Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: vishnu 335i fine tuning

  1. #11
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το ταξιδάκι ξεκίνησε νωρίς το πρωί του Σαββάτου. Με παρέλαβε ο Μαρτίνος με το τερατάκι του απο τον αερολιμένα και βούρ για Λεμεσό.

    Το πρόβλημα είχε ξεκινήσει με την εγκατάσταση του εγκεφάλου της Active autowerke που δεν δούλεψε ποτέ πάνω απο 0.6 bar και βγάζοντας συνεχώς limp modes στο αυτοκίνητο. Υστερα απο παρότρινση μου αγοράστηκε και τοποθετήθηκε το Procede εγκεφαλάκι της Vishnu tuning.

    Ούτε αυτό δούλευε σωστά αλλά ήθελε τον γιατρό του. Στην διαδρομή για Λεμεσό σήκωνe 1 bar και το έριχνε στο 0.6 εμφανίζοντας συχνά πυκνά limp modes.

    Επειδή έχουν καταργηθεί οι προκαταλήτες και με τον προηγούμενο εγκέφαλο έβγαζε προβλήματα, οι αισθητήρες λ είχαν μεταφερθεί πίσω απο κύριους καταλήτες. Φυσικά έπρεπε να επιστραφούν στην θέση του οπότε ο μηχανικός Μάριος άνοιξε το μαγαζί του για να γίνει η μεταφορά. Πολύ καλό παιδί, άψογος στην δουλεία του και πάρα πολύ γρήγορος. Ηξερε την δουλειά του τέλεια και αυτό φαίνεται απο τα αυτοκίνητα που είχε μέσα.

    Γρήγορη σύνδεση του υπολογιστή και έγιναν οι πρώτες ρυθμίσεις. Εξοδος στον εθνικό δρόμο με τον Χριστόφορο (chief) να έχει το τιμόνι και εγώ να κάνω τις καταγραφές μου. Μετά απο 3-4 ανοίγματα το πρόγραμμα πάτησε σωστά και το αυτοκίνητο έγινε αεροπλάνο. Μας έβγαζε κάποια προβλήματα η κολώνα του τιμονιού αλλά παραδόξως όταν μπήκε το πρόγραμμα σταμάτησε. Ευτυχώς είχαμε και το διαγνωστικό της Autologic του Μάριου.

    Ακολούθησαν μετρήσεις και στα δύο αυτοκίνητα με το 335 με τις θεόβαρες 19άρες να κατεβάζει τα χρονόμετρα συνεχώς.

    Βολτούλα για φαγητό, καφέ και πιο μετά δοκιμές. Η ώρα της κρίσης έφτασε. Ο Χριστόφορος βρισκόταν σταθερά 2-3 αυτοκίνητα μπροστά στο 400άρι αλλά τα πράγματα άλλαξαν. Η διαφορά στο 400άρι ήταν 4-5 αυτοκίνητα υπέρ του 335 και τον Μαρτίνο να έχει κατουρηθεί απο την χαρά του και τον Χριστόφορο να χαίρεται ακόμα πιο πολύ που δούλεψε το αυτοκίνητο του φίλου μας.

    Μερικές μετρήσεις με v-box, γρήγορος καφές και επιστροφή στο αεροδρόμιο. Μας έπιασε η κίνηση με αποτέλεσμα να χάσω το αεροπλάνο αλλά είχε και αυτό το καλό του. Επιστροφή Λεμεσό, το μικρό παραλιακό Las Vegas όπου έγινε και το απαραίτητο βολτάκι. Αφού ποτάραμε, πήρα το 335 και κατέβηκα μόνος στον παραλιακό δρόμο ψάχνοντας για κανένα "δικαστήριο" και να πιέσω λίγο το αυτοκίνητο μήπως αν και απίθανο εμφανίσει κάτι. Αλλά που να γίνει διακαστήριο, ευτυχώς είχε κίνηση ο δρόμος. Απειρα Supra που παίζουν σε τρελά νούμερα δύναμης, Skyline αρκετά, πολλά 200 SX και Evo γδυμένα εντελώς, μέχρι Corvette Z06, Bugatti Veyron και Carrera GT. Τι να κάνει το άμοιρο το BMWδάκι εκεί... Επιστροφή σπίτι του Μαρτίνου που με φιλοξένησε και επιστροφή για αεροδρόμιο το πρωί. Ευτυχώς που πρόλαβα οριακά το αεροπλάνο πάλι χαχαχαχαχαχαχαχα.

    Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Μαρτίνο και τον Χριστόφορο για αυτή την καταπληκτική μέρα που μου προσέφεραν.

    Το Μ3 του Χριστόφορου κάνει σούζες με τον προγραμματισμό του SMG του Σκανδάλη.

    Το 335 φοράει intercooler, quick shift και σκάστρα της Active Autowerke, aFe φίλτρα, ολόσομη supersprint, Wald 19άρες με 275 λάστιχο, KW variant 2 ανάρτηση και Brembo φρενάρες.

    Και τώρα τα ωραία:



    Χεχε σαν να δυναμώσαμε λίγο Χριστόφορε?

    Ακολουθούν φωτογραφίες σύντομα και άλλα βιντεάκια και φυσικά μετρήσεις.

  2. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    BILL007 (06-06-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα περιμένουμε με ενδιαφέρον Στράτο.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  4. #13
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χεχε σαν να δυναμώσαμε λίγο Χριστόφορε?
    θα σου πω την Τριτη το βραδυ οταν τελειωσει το ραντεβου μου με τα εβακια...
    θα εχω και κερκιδα τον Μαρτινο

  5. #14
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιά ερώτηση
    Quick shift - Short shift. Υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους?
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  6. #15
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιά ερώτηση
    Quick shift - Short shift. Υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους?
    Ακριβώς το ίδιο πράμα είναι

    Και κάνει και απίστευτη δουλειά

  7. #16
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Μανδρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    111
    Thanked
    38
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μπραβο Στρατο για τις γνωσεις σου και την εμειρια σου που την προσφερες απλοχερα στο 335 πραγματικα εχεις γινει καθηγητης των proced!

  8. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στράτο δεν είδα στις σημειώσεις σου κάτι για OC...με τις θερμοκρασίες της Κύπρου αλλά και με τέτοιον οδηγό νομίζω είναι απαραίτητο...

  9. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο ρε Στράτο για τις γνώσεις σου!!!!!!


    Να φτιάξεις όλα τα 335 της Αθήνας να σε ράβουν

  10. #19
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς το ίδιο πράμα είναι

    Και κάνει και απίστευτη δουλειά
    Το φόρεσα στο δικό μου, πριν κανένα μήνα, οι διαδρομές κόντυναν, περισσότερο 1η & 2η, αλλά είναι κάπως σκηρό στην χρήση προς το παρόν, αλλά η εγώ το συνηθίζω η μαλακώνει σιγά σιγά.
    Φυσικά είναι το ΟΕΜ performance, αυτό που πρότεινε για τα 46άρια ο NickE60.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  11. #20
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Άντε Στράτο, να αλλάξουμε και το τίτλο σου σε .....'Εξειδικευμένος Twin Turbo Επαγγελματίας'.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP