Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Λαδια σασμαν κ διαφορικού compact 316 1800 2003

  1. #11
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως! Το έψαξα και λένε ότι υπάρχει και τέτοια περίπτωση! Σφραγισμένο longlife!
    οι αντιπροσωπειες ουτε να ακουσουν θελουν για αυτες τις 2 εργασιες.longlife και καλα..τα εξειδικευμενα λενε οτι στην ακρη του διαφορικου εχει μια ταπα πληρωσης ..απο αυτην ρουφανε το περισοτερο και ξαναβαζουν μεσα το νεο υγρο διαφορικου.δεν υπαρχει αλλος τροπος,λιγο παντα μενει μεσα...και εμενα δεν εχει οπως και φιλου μου ε90.και πρεπει να αλλαξω σε λιγο γιατι πατησα τα 100.000..σασμαν εχω αλλαξει ηδη,λεω να αλλαζω καθε 2 χρονια δλδ για μενα καθε περιπου 20-30.000 χιλ.
    τωρα για λαδια σασμαν προτεινουν OEM και τα redline και τα motul,castrol ,ενω διαφορικου λενε για ΟΕΜ ΜΟΝΟ.

  2. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (11-05-21)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι αντιπροσωπειες ουτε να ακουσουν θελουν για αυτες τις 2 εργασιες.longlife και καλα..τα εξειδικευμενα λενε οτι στην ακρη του διαφορικου εχει μια ταπα πληρωσης ..απο αυτην ρουφανε το περισοτερο και ξαναβαζουν μεσα το νεο υγρο διαφορικου.δεν υπαρχει αλλος τροπος,λιγο παντα μενει μεσα...και εμενα δεν εχει οπως και φιλου μου ε90.και πρεπει να αλλαξω σε λιγο γιατι πατησα τα 100.000..σασμαν εχω αλλαξει ηδη,λεω να αλλαζω καθε 2 χρονια δλδ για μενα καθε περιπου 20-30.000 χιλ.
    τωρα για λαδια σασμαν προτεινουν OEM και τα redline και τα motul,castrol ,ενω διαφορικου λενε για ΟΕΜ ΜΟΝΟ.
    Και σασμάν και διαφορικού βάζε ΟΕΜ



  4. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    dreamer (17-05-21), nikos valvetronic (11-05-21)

  5. #13
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα . Έχω μια ερώτηση θέλω να αλλάξω λάδια σασμάν και έχω το πορτοκαλί ταμπελακι στην φωτογραφία. Αναζήτησα με τον κωδικό που γράφει στο ίντερνετ και είδα Dexron-VI.

    Ερώτηση θέλω να βάλω redline και Dexron-VI είναι το redline D6 ATF. Να βάλω αυτό η το D4 ATF. Ρωτάω γιατί το D6 δεν γράφει πουθενά ότι κάνει για χειροκίνητο απλά γράφει ότι κάνει Dexron-VI που το D4 δεν το γράφει .

    Πολύ μπέρδεμα.....

    IMG_20210513_190839.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Teoz3 : 14-05-21 στις 10:35

  6. The Following User Says Thank You to Teoz3 For This Useful Post:

    BILL007 (17-05-21)

  7. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    https://www.1addicts.com/forums/show....php?t=1208743

    D4 is a little heavier than D6, so probably a little better in warm climates
    I am in a pretty warm climate but I've used MTL and D4 and I think I like the thicker MTL better. With the thinner D4 the transmission doesn't seem as smooth. Both work fine, however.

    I mention this because I think the same may be true for D4 versus D6 in a cold climate. D6 will feel a bit more mechanical and shift better before the transmission warms up. D4 will feel a bit smoother but be a little stiff before the transmission warms up. Depends a bit on what you like.



Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP