Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Honda civic ek vti....δεν τα φτιαχνουν οπως παλια (τα μοτερ...)

  1. #11
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mechanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα τα ειπες ολα και οπως πραγματικα ειναι...


    Αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι (αναφερομενος σε καινουργια αμαξια και παρακαλω διορθωστε με αν κανω λαθος) σε ολοκληρη την αγορα δυσκολα βρισκουμε πια μοντελα με first priority το driving feedback και αυτο συχνα με πολλες παραχωρησεις...
    Αν μαλιστα θεσουμε σαν όρο, το κοστος ακοκτησης να μην ισοδυναμει με την αγορα σπιτιου, τοτε οι επιλογες με το ζορι γεμιζουν τα δαχτυλα ενος χεριου.

    Δεν "θεοποιω" τα παλαια/μεταχειρησμενα αυτοκινητα αλλα ρε παιδια ωρες-ωρες αποτελουν μονοδρομο τετοιες επιλογες...
    Οχι τοσο απο οικονομικης πλευρας, καθως η αναπαλαιωση (στο να κανεις καινουργιο + βελτιωσεις στα σημεια) ευκολα ξεφευγει πολυ προς τα πανω.
    Προσφατο παραδειγμα ενα μινι κουπερ R56 που μου εκανε δωρο η μελουσα γυναικα μου (δεν ηθελα το καινουργιο γιατι την οδικη αισθηση που εχω απο το R56 δεν την ενιωσα στο καινουργιο, που μπορει να ειναι αψογο ομως "μινι κουπερ δεν ειναι...") το οποιο οταν τελιωσω το project μαζεματα μαζι με τα χρηματα της αγορας ευκολα θα εχουμε πιασει το 30αρι...
    Δεν ξερω αν εγω μεγαλωσα/γερασα,
    αλλα μπαινουμε σε μια εποχη που η πλειονοτητα του κοσμου σε παγκοσμιο επιπεδο, κοιμαται με χαπια, ξυπναει με χαπια, ζει με χαπια...
    Ειναι λογικο και επομενο οι επιλογες τους (οσον αφορα την αγοραστικη δυναμη) θα ειναι με αξονα οτιδηποτε αλλο εκτος της πραγματικης εννοιας της αυτοκινησης.
    Γιατι πολυ απλα ο ανθρωπος με μαθηματικη ακριβεια μεταλασεται σε μηχανημα (και μαλιστα δυσλητουργικο).
    well said φιλε μηχανικε....

    ειναι τυχαιο αραγε που ο chris harris εχει και ενα m5 e28?ενα 1m? και φυσικα πολλες porsche!!!
    ο gordon murray που εχει 40 αυτοκινητα και απο αυτα τα 38 ειναι κατω απο 1000kg???

    το βαρος, οι ηλεκτρικες κρεμαγιερες, τα πολλα σινεμπλοκ, οι τεραστιες ζαντες κτλ κτλ πραγματικα καταστρεφουν ενα αμαξι...χανεις την αμεσοτητα..

    ειναι τυχαιο που ενα παλιο αμαξι στημενο, με μια καλη coilover, ειναι φανταστικο??μπορει ποτε να μην στριψει οπως ενα καινουργιο αλλα σιγουρα θα περασεις καλυτερα πισω απο το τιμονι του....η συνδεση ανθρωπου-μηχανης πραγματικα εξαλειφεται στην νεροβραστη εποχη μας...που πραγματικα μας θελει ρομποτακια....ο ανθρωπος ομως οσο και να τον αποχαυνωσεις, παντα θα αισθανεται, παντα θα θελει την προσπαθεια...και ισως, διατηρω μια επιφυλαξη, το αμαξι..το πραγματικο αμαξι να μην εχει πεθανει ακομα..

  2. The Following 4 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (08-09-20), dreamer (11-09-20), nikos valvetronic (08-09-20), PANOS-E60 (07-09-20)

  3. #12
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mechanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα τα ειπες ολα και οπως πραγματικα ειναι...


    Αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι (αναφερομενος σε καινουργια αμαξια και παρακαλω διορθωστε με αν κανω λαθος) σε ολοκληρη την αγορα δυσκολα βρισκουμε πια μοντελα με first priority το driving feedback και αυτο συχνα με πολλες παραχωρησεις...
    Αν μαλιστα θεσουμε σαν όρο, το κοστος ακοκτησης να μην ισοδυναμει με την αγορα σπιτιου, τοτε οι επιλογες με το ζορι γεμιζουν τα δαχτυλα ενος χεριου.

    Δεν "θεοποιω" τα παλαια/μεταχειρησμενα αυτοκινητα αλλα ρε παιδια ωρες-ωρες αποτελουν μονοδρομο τετοιες επιλογες...
    Οχι τοσο απο οικονομικης πλευρας, καθως η αναπαλαιωση (στο να κανεις καινουργιο + βελτιωσεις στα σημεια) ευκολα ξεφευγει πολυ προς τα πανω.
    Προσφατο παραδειγμα ενα μινι κουπερ R56 που μου εκανε δωρο η μελουσα γυναικα μου (δεν ηθελα το καινουργιο γιατι την οδικη αισθηση που εχω απο το R56 δεν την ενιωσα στο καινουργιο, που μπορει να ειναι αψογο ομως "μινι κουπερ δεν ειναι...") το οποιο οταν τελιωσω το project μαζεματα μαζι με τα χρηματα της αγορας ευκολα θα εχουμε πιασει το 30αρι...
    Δεν ξερω αν εγω μεγαλωσα/γερασα,
    αλλα μπαινουμε σε μια εποχη που η πλειονοτητα του κοσμου σε παγκοσμιο επιπεδο, κοιμαται με χαπια, ξυπναει με χαπια, ζει με χαπια...
    Ειναι λογικο και επομενο οι επιλογες τους (οσον αφορα την αγοραστικη δυναμη) θα ειναι με αξονα οτιδηποτε αλλο εκτος της πραγματικης εννοιας της αυτοκινησης.
    Γιατι πολυ απλα ο ανθρωπος με μαθηματικη ακριβεια μεταλασεται σε μηχανημα (και μαλιστα δυσλητουργικο).
    αν μπορουσα αυτο θα το εκανα κορνιζα οχι μονο για τους ενδιαφεροντες για αυτοκινητα αλλα για ολο τον κοσμο...για οποιον ειναι κατα ξεσαλονικη πλευρα ας επισκεφθει το κοσμος το σ/κ να δει 5-6 αντικειμενα οδηγικης ευχαριστησης ,οπως τα εφτιαχναν παλια για πραγματικους ανδρες-οδηγους, για οσους ξερουν..2 lotus caterham, 2 mini cooper (για σενα μηχανικε) ,porsche '69 (στο κλασσικο δημοφιλες κιτρινο των ΄70ς),rolls royce silver spirit( πιο british δεν γινεται) !!! ολα απο ιδιωτικες συλλογες ...

  4. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    nik200 (11-09-20)

  5. #13
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Να σαι καλα, ευχαριστω !!!

    (Θα δω μεχρι ποτε ειναι ανοιχτο, γιατι την αλλη βδομαδα πρωτα ο Θεος παντρευομαι)

  6. The Following User Says Thank You to mechanic For This Useful Post:

    nik200 (11-09-20)

  7. #14
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ετρεξα χθες με αυτό, που ανηκει σε πολυ καλό μου φιλο
    Ειναι ΕΚ9 Τype R με μοτερ 1.8 Integra Type R και 220 ίππους με αρκετα περιφεριακά.
    Τερματησα 2ος στη κατηγορία. Το αυτοκινητο θελει κάποια πραγματα ακομη οπως διαφορετικά ελατηρια αναρτησης, διαφορετικά τακάκια και διαφορικό για να μπορεί να κατεβασει πιο κατω χρονους.
    Αν και είχα περιπου 20 χρονια να οδηγησω Σιβικ, ηταν πολυ διασκεδαστικό και φιλικό αυτοκινητο.

    ek1.jpg
    ek2.jpg



    M3 CSL

  8. The Following 4 Users Say Thank You to chief For This Useful Post:

    BILL007 (26-10-20), isou (26-10-20), nikos valvetronic (26-10-20), pilot (26-10-20)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP