Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 71

Θέμα: Τι καινούργιο προσθέσατε στη BMW σας μέρος 5ο''

  1. #41
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η δική μου ''επιλογή'' ήταν με σειρά GEL, AGM, EFB! για τις διαφορές θα διαφωτιστήτε απο το διαδίκτυο, επειδή είναι πολλές! Αυτού του είδους μπαταρίες, έχουν μεγαλύτερο CCA (ρεύμα εκκίνησης), μεγαλύτερη αντοχή στις ακραίες θερμοκρασίες, και στα τραντάγματα, επίσης εκφορτίζονται πολύ πιο αργά! Το θέμα μπαταρία το έψαξα (μέχρι την Αυστρία με e-mail), και ξέροντας (απο το 75 που δούλευα μηχανικός), ότι η μπαταρία είναι η ''καρδιά'' του αυτοκινήτου! Αυτήν την επέλεξα, γιατί είμαι και λίγο μυστήριος, θέλοντας να κλείνει το κουτί, και να μην με τρώει το ότι κάτι ΔΕΝ είναι σωστό! Όσο για τις ''μαμά'' νομίζετε ότι η BMW κατασκευάζει μπαταρίες? Πρώτη τοποθέτηση λοιπόν της εταιρίας, εάν ρωτήσετε, είναι οι BANNER! τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει, είναι για το μπλε άσπρο σηματάκι!!! και προσοχή στο χρόνο κατασκευής! οι δε καινούριοι να θυμούνται να ''δηλώσουν'' την μπαταρία στο αυτοκίνητο (εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα μιας και το αυτοκίνητό μου δεν έχει τέτοιον εγκέφαλο, όπως και το αφεντικό του )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 18-03-21 στις 15:28

  2. #42
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φιλε μου αν διαβασεις παρομοια θεματα στο φορουμ ,το εχουμε εξηγησει οτι η μαμα δεν κανει μπαταριες και εχουμε αναφερει και τις μαρκες που φτιαχνουν γιαυτην..οπως επισης εχουμε ξαναπει οτι μερικες φορες ορισμενα ανταλλακτικα εχουν δικιαως την σφραγιδα της μαμας γιατι διαλεγει πρωτης ποιοτητας εναντι του εμποριου που μπορει να ειναι δευτερης και τριτης..το οτι φοραει μπανερ δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι με ιδιες προδιαγραφες..πολλες οφρες η μαμα ζηταει δικες της προδιαγραφες και ποιοτητες αποτι κυκλοφορει η ιδια εταιρεια στο εμποριο//οι δισκοι και τα τακακια για να σου δωσω ενα παρεδιεγμα ειναι μερικα απο επισης ανταλλακτικα που επισης διαφερουν απο της ιδια εταιρειας που τα κυκλοφορει εξω..οποτε ναι η μαμα ορισμενες φορες με την σφραγιδα της οτνως ειναι εγγυηση για καλυτερη ποιοτητα..κιαυτο δνε ειναι πεποιθηση δικη μου ,μπες στα ξενα φορουμ να δεις που εχουν την ιδια αποψη σε αγορες που δυσκολα πειθονται για την ποιοτητα και δεν μπορει η μαμα να κανει το κοροιδο..

  3. #43
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά! δεν αντιλέγω σε τίποτα απο αυτά!!! Απλά για το δικό μου αυτοκίνητο, ήταν και λίγο δική μου υπερβολή, μιας και όλες οι εταιρίες μου έδιναν απλή μπαταρία 50Ah!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 18-03-21 στις 19:26

  4. #44
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατεβηκα να κοιταξω και τελικα η μπαταρια ειναι exide με κωδικο 61 21 8 386 950
    55Αh 480A 12V αγορασμενη απο σπανο στα 98 ευρω με 20% εκπτωση και εγγυηση

  5. #45
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι ναι banner τι να σου πω
    Στο δικό μου e46 banner 55ah με ελάχιστη χρήση του αυτοκινήτου άντεξε 2χρονια και ένα μήνα
    Πήγα αντιπροσωπεία έβαλα την γνήσια ακριβώς ίδια Αμπερ και ίδια χρήση του αυτοκινήτου έχει ήδη 4 χρόνια πάνω και συνεχίζει

  6. #46
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω έχω εργοστασιακή από Γενάρη του 2015 .
    Μέχρι στιγμης ολα οκ...

  7. The Following User Says Thank You to BILLYS For This Useful Post:

    dreamer (20-03-21)

  8. #47
    Εγγραφή
    30-03-13
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    883
    Thanked
    2664
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Αγορά 12/2014 Banner.12V 70ah για e46 1.6cc.

    Απροβλημάτιστη χρήση.

    Απρίλιο 2020 δεν εκκίνησε, Εκεί είπα πάει.....δεν θα ξανά λειτουργήσει. Με διέψευσε, απροβλημάτιστα μέχρι σήμερα.


    Δεν έχω χρησιμοποιήσει καλύτερη.

  9. The Following User Says Thank You to CHKO3CI For This Useful Post:

    dreamer (20-03-21)

  10. #48
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα να τονίσω την σημασία, των ''διαφορετικών'' τεχνολογιών μπαταριών, οι GEL, AGM, και EFB μπαταρίες, (που έχουν όλες οι μάρκες), διαφέρουν πολύ απο τις απλές, μην τα ισοπεδώνουμε όλα! όπως όλα τα πράγματα η τεχνολογίες της μπαταρίας, έχουν προχωρήσει πολύ! Το ''μυστικό'' (για το οποίο έστειλα e-mail στην BANNER για να σιγουρευτώ), είναι πόσα VOLT βγάζει το δυναμό του αυτοκινήτου, μιλάμε πάντα, για παλιάς τεχνολογίας αυτοκίνητα,
    θέλοντας να βάλω AGM, μου απάντησε η BANNER, ότι εάν βγάζει 14,4V και πάνω, μπορώ να βάλω AGM! (όταν όλοι οι Έλληνες μου έλεγαν ότι ΔΕΝ κάνει το αυτοκίνητο για τέτοιες μπαταρίες), τρίχες κατσαρές θα έλεγα εγώ! το δικό μου στο ρελαντί βγάζει 14,6, οπότε άνετα μπορούσα να την βάλω, όμως η 60άρα ΔΕΝ χωρούσε στο κουτί!!! Δηλαδή δεν έκλεινε το καπάκι.........(έ όλοι έχουν τα ψυχολογικά τους), δεν μπορούσα να βλέπω την μπαταρία έξω, μου έβγαζε το μάτι! Προτίμησα EFB, που είναι ένα σκαλοπάτι πιο κάτω! Επίσης, όλες οι μπαταρίες, ανάλογα την κίνηση του οχήματος θέλουν ''συντήρηση'' μην το ξεχνάτε αυτό! Δεν είμαι ''ειδικός'' λέω ότι διάβασα (πολύ), και ότι μου είπαν ηλεκτρολόγοι, και εταιρίες του εξωτερικού! Και κάτι άλλο σπουδαίο, με ένα πολύμετρο μετρήστε μήπως έχετε απώλειες!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 19-03-21 στις 11:36

  11. The Following 2 Users Say Thank You to iliasb For This Useful Post:

    BILL007 (19-03-21), dreamer (20-03-21)

  12. #49
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iliasb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι άλλο σπουδαίο, με ένα πολύμετρο μετρήστε μήπως έχετε απώλειες!
    για το αρχείο!



  13. #50
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Kαλησπερα!
    Ενω τον μαρτιο ολα πηγαιναν καλα, τελικα μετα απο 5χρονια και 9μηνες εμεινα απο μπαταρια...τον τελευταιο μηνα ειχα καταλαβει οτι πεφτει σιγα σιγα καθως το ''μπιμ'' που κανει ο συναγερμος ασθενουσε ελαφρως σταδιακα...τις τελευταιες 4 5 φορες που μιζαρα παρατηρησα και καποια δυσκολια σταδιακα αυξανομενη μεχρι που τελικα χτες παρεδωσε εντελως...εντωμεταξυ η προηγουμενη ακριβως διαδρομη που ειχα κανει ηταν μεχρι τον ορωπο και μαλιστα με αρκετα γρηγορη οδηγηση...μου εκανε εντυπωση το οτι επεσε τοσο αποτομα και ενω παντα εκανα μεγαλες διαδρομες με σπορ οδηγηση.

    Τελοσπαντων, αν εχετε κατι να προτεινετε θα το εκτιμουσα πολυ...το βασικο μου κριτηριο ειναι να κλεινει το καπακι της μπαταριας, καθως αυτη που ειχα τωρα (exide με σφραγιδα bmw αγορασμενη απο σφακιανακη 55Αh 480A) ηταν ψηλη και το καπακι απλα ακουμπουσε επανω χωρις να κλεινει εντελως....αν βεβαια για να κλεινει το καπακι πρεπει να πληρωσω τα διπλασια τοτε ας μεινει με κενο
    Το αυτοκινητο ειναι Ε36 318is coupe.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP