Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Cayman GT4

  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή Cayman GT4

    Δεν ξερω να περιγραφω οπως ο Νικος, αλλα περιληπτικα να σας γραψω την εμπειρια μου

    Οδηγησα προσφατα ενα Cayman GT4 μοντελο 2020 που ανηκει σε καλό φιλο και συναθλητη στους αγωνες. Δεν το εκανα στη πιστα αλλα σε δημησιο δρομο και ημουν πολυ προσεκτικός.
    Αν και η εμφανιση ειναι υποκειμενικό θεμα, το αυτοκινητο στα ματια τα δικά μου ητνα πανεμορφο. Τοσο εξωτερικά, όσο και εσωτερικά.
    Ειναι αυτοκινητο που σου δειχνει κατ ευθεια οταν καθησεις στο καθησμα του οδηγού, οτι κατασκευαστικε εχοντας επικεντρο τον οδηγό και την οδηγική απολαυση.
    Χαμηλό, δείχνει πιο ελαφρύ απο το δικό που παρότι ειναι νομιζω στα ιδια κιλά , πολυ φιλικό και ουδετερο. Δεν βγαζει μουτρα, δεν υπερστρεφει, δεν εχει κλισεις, δεν ειναι νευρικό. Το αμαξι ειναι πολυ ευκολο και πολύ φιλικό. Τα φρενα, τα καλυτερα που εχω δοκιμασει.

    Η αληθεια ειναι ότι πριν το οδηγησω, δεν ηξερα πραγματικά τι αυτοκινητο οδηγουσα. Ουτε τι χρονους βγαζει σε πιστες, ουτε ποσα αλογα ειναι, τιποτα δεν γνωριζα.
    Η εκπληξή μου ηρθε όταν εμαθα οτι ειναι 400+ αλογα . Οσο το εκανα βολτα, πιστευα ότι οδηγω ενα αυτοκινητο 270 - 280 αλογα το πολύ. Ουτε τωρα που ξερω την ιπποδυναμη, δεν πιστευω ακομη οτι βγαζει αυτα τα αλογα.
    Ειναι ο τρόπος που βαζει τη δυναμη κατω ? Ειναι η χαμηλή ροπή ? Ειναι οι μακρυες σχεσεις στο κιβωτιο ? Δεν ξερω παιδια, ακομη και τωρα το CSL μου φαινετε οτι εχει 80 ίππους περισσότερους.

    Ομως αφου το εψαξα λιγο στο youtube, ειδα οτι το αυτοκινητο αυτό σε θεμα χρόνους κλπ ειναι killer. Ακομη ψάχνομαι να βρω μηπως δεν πατησα καποιο κουμπακι και δεν το ενιωθα τοσο γρηγορο. Ομως τα πατησα ολα

    Τεσπα, το αυτοκινητο ηταν ενα απο τα καλυτερα που εχω οδηγησει. Καταπληκτικό συνολο.
    M3 CSL

  2. The Following 7 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    alexk (27-09-20), BILL007 (24-09-20), isou (13-09-20), nik200 (14-09-20), nikos valvetronic (13-09-20), pilot (13-09-20), vagmag (16-09-20)

  3. #2
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φιλε καταλαβαινω τι ενιωσες ...το ιδο ενιωσα με την αστον μαρτιν οταν μπηκα. τα αυτοκινητα αυτα πλεον ειναι φιλκα για να τα οδηγουν και οι κυριες των κυριων και να πηγαινουν σουπερ μαρκετ,γιαυτο φαινονται σαν να οδηγεις ενα καθημερινο αυτοκινητο ,σπορ μεν αλλα πηχτρα στα ηλεκτρονικα βοηθηματα για να μην βγει το θηριο και τις τρομαξει.

    δεν ειναι οπως καποτε που αυτα τα αυτοκινητα τα αγγιζαν μονο ανδρες αυστηρα, ακομα και αυτοι που δεν ηξεραν και σκοτωνονταν,αλλα μονο ανδρες.

    θυμαμαι ημουν 20 χρονων οταν οδηγησα για πολυ λιγο μια Porsche 911 Carrera του 1984 . μου σφηνωθηκε ο κ@λος στο καθισμα οταν μου ειπε πατησε το λιγο και στην στροφη φυσικα βγαινοντας εφυγα πλαγια και το μαζεψα με περισια αδρεναλινη και προσπαθεια ,τοση που δεν θυμαμαι να εχω νιωσει ποτε σε αυτοκινητο ξανα. και ο φιλος μου γελουσε απο την τρομαρα που πηρα αλλα και εγω απο την ευχαριστηση που εζησα τετοια συγκινηση σε τοσο τρυφερη οδηγικα ηλκια. ωμη δυναμη χωρις ηλεκτρονικα καλουδια...η΄τα εβαζες με το θηριο η΄σε ετρωγε..

  4. The Following 3 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (24-09-20), chief (15-09-20), nik200 (14-09-20)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μα βρήκες θηρίο κι εσύ να πατήσεις! Ατίθαση αλλά και απολαυστικιά η 911 του τότε, όσο δεν πάει.
    E30 318i

  6. #4
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Ας ξεκινησουμε απο τα απλα...το cayman gt4 ειναι το αμαξι χρονιας 2019 για το αυστηρο evo...

    Χωρις να εχω οδηγησει ή να εχω ερθει σε επαφη απο κοντα με αυτο το αμαξι, απο αυτα που διαβαζω ειναι οτι απλα ειναι ολα σε τελεια αρμονια και αναλογια..μαλλον ειναι αυτο το ευκολο και διαχειρισιμο που αναφερεται ο φιλος χριστοφορος!!το θεομακρυ σασμαν ειναι επισης ο λογος που μια αγωνιστικη πλατφορμα κρυβει τα αλογα της...κοινως αν δουλευτει μονο Ψηλα το μοτερ...ΜΟΝΟ ετσι καταλαβαινεις με τι εχεις να κανεις...αντε καντο στο δρομο λοιπον....ΠΟΤΕ....

    εβλεπα λοιπον συγκριτικο με m2 cs...ενα αμαξι που ξαναενθουσιασε τους συντακτες του evo...οχι τοσο λογο δυναμης...αλλα λογω ισως των πιο επιθετικων ρυθμισεων αναρτησης κτλ κτλ που τους θυμισε εντονα m3 e46 cs... ενα αμαξι που θα σε εξιταρει λογω της ιδιαιτερης συμπεριφορας του...που πραγματικα το κανει ειτε παιχνιδομηχανη ειτε στριφτερο με λιγους συμβιβασμους...και τα δυο μαζι προφανως και δεν γινεται...για να μη τα πολυλογω το πορισμα του test εγερνε σαφεστατα προς το cayman..το οποιο ηταν πιο ακριβες, πιο στριφτερο, πιο σοβαρο αμαξι να το πουμε ετσι χοντρα χοντρα...και ας ηταν αρκετα πιο αργο...στην ευθεια...συγκεκριμενα οι αγγλαρες γραφαν οτι το cayman ηταν σαφως ανωτερο στην εισοδο της στροφης και μεχρι την μεση..ενω το cs...απο την μεση και μετα...

    κακα τα ψεμματα η σειρα gt της porsche ειναι αμαξια πισταδικα εξημερωμενα για το δρομο..αυτοκινητα με τρομακτικες δυνατοτητες που ελαχιστοι κατασκευαστες μπορουν να φτιαξουν αποδεδειγμενα..και να ακολουθησουν (ελαφρα) την porsche...το γεγονος οτι το gt4 φαινεται αργο..ειναι για αλλη μια φορα αποδειξη του ποσο καλο ειναι το συνολο πλαισιο-αναρτηση-πατημα...και φυσικα εκεινο το θεομακρυ σασμαν...για να μη δημιουργησει εσωτερικο ανταγωνισμο στα gt3....παρα ταυτα αν καταφερνει να ειναι καλυτερο αμαξι απο τα gt3...αυτο λεει πολλα για τους μηχανικους που το εφτιαξαν!!!!!!

    υγ..πραγματι απο τα videos το αμαξι δειχνει να μην πηγαινει οταν δεν εισαι τερμα...ελα ομως γραφει χρονους....



  7. The Following 6 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (24-09-20), chief (15-09-20), Leonidas_E39 (19-09-20), vagmag (16-09-20), VanVIC (17-09-20), Vassilis ///M (17-09-20)

  8. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων



  9. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    nik200 (25-09-20)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP