αν εχουν πειραχτει τα κουτια θελει καινουργιο αν και δεν νομιζει.

    Σε περιπτωση που το επισκευασει εχω στο νου μου την ημερα αγορας να το παμε σε ενα 3ο συνεργειο (αντιπροσωπεια) και να τους ενημερωσω τι εγινε και να ελεγξουν αναλογα.

    Πιστευετε πρεπει να ανησυχω για κατι περετερω?

    Ευχαριστω!

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γεια σου φίλε και καλωσήρθες στην παρέα. Αν γίνει επισκευή στο διαφορικό δεν έχεις κατι να φοβάσαι, προχώρα στην αγορά. Το θέμα ήταν να μην το έπαιρνες με τη βλάβη του διαφορικού αδιάγνωστη. Τώρα είτε το επισκευάζεις, είτε κόβεις απο την τιμή στον πωλητή για να το φτιάξεις/αντικαταστήσεις αργότερα (υπάρχει και η λύση ενός μεταχειρισμένου διαφορικού, στη BMW σωστή τιμή σου έδωσαν - καινούργιο πάει πολύ ακριβά)

    Περιμένουμε νεα σου και με το καλό το νέο όχημα!




  7. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Kostas_1 (23-02-21)

  8. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χωρίς να ξέρω που και σε ποιον το πήγε,θα προτιμούσα να το πήγαινες σε κάποιον,δικής σου επιλογής, όχι φίλο η γνωστό του ιδιοκτήτη ,του οποίου συνεργείου .
    Και θα ήταν προτιμότερο πρώτα να το επισκευάσει και μετά να το αγοράσεις και βέβαια εφόσον έχεις πάρει και γραπτή εγγύηση για την εν λόγω επισκευή .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  9. #8
    Εγγραφή
    17-02-21
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω!

    Ναι εχω σκοπο την ημερα αγορας να παμε σε μια αλλη αβτιπροσωπεια, να αναφερω τι εχει συμβει και τι επισκευαστηκε ετσι ωστε να γινει ενας τελικος ελεγχος.

    Δυστηχως η ευτηχως δεν υπαρχουν πολλα διαθεσιμα Ε89 σε λογικες τιμες για μενα τουλαχιστον οποτε ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι ισως αναγκαστω να το "γυρισω" σε SLK r171 αναγκαστηκα που δεν μαρεσει πολυ.

    Γενικα ποια ειναι η αποψη σας για την αγορα Ε89 Ζ4 23i αυτοματο?

    Υ.Γ πολυ θα ηθελα το 3λιτρο αλλα δυστηχως λογο τιμης αλλα και ισως μεγαλυτερων running expenses θεωρω δεν μπορω να το καλυψω η εστω θα πιεστω.

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gtzoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ισως αναγκαστω να το "γυρισω" σε SLK r171 αναγκαστηκα που δεν μαρεσει πολυ.

    Γενικα ποια ειναι η αποψη σας για την αγορα Ε89 Ζ4 23i αυτοματο?
    Πολύ ωραίο καλούπι το Ε89 και καμία σχέση με το R171! Το κυριότερο ειναι ότι στη μια μιλάμε για το Ε89 ένα αυτοκίνητο με παραγωγή 2009-2016, ενώ το R171 είναι μιας πενταετία πιο παλιό 2004–2010, με ότι αυτό συνεπάγεται (τεχνολογία, χιλιόμετρα, χρήση).

    Αυτό που βλέπεις εσύ αν επιτρέπεται πότε έχει παραγωγή? Έχεις κοιτάξει το vin του για να δεις με τι εξοπλισμό ήρθε? https://www.mdecoder.com/



  11. #10
    Εγγραφή
    17-02-21
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα! Οχι δεν ηξερα καν τι ειναι το VIN. Θα το τσεκαρω ομως. Ειναι του 2009 το αμαξι!

    Συμφωνω καμια σχεση το ενα αμαξι με το αλλο, αλλα δυστηχως ειναι πολυ λιγα τα διαθεσιμα μεταχειρισμενα!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP