Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Μπουκωμα / Σκαλοπατια στη δυναμη m42b18

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή Μπουκωμα / Σκαλοπατια στη δυναμη m42b18

    Χαιρετω την παρεα! Εχω ενα 318is m42 και θα ηθελα τη βοηθεια σας στο εξης προβλημα που αντιμετωπιζω τελευταια.
    Οπως αρκετοι γνωριζετε το μοτερ εχει 2 πεταλουδες. Με τη μικρη πεταλουδα δουλευει απροβληματιστα και στρωτα. Ομως καποιες φορες , οχι παντα, μολις αρχισει να ανοιγει η δευτερη πεταλουδα το αμαξι μπουκωνει χαμηλα και δεν δινει τη δυναμη που εχει κανονικα.
    Αυτο το κανει σε χαμηλες στροφες δηλαδη αν ειμαι με 2 2,5 χιλιαδες στροφες πχ και πατησω λιγο γκαζι παραπανω.
    Αν το κανει αυτο, τοτε συνηθως δεν ξεμπουκωνει μεχρι να ανοιξει η disa δηλαδη 4,5 4,8 χιλιαδες στροφες περιπου και τοτε τρωω κλωτσια απο το ξεμπουκωμα.
    Αλλιως για να ξεμπουκωσει πιο γρηγορα θελει τερμα πατημα το γκαζι που νομιζω πως εχει να κανει σχεση με το γεγονος οτι στο τερμα γκαζι το αμαξι δουλευει open loop.
    Επισης ακομη και αν δεν μπουκωσει χαμηλα και δουλεψει οπως πρεπει κανει με τερμα γκαζι ενα πολυ συντομο βυθισμα στην δυναμη του στις 5 χιλιαδες περιπου.
    Γενικα οτι κανει σχετιζεται εμμεσα με τη disa καθως ειναι οι στροφες στις οποιες ανοιγει. Οποτε και εκει ισως κατι παει στραβα ?
    Το μυαλο μου παει και σε αισθητηρα λαμδα. Μπορω να ελεγξω τον λαμδα καπως? Και γενικοτερα στο διαγνωστικο ποια ηλεκτρονικα μερη ελεγχονται?
    Υπαρχουν και παρα πολλα αλλα πραγματα που μπορει να παιζουν οποτε γι αυτο θελω τις γνωμες σας.
    Γενικα το αμαξι ειναι σε υπεραριστη κατασταση με τα παντα αλλαγμενα σχεδον και εχει πολυ καλο ρελαντι, στρωτη αθορυβη λειτουργια και γενικα στις επιδοσεις του ειναι πολυ σωστο σε ολο το φασμα.
    Εχω ελεγξει και τα κολαρα εισαγωγης υποπιεσης ρελαντι κλπ.
    Το αυτοκινητο ειναι εντελως εργοστασιακο με 175χιλιαδες χιλιομετρα με μαμα εισαγωγη, καταλυτη, χταποδι κλπ, φοραει μονο ενα τελικο.
    Ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια απαντηση!

  2. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (21-08-20)

  3. #2
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό πρώτη φορά το ακούω, έχει disa ο n42??
    Τον αέρα της εισαγωγής τον ελέγχει το valvetronic με το βύθισμα
    των βαλβίδων. Μήπως με το μοτέρ του valvetronic έχεις πρόβλημα?

  4. #3
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νίκο Μ42 μοτέρ αναφέρει ο Maniac το οποίο έμπαινε σε 318is E30/36. Απ όσα διαβάζω, μάλλον για "air leak" μου ακούγεται τα όσα αναφέρει ο maniac.
    Νίκο δες εδώ, #21. Και ο Ν42/46 έχει στην εισαγωγή αυλούς μεταβλητού μήκους.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    Kostas_1 (24-08-20), nikos valvetronic (22-08-20)

  6. #4
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ώπα σόρρυ το είδα από το κινητό και μου φάνηκε Ν !!
    Ευχαριστώ Τάσο, πραγματικά τώρα το μαθαίνω αυτό για τα Ν4x.
    Μα πόση τεχνολογία πια αυτό το μοτέρ, πόση!! Σόρρυ maniac για το
    ξεχείλωμα, ας βοηθήσουν οι 36αρηδες.

  7. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    tasos.kamv (22-08-20)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP