Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Διαφορικο μπλοκέ

  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή Διαφορικο μπλοκέ

    Αξίζει να αλλάξω το διαφορικό της Ε36 μου με μπλοκέ? και τι μπλοκέ θα μπορούσα να βάλω? Έχω την bmw e36 1.6 sedan με τα 102 άλογα, αλλά ελπίζω σύντομα να γίνει 1.8iS !

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οτι αξιζει αξιζει και με το παραπανω...εκτος απο καλυτερο και πιο ελεγχομενο παντιλικι εχεις πολυ καλυτερη προσφυση στον πισω αξονα...ειναι πιο βιδωμενος στο δρομο.
    Η καλυτερη επιλογη για εμενα ειναι αυτη του εργοστασιακου με βημα 3,45 η 3,38...το εργοστασιακο ειναι 25% εμπλοκης και απ οσο γνωριζω ειναι 2 δρομων.
    Απλα εκτος του οτι σπανιζει να βρεις, ειναι σχετικα ακριβη αναβαθμιση καθως παιζουν απο 350 εως 500 μεταχειρισμενα και επισης δε μπορεις να το ελεγξεις απ οσο ξερω με καποιο τροπο, εκτος αν το βαλεις πανω στο αμαξι και κατα πασα πιθανοτητα δε θα ειναι καλο και θα θελει ανακατασκευη απο δισκακια κλπ το οποιο κοστιζει και αυτο αρκετουτσικα. Σαν 316 δε θα καταλαβεις και πολλα αλλα απο ις και πανω η διαφορα ειναι πολυ εμφανεστερη...εγω ενδιαφερομαι εξ αρχης απο τοτε που πηρα το δικο μου ε36 αλλα γενικα ολα οσα σου ανεφερα με εχουν παγωσει λιγο σαν ιδεα. Χοντρικα αν εχεις ενα καλοστημενο αυτοκινητο απο ολα τα υπολοιπα το μπλοκε χρειαζεται πιο πολυ για παντηλικι. Κατα τη γνωμη μου ομως ειναι πιο απαραιτητο σε πιο δυνατα συνολα.

  3. The Following 5 Users Say Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    bakalos (02-11-20), I_MNL (31-10-20), Kostas Maras (28-10-20), nik200 (06-11-20), PetrosD (27-10-20)

  4. #3
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα παίξει ρόλο στο τράβηγμα του φουσκωτού απο βρεγμένη γλύστρα? παίζει καθόλου ρόλο σε λασπώδη εδάφη? τα πατηλίκια δεν με ενδιαφέρουν είμαι 65! εντάξει κανένα χειροφρενάκι για να θυμάμαι τα νιάτα μου, τότε που ''παρκάραμε'' σαν τον Τζανετάκο την Lancia!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 29-10-20 στις 19:48

  5. #4
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι διοτι δε θα γλιστραει ο ενας μονο απο τους 2 τροχους λογω χαμηλης προσφυσης...ολος ο αξονας θα ειναι μπλοκαρισμενος εως οτου γλιστρησουν και οι 2 ροδες μαζι.....βεβαια σε τετοιες περιπτωσεις απο γλυστρες κλπ πρεπει να παιζεις με στατικη τριβη και οχι τριβη ολισθισης....με αλλα λογια αμα αρχισει να σπινιαρει (ας εχεις και μπλοκε )τοτε σταματας και το πας σιγα σιγα ξανα απο την αρχη ετσι ωστε να μη σπινιαρει καθολου και να ξεκινησεις ομαλα. Αν το θες μονο για τετοια χρηση τοτε κατα τη γνωμη μου μην ασχοληθεις...βαλε απλα ενα ζευγαρι καλα λαστιχα πισω και αλλαζε τα συχνοτερα.

  6. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    bakalos (02-11-20)

  7. #5
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ αδερφέ που ασχολήθηκες, και για τις πληροφορίες!

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP