Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Προβλημα κινητηρα BMW 316i

  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-17
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή Προβλημα κινητηρα BMW 316i

    Καλησπερα σας εχω ενα bmw316 του 2000 με 250.000 χλμ συντηρημένο,το αμάξι εδώ και 6 χρόνια εχει και κίνηση με αέριο και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ειναι το εξής.
    Όταν βάζω μπροστά οι στροφες του παιζουν και το καταλαβαίνει κανείς και απο την συμπεριφορά του κινητηρα ΄΄παιζει΄΄.΄Βαζοντας την πρωτη αισθανεσαι οτι το αμαξι ειναι μπουκωμενο και οτι θελει περισσοτερο γκαζι για να μην σβήσει και ανεβάζοντας στροφες και ταχυτητα το αμαξι δεν φεύγει ειναι σαν να κολλάει καπως.Επισης κατα την αύξηση των στροφών το στροφόμετρο παίζει με μικρες διακυμάνσεις, αυτό συνεχίζετε σε μεγάλο βαθμο μεχρι την τριτη ταχύτητα μετα ας πουμε ξεκολλάει αλλα και παλι εχεις την αίσθηση οτι καπου σφίγγεται. Το πηγα σε συνεργειο οχι εξουσιοδοτημενο και ο μηχανικός που του εχω οσο ειναι ανθρώπινο εμπιστοσύνη μου είπε οτι δεν βγάζει καμία ένδειξη βλάβης αλλά το πρόβλημα υπάρχει. Κατι που θέλω να επισημάνω οτι στο γυρισμό απο ταξίδι που ειχα τωρα και εγιναν ολα αυτα, στην εκκίνηση έπαθε ενα μπλακ αουτ έσβησε το ταμπλό έπεσαν οι στροφές .έσβησε ο κινητήρας και όταν το έβαλα παλι εμπρός έχει μείνει σταθερά ανοικτή η ένδειξη του αντισπιν. Τα προβλήματα αυτα τα έχει και με βενζίνη άλλα και με αέριο.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για πιθανές απόψεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xaris114 : 16-07-20 στις 19:49

  2. #2
    Εγγραφή
    06-10-10
    Περιοχή
    Παναγίτσα Έδεσσας
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    132
    Thanked
    37
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φίλε Χάρη
    δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά υποψιάζομαι πρόβλημα στις βαλβίδες λόγω υγραερίου

  3. The Following User Says Thank You to ΠΟΝΤΙΟΣ For This Useful Post:

    Kostas Maras (03-09-20)

  4. #3
    Εγγραφή
    02-08-17
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ κατ αρχάς για την απάντηση σου οι βαλβίδες λόγω αλλού θέματος έχουν ελεγχθεί και κατά παράδοξο τρόπο ήταν οκ, αυτή την στιγμή το αμάξι σχεδόν έχει όλο λυθεί, σχήμα λόγου, η αιτία δεν βρίσκεται ούτε σε διαγνωστικά κλπ, το μόνο που μένει και θα δοκιμαστεί ειναι άλλο κιτ εγκεφάλου, ιμομπιλαιζερ, εάν χρησιμοποιώ σωστή ορολογία και θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

  5. The Following User Says Thank You to xaris114 For This Useful Post:

    stavros116 (20-07-20)

  6. #4
    Εγγραφή
    26-10-19
    Περιοχή
    Ωρωπος
    Μηνύματα
    26
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Περιμενουμε το αποτελεσμα γιατι ειναι καπως περιεργο το διαγνωστικο να μην βρισκει την αιτια...

  7. #5
    Εγγραφή
    02-08-17
    Μηνύματα
    7
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετά από αρκετές μέρες και έλεγχο του αμαξιού από εξειδικευμενους μηχανικούς, ηλεκτρολόγος, έλεγχο εγκεφάλου μηχανής κλπ χωρίς να μπορεί να βρεθεί κάτι που να δίνει λύση και να σηκώνουν όλοι τα χέρια ψηλά, σήμερα ο μηχανικός αποφάσισε να αλλάξει με '' δανεικούς'' όλους τους αισθητήρες ώστε να φανεί που πιθανόν υπάρχει το πρόβλημα, τελικά τελευταία αλλαχθηκε το μάτι του βολάν, αν το λέω σωστά και το αμάξι ήρθε στα ίσα του.Ελπιζω να συνεχίσει έτσι.

  8. #6
    Εγγραφή
    18-08-20
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλησπερα στην παρεα..εχω προβλημα σε E46 1.6 .σημερα μου ανεβοκατεβαζε στροφες και το αμαξι εσβησε στα φαναρια..το πηγα στο συνεργειο και μου ειπε οτι δεν ειχε συμπιεση και οτι εκοψε εκκεντροφορο,μαλλον χωρις να ανοιξει το μοτερ γιατι επρεπε να φυγω για δουλεια ..μπορει να μου πει καποιος αν του εχει τυχει,γιατι διαβασα σε καποιοα φορουμ οτι μπορει να ειναι αισθητηρας εκκεντροφορου και στροφαλου..

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP