Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 71

Θέμα: Τι καινούργιο προσθέσατε στη BMW σας μέρος 5ο''

  1. #21
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο παιδιά μπάξτε πράμα! Μαρκούτσια εννοείται μεταλλικά έτσι?
    Ο κοτσαδόρος που πατάει τον προφυλακτήρα δεν έμπαινε αλλιώς? Χαλάει όλο τον κώλο

  2. #22
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και γω θελω να βαλω υψηλης στα φρενα...δεν ξερω τι γινεται στα compact αλλα στο κουπε που εχω εγω ειναι 6 κομματια και οχι 4..προσοχη γιατι οσοι βαζουν 4 κανουν την κατασταση χειροτερη αφου ολο το μπαλονιασμα που αρχικα διαιρουταν σε 6 σωληνακια, καταληγει στο τελος να συσσωρευεται στα 2 απο τα 4 σωληνακια του πισω αξονα.
    Αν βρεις κατι καλο απο ποιοτητα/τιμη αν θες στειλτο εδω να το δουμε. Η αλλη επιλογη ειναι να πας σε μαρκουτσα να στα φτιαξει αυτος.

  3. #23
    Εγγραφή
    30-06-12
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    276
    Thanked
    428
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κοτσαδόρος που πατάει τον προφυλακτήρα δεν έμπαινε αλλιώς? Χαλάει όλο τον κώλο
    Η φωτο ειναι μολις γυρισα απο τον μαστορα, με σαφεστατη εντολη απο μενα να μην αγγιξει τον προφυλακτηρα. Το εχω διορθωσει εγω, λιμαροντας οσο το δυνατον λιγοτερο.

  4. The Following User Says Thank You to skaros For This Useful Post:

    nikos valvetronic (11-12-20)

  5. #24
    Εγγραφή
    30-06-12
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    276
    Thanked
    428
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Περι των μαρκουτσιων, απλα αντικαταστασης θα μπουν. Ειναι ηδη αγορασμενα, χρονο να τα τοποθετησω θελω. Εντος των ημερων φανταζομαι θα τα βαλω.

    Ενα αλλο θεματακι δημιουργηθηκε, αλλα δεν ειναι για αυτο το thread. Με την εγκατασταση του αεριου, αλλαξα και μεσαια τριβη γιατι εκανε θορυβο (σχετικα καινουργια ηταν, αλλα μου πηρε νερα σε καποια απο τις γερες βροχες), χωρις ομως να εχει καποιο αλλο συμπτωμα. Μετα την αλλαγη, με 2α κυριως, σε ενα φασμα στροφων τρεμει (δεν κανει ιδιοπεριστροφη μονο ο αξονας). Οσο πιο πολυ το φορτιο στην επιταχυνση, τοσο πιο πολυ 'κοπαναει'.
    Το μαστορι μου ειπε οτι σημαδευτηκαν ταπαντα κ επανατοποθετηθηκαν. Τα κατεβασε παλι κατω, μπροστα μου, τα ξαναεβαλε και το αποτελεσμα ειναι να επιδεινωθει το τρεμουλο και να ακουγεται και ενα τσιριχτο.
    Ο μαστορας λεει για αλλαγη αξονα.
    Εγω κραταω μια πισινη.... Θα παω για επιβεβαιωση.

  6. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπάξαμε αυτοκινητάκια

    _20201223_190943.JPG



  7. The Following 8 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    alexm (23-12-20), Dimimav (24-12-20), isou (12-03-21), Kostas_1 (30-12-20), michaelp900 (12-03-21), skaros (24-12-20), wheelman (12-03-21), zaharias (26-12-20)

  8. #26
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Ας Εγκαινιάσω και εγώ αυτό το thread
    Μπάξαμε και εμείς εχθές λοιπόν μετά από πολύμηνη αναμονή.


    Το αυτοκίνητο (Ε90 316i) χρειαζόταν αναρτήσεις έχοντας αισίως φτάσει τα 135Κ με τις μαμά,
    ενώ είναι εξοπλισμένο με τα πακέτα Dynamic+Advantage που συνεπάγεται sport ανάρτηση άρα ήδη λίγο χαμηλωμένο.

    Μετά απο πολύ ψάξιμο,
    και λόγω περιορισμένου budget κατέληξα στις HR Cup-Kit Comfort-Suspensions με κωδικό 40187-1

    https://www.h-r.com/en/cup-kit/
    http://web1.carparts-cat.com/default...5107004&12=130


    Πιθανολογώ ότι μπορεί να είναι συνεργασία της HR με την KONI, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

    Την έχουν φορέσει αρκετοί Αμερικάνοι στην sport εκδοχή της, κάτι που όμως δέν ήθελα, γιατί έχει drop 50mm-25mm
    εν' αντιθέσει με την Comfort όπου το drop είναι αποδεκτό για τα δικά μου δεδομένα 35mm-20mm.

    Πρώτες εντυπώσεις:
    *Δεν καταλαβαίνω μεγάλη διαφορά στο ύψος του αυτοκινήτου, σίγουρα υπάρχει αλλα δεν είναι εξωπραγματική
    (όχι δεν μέτρησα πρίν-μετά), όμως ο θόλος του Ε90 είναι τεράστιος και δεν θα το γλυτώσω το έξοδο της 18αρας mpack

    *Αρκετά μαλακή και επιτέλους το αυτοκίνητο αποσβένει, όμως θα το ήθελα λίγο ποιο σφιχτό ιδιαίτερα σε ανοιχτές καμπές,
    μάλλον θα πρέπει να κάνω μια λίγο διαφορετική ευθυγράμμιση.

    Τώρα σχετικά με το αν θα αντέξουν,
    και πώς θα συμπεριφέρονται στην πορεία, μάλλον θα πρέπει να επανέλθω.
    Σίγουρα οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.

    Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, αλλάχτηκαν και αρκετά πραγματάκια όπως
    *Top Mount εμπρός
    *Top & Bottom mounts πίσω
    *Ακρόμπαρα
    *Μπαράκια Ζαμφόρ
    *Bump Stop
    *Ψαλίδια εμπρός
    (είχα προμηθευτεί ήδη συνεμπλόκ, αλλά τα ψαλίδια ήταν πολύ καταπονημένα οπότε αλλάχτηκαν και αυτά).

    Νομίζω πώς θα κάνω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με το θέμα ανάρτηση
    Attached Images Attached Images

  9. The Following 8 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    alexm (14-03-21), BILL007 (14-03-21), dark knight (15-03-21), isou (12-03-21), nikos valvetronic (12-03-21), pilot (12-03-21), skaros (15-03-21), Χρίστος (13-03-21)

  10. #27
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας Εγκαινιάσω και εγώ αυτό το thread
    Μπάξαμε και εμείς εχθές λοιπόν μετά από πολύμηνη αναμονή.


    Το αυτοκίνητο (Ε90 316i) χρειαζόταν αναρτήσεις έχοντας αισίως φτάσει τα 135Κ με τις μαμά,
    ενώ είναι εξοπλισμένο με τα πακέτα Dynamic+Advantage που συνεπάγεται sport ανάρτηση άρα ήδη λίγο χαμηλωμένο.

    Μετά απο πολύ ψάξιμο,
    και λόγω περιορισμένου budget κατέληξα στις HR Cup-Kit Comfort-Suspensions με κωδικό 40187-1

    https://www.h-r.com/en/cup-kit/
    http://web1.carparts-cat.com/default...5107004&12=130


    Πιθανολογώ ότι μπορεί να είναι συνεργασία της HR με την KONI, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

    Την έχουν φορέσει αρκετοί Αμερικάνοι στην sport εκδοχή της, κάτι που όμως δέν ήθελα, γιατί έχει drop 50mm-25mm
    εν' αντιθέσει με την Comfort όπου το drop είναι αποδεκτό για τα δικά μου δεδομένα 35mm-20mm.

    Πρώτες εντυπώσεις:
    *Δεν καταλαβαίνω μεγάλη διαφορά στο ύψος του αυτοκινήτου, σίγουρα υπάρχει αλλα δεν είναι εξωπραγματική
    (όχι δεν μέτρησα πρίν-μετά), όμως ο θόλος του Ε90 είναι τεράστιος και δεν θα το γλυτώσω το έξοδο της 18αρας mpack

    *Αρκετά μαλακή και επιτέλους το αυτοκίνητο αποσβένει, όμως θα το ήθελα λίγο ποιο σφιχτό ιδιαίτερα σε ανοιχτές καμπές,
    μάλλον θα πρέπει να κάνω μια λίγο διαφορετική ευθυγράμμιση.

    Τώρα σχετικά με το αν θα αντέξουν,
    και πώς θα συμπεριφέρονται στην πορεία, μάλλον θα πρέπει να επανέλθω.
    Σίγουρα οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές.

    Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, αλλάχτηκαν και αρκετά πραγματάκια όπως
    *Top Mount εμπρός
    *Top & Bottom mounts πίσω
    *Ακρόμπαρα
    *Μπαράκια Ζαμφόρ
    *Bump Stop
    *Ψαλίδια εμπρός
    (είχα προμηθευτεί ήδη συνεμπλόκ, αλλά τα ψαλίδια ήταν πολύ καταπονημένα οπότε αλλάχτηκαν και αυτά).

    Νομίζω πώς θα κάνω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με το θέμα ανάρτηση
    Δυο ερωτήσεις επειδή έχω το dynamic και εγώ με 105.000χλμ. Πρώτον γιατί δεν έβαλες ξανά τα μαμά αμορτισέρ και δεύτερον τα ελατήρια τα άλλαξες γιατί χρειαζόταν, δεν έμπαινε το αμορτισέρ στα μαμά ελατήρια η για άλλο λόγο;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  11. #28
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Μιχάλη,
    Ήταν καθαρά θέμα κόστους,
    τα μαμα ήταν αρκετα ποιο ακριβά απο τα ~471€ που κόστισε το πακέτο της HR (Αμορτισέρ κ Ελατήρια)

    Όσο για τα ελατήρια,
    Όχι δεν χρειάζοταν αλλαγή, και ίσως εάν επέλεγα καποιο αλλο αμορτισερ να συνεργάζονταν.

    Όμως με την συγκεκριμένη λύση όταν με το καλό θα ξαναχρειαστώ αμορτισέρ,
    θα έχω ήδη τα ελατήρια χαμηλώματος όποτε θα μου έιναι ποιο βατή μια αλλαγή σε Bilstein B8 πχ

  12. The Following 3 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (14-03-21), dreamer (12-03-21), isou (12-03-21)

  13. #29
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μεγειες για όλες τις βελτιώσεις.
    Πας σιγουρα για 18αρες να γεμίσουν θολοι..

  14. The Following User Says Thank You to BILLYS For This Useful Post:

    wheelman (12-03-21)

  15. #30
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μεγεια σου Ηλία! Έκανες ολοκληρωμένη δουλειά μπράβο. Όπως βλέπω όντως καμια σχέση το 90 με το 46 στην ανάρτηση. Έχει λογική 5αρας το 90. Μια χαρά χαμήλωσε. Από εκεί και πιο κάτω τελειώνουν τα + και αρχίζουν τα - ... Αν θες να αντιμετωπίσεις την κλίση ίσως ένα σετ αντιστρεπτικες από μεγαλύτερο 90αρι;; Δεν ξέρω καθόλου τον καροτσα αυτή τι φοράει. Θα ήταν VFM λύση σίγουρα. Καλοπάτητες φίλε!

  16. The Following 2 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (14-03-21), wheelman (12-03-21)

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP