Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 71

Θέμα: Τι καινούργιο προσθέσατε στη BMW σας μέρος 5ο''

  1. #31
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγεια σου Ηλία! Έκανες ολοκληρωμένη δουλειά μπράβο. Όπως βλέπω όντως καμια σχέση το 90 με το 46 στην ανάρτηση. Έχει λογική 5αρας το 90. Μια χαρά χαμήλωσε. Από εκεί και πιο κάτω τελειώνουν τα + και αρχίζουν τα - ... Αν θες να αντιμετωπίσεις την κλίση ίσως ένα σετ αντιστρεπτικες από μεγαλύτερο 90αρι;; Δεν ξέρω καθόλου τον καροτσα αυτή τι φοράει. Θα ήταν VFM λύση σίγουρα. Καλοπάτητες φίλε!
    Ευχαριστώ πολύ Νικόλα

    Όντως τα Ε6/8/9 έχουν διαφορετική σχεδίαση σε σχέση με το 46αρι.

    Με ευχάριστη έκπληξη την αλλαγή πλέον στην σειρά F όπου το πίσω αμορτισέρ δεν γίνεται σάντουιτς πάνω στο σασί.

    Αλλά εδράζεται σε παπουτσάκι που βιδώνει εξωτερικά του οχήματος από την κάτω πλευρά.

    Που σημαίνει πως πλέον δεν χρειάζεται να λύσεις όλες τις μοκέτες πίσω.

    Εννοείτε θα το κοιτάξω το θέμα με τις αντριστεπτικες...

    Απλά άμεση προτεραιότητα πλέον είναι ένας εμπρόσθιος mpack προφυλακτήρας.
    (Οπίσθιο έχω και περιμένει καρτερικά να μπει πάνω στο αυτοκίνητο) για να τελειώσουμε με το θέμα look

    Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

  2. The Following 3 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (14-03-21), isou (12-03-21), nikos valvetronic (13-03-21)

  3. #32
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    @nikos valvetronic

    Με τσάκισες ρε φίλε, δεν μπορώ να αγιασω αχαχαχαχαχαχα


    Λοιπόν έπεσε μελέτη...
    μαλλον φοράω μικρότερη καθότι το αυτοκίνητο δεν είναι mpack,αλλα βρήκα
    160€ κούτα η OEM 14mm απο
    γειτονικής χώρας bmw store


    Για όποιον ενδιαφέρετε το p/n για την πίσω ζαμφόρ των 14mm είναι
    33 55 6 764 426 ,
    και τις φοράνε απο Diesel 118 και mpack 316 μεχρι 335 Βενζίνη.

    Εδώ το link του realοem
    https://www.realoem.com/bmw/enUS/partxref?q=33+55+6+764+426

    Μπροστά απο μια γρηγορη ματια που έριξα ειναι όλες 26mm,
    χωρίς να ξέρω ομως αν υπάρχει διαφορά στις σκληρότητες.



  4. The Following 4 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (14-03-21), dark knight (13-03-21), isou (12-03-21), nikos valvetronic (13-03-21)

  5. #33
    Εγγραφή
    24-01-13
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    2122
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μεγεια Ηλία. Εσύ άλλαξες το μισό αυτοκίνητο στα "υπόλοιπα" που γράφεις. Εντάξει όπως λες ξεμπέρδεψες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Άντε με το καλό και οι 18αρες ή οι αντιστρεπτικές ή και ότι άλλο βάλεις.Περιμένουμε φωτό ,ευχαριστούμε για την ενημέρωση και τις πληροφορίες.

  6. The Following User Says Thank You to isou For This Useful Post:

    wheelman (12-03-21)

  7. #34
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο Ηλία! Νομίζω αυτό ηταν απο τα καλυτερα VFM πακέτα για το θέμα ανάρτηση. Keep μπάξing!



  8. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    wheelman (14-03-21)

  9. #35
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχθές καινούρια μπαταρία στην Ε36 μου, αυτήν!
    https://www.bannerbatterien.com/en/P...324-EFB-565-12

  10. #36
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    με τι κοστος αν επιτρεπεται ?

  11. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (17-03-21)

  12. #37
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Την αγόρασα 150€, ήταν προφορτισμένη, κατασκευή 4μήνου, αλλά αφού την δοκίμασα εάν χωράει στο κουτί, και κλείνει το καπάκι, την πήρα σπίτι και την φόρτισα μόνος μου, δεν έκανε πολύ, σχεδόν μισή ώρα, και την έβαλα μόνος μου, προσωρινά γιατί έχω παραγγείλει και ακροδέκτες απο e-bay, που όταν έρθουν, εκεί θα πέσει δουλειά, βγάλσιμο όλα, πλύσιμο, πέρασμα με σιλικόνη το κουτί, ξέρεις τώρα! Οι ακροδέκτες είναι αυτοί! θέλω να είναι ωραίο το σκέλος μπαταρία ρε παιδί μου, τι να κάνουμε!
    https://www.ebay.com/itm/2x-Battery-...MAAOSw93pgBqkb

  13. The Following User Says Thank You to iliasb For This Useful Post:

    BILL007 (17-03-21)

  14. #38
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πριν λίγες μέρες έκανα τυπικά λάδια φίλτρα κ.λ.π. και είπα στον Καζάκο να κοιτάξει έναν θόρυβο που με ταλαιπωρεί
    εδώ και 4-5 χρόνια...του είπα επίσης να τσεκάρει και βάσεις μηχανής αν και τις είχα αλλάξει πριν 75.000χλμ.
    Ο θόρυβος αυτός είναι ένας συντονισμός που κάνει έντονα 1800-2000 στο ανέβασμα αλλά και στο κατέβασμα
    των στροφών. Με είχε στοιχειώσει. Είναι στροφές που ο Ν42 δουλεύει άνετα και τετάρτη μες την πόλη που
    σημαίνει ότι βρισκεται σε αυτήν την περιοχή πάρα πολύ συχνά. Είχα παει και στον ηλεκτρολόγο μου κάποια στιγμή
    για να κλείσουμε ένα ραντεβού για ψάξιμο του θορύβου, δηλαδή ξήλωμα-βόλτα-ξήλωμα-βόλτα μέχρι να βρούμε τι
    σκ@τ@ συντονίζει και μου έλεγε οκ να το κάνουμε αλλά δεν είναι μέσα από το ταμπλό σίγουρα! Μη σας κουράζω άλλο
    τελικά αυτός ο διάολος ήταν οι βάσεις μηχανής...όταν αλλάχτηκαν οι μαμά, δεν ξέρω τι μάρκα μπήκαν αλλά ήταν
    λίγο πιο κοντές και 'κάτσανε' και γρήγορα. Αυτές που μπήκανε τώρα είναι corteco και φέραν το μοτέρ ένα πόντο
    πιο πάνω περίπου. Επίσης έχουν το ΒΜW σβησμένο δίπλα στο PN. Το αμάξι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ησύχασε. ΚΡΕΜΑ. Δεν το πιστεύω
    μετά από τόσα καιρό. Επειδή έχω ακούσει αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις συστήνω όταν πάτε για βάσεις βάλτε
    αυτές ! ! ! Ελπίζω να σωθούν και άλλοι από το μαρτύριο του τριξίματος!

  15. The Following 3 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    isou (17-03-21), pilot (17-03-21), wheelman (17-03-21)

  16. #39
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σχετικα με τη μπαταρια...δεν εχω αλλαξει πολλες μπαταριες στη ζωη μου, αλλα στου πατερα μου το ε36 οταν ειχε αλλαξει θυμαμαι ειχε δωσει γυρω στα 80 90 ευρω και ειχε βαλει εμποριου οχι γνησια bmw....
    Εγω οταν πηρα το δικο μου ε36 πριν 6 χρονια, ειχε πανω καινουρια μπαταρια απο τον σπανο γνησια bmw αγορασμενη στα 98 ευρω με 20%εκπτωση ...τωρα για ποιο λογο ειχε εκπτωση δε γνωριζω αλλα και εκπτωση να μην ειχε σιγουρα ειναι πιο συμφερουσα κατα τη γνωμη μου....
    Τοσα χρονια μετα την εχω ακομα...γενικα εχω ακουσει οτι οι γνησιες ειναι παντα καλυτερες και εχουν πολυ μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο απο τις εμποριου... ομως συνεπαγονται κσι καποια αρνητικα...
    Πρωτον ειναι αρκετα βαρυτερες (ενας λογος που ειναι πιο ποιοτικες και αντεχουν και πιο πολυ)
    Και δευτερον επειδη κανεις δε βαζει γνησιες μπαταριες επειδη ειναι πιο ακριβες ...οι γνησιες μενουν στα ραφια πολυ καιρο αχρησιμοποιητες και ειναι ηδη πολυκαιρισμενες οταν καποιος τις προτιμησει...
    Ενα ε46 ενος φιλου μου ειχε πανω απο 10 χρονια τη μαμα γνησια μπαταρια...
    Οσο για το καπακι που ειπες οτι πρεπει να κλεινει ειναι πολυ ευστοχη παρατηρηση γιατι εμενα το δικο μου δεν κλεινει...δεν ξερω τι παιζει με τις διαστασεις και τα βολτ αμπερ κλπ αλλα οταν το ειδε ενας μηχανικος μου μου ειπε οτι βγαινει η ιδια μπαταρια σε πιο χαμηλη για να κλεινει εντελως και οχι απλα να ακουμπαει πανω...
    Μια τελευταια παρατηρηση που εκανα ειναι οτι τα 2 ε36 της οικογενειας ... (το δικο μου και του πατερα μου) δεν φορανε ιδιων spec μπαταριες..συγκεκριμενα του πατερα μου ειναι 60Αh 540Α και η δικια μου 55Ah 480A...τωρα αν αυτο οφειλεται σε λαθος αυτου που εβαλε την μπαταρια εμποριου στον πατερα μου και δεν ειναι η καταλληλη δεν το γνωριζω...
    Γενικα αν εχει ασχοληθει καποιος με το θεμα της μπαταριας γενικοτερα ας μας διαφωτισει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ///Maniac : 17-03-21 στις 21:01

  17. #40
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειναι αληθεια αυτο για τις μαμα-γνησιες,οτι κρατανε χρονια και αξιζουν τα χρηματα τους..και εγω 10 χρονια την εχω ,φιλος μου 11...ειπαμε οτι στις μπαταριες ειναι οπως τα τακακια..εχει πρωτες και δευτερες ποιοτητες ακομα και στην ιδια μαρκα και τυπο..αυτο που δεν ξερω ειναι αν οι του εμποριου κρατανε τοσο πολυ..αν εχει βαλει καποιος ειδικα μπανερ παλιαοτερα να μας πει ποσο του κρατησε,τι χρηση εκανε κ.λ.π.
    τωρα για να παρεις της μαμας-γνησια μπαταρια και να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι πολλων χρονων ειναι απλο ,κοιτας την ημερομηνια κατασκευης ..αναγραφεται πανω στην μπαταρια με κωδικο,αναλογα τον προμηθευτη..

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP