Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Υπολογισμος ταχυτητας μεσω gear ratios

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή Υπολογισμος ταχυτητας μεσω gear ratios

    Καλησπερα παιδια.
    Λοιπον μιας και προχθες βαριομουν, εκατσα και εψαξα στο ιντερνετ διαφορα εργαλειακια για gear ratios, υπολογισμο ταχυτητας κλπ.
    Ομως καπου υπαρχει καποιο μπερδεμα...και εξηγω:
    Εβαλα τα στοιχεια μου σε πανω απο 3 site και ολα εβγαζαν τα ιδια αποτελεσματα, τα οποια ομως διαφερουν απο την πραγματικοτητα.
    Πιο συγκεκριμενα για εμενα(318ις) εβαλα 18αρες, 245 35 18 με 3,45 βημα και σχεσεις σασμαν 4.23, 2.52, 1.66, 1.22, 1 μιας και εχω getrag σασμαν....και κοφτη που οπως φαινεται ειναι 6600.
    Ομως αυτο μου βγαζει 54, 90, 137, 186 και 227 χιλιομετρα την ωρα σε καθε ταχυτητα....
    Το κοντερ μου συμφωνει απολυτα με τις πρωτες τρεις σχεσεις, ομως η 4η δειχνει να βγαζει 181 182 και η πεμπτη πιανει κοφτη στα 221 222..
    Οποτε υπαρχουν αποκλισεις ειδικα αν σκεφτουμε οτι τα κοντερ μας σε αυτα τα χιλιομετρα δειχνουν παραπανω απο την πραγμαιτκη ταχυτητα.
    Αρα παιζουν οι εξης περιπτωσεις ετσι οπως το βλεπω τουλαχιστον...
    1)η το κοντερ δεν κλεβει καθολου αλλα αντιθετα οταν κλεβει, κλεβει προς τα κατω( Πραγμα που δεν ισχυει διοτι με gps το εχω μετρησει και μεχρι τα 80 ειναι ακριβεστατο και μετα τα 80 αρχιζει να κλεβει σε σημειο που στα 200 κλεβει 10 περιπου χλμ)
    2)η το αμαξι δε στροφαρει οσο νομιζουμε οτι στροφαρει (που δεν παιζει)
    3)η υπαρχουν κατα καποιο τροπο απωλειες/στρεβλωσεις λογω ροπης και το αμαξι ενω με μηδεν φορτιο θα εβγαζε 227 στο δρομο τωρα βγαζει ρεαλιστικα καπου στα 213 που δινει και το εργοστασιο
    4)η τα γκατζετακα αυτα υπολογιζουν με ενα στανταρ κλεψιμο των κοντερ για να προσομοιοσουν την πραγματικοτητα στις ενδειξεις τους που ολα λιγ πολυ κλεβουν προς τα πανω
    Υπενθυμιζω οτι σε ολα τα site εβγαζε το ιδιο αποτελεσμα....επισης εβαζα παντα και τις δικες μου διαστασεις αλλα και τις εροστασιακες 205 60 15 και δεν υπηρχε αποκλιση πανω απο 1 χλμ.
    Τι να πω μακαρι το αμαξι να βγαζει 227 τελικη πραγματικα αλλα δεν παιζει.
    Εσεις τι εχετε να πειτε επι τουτου? Καθε αποψη / γνωμη δεκτη..κουβεντα να γινεται.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πω μακαρι το αμαξι να βγαζει 227 τελικη πραγματικα αλλα δεν παιζει.
    Γιατί, έχει τόση σημασία αν βάζει 227 η 220 ή 215 πχ;
    Ε36 M44Β19

  3. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια.
    Λοιπον μιας και προχθες βαριομουν, εκατσα και εψαξα στο ιντερνετ διαφορα εργαλειακια για gear ratios, υπολογισμο ταχυτητας κλπ.
    Ομως καπου υπαρχει καποιο μπερδεμα...και εξηγω:
    Εβαλα τα στοιχεια μου σε πανω απο 3 site και ολα εβγαζαν τα ιδια αποτελεσματα, τα οποια ομως διαφερουν απο την πραγματικοτητα.
    Πιο συγκεκριμενα για εμενα(318ις) εβαλα 18αρες, 245 35 18 με 3,45 βημα και σχεσεις σασμαν 4.23, 2.52, 1.66, 1.22, 1 μιας και εχω getrag σασμαν....και κοφτη που οπως φαινεται ειναι 6600.
    Ομως αυτο μου βγαζει 54, 90, 137, 186 και 227 χιλιομετρα την ωρα σε καθε ταχυτητα....
    Το κοντερ μου συμφωνει απολυτα με τις πρωτες τρεις σχεσεις, ομως η 4η δειχνει να βγαζει 181 182 και η πεμπτη πιανει κοφτη στα 221 222..
    Οποτε υπαρχουν αποκλισεις ειδικα αν σκεφτουμε οτι τα κοντερ μας σε αυτα τα χιλιομετρα δειχνουν παραπανω απο την πραγμαιτκη ταχυτητα.
    Αρα παιζουν οι εξης περιπτωσεις ετσι οπως το βλεπω τουλαχιστον...
    1)η το κοντερ δεν κλεβει καθολου αλλα αντιθετα οταν κλεβει, κλεβει προς τα κατω( Πραγμα που δεν ισχυει διοτι με gps το εχω μετρησει και μεχρι τα 80 ειναι ακριβεστατο και μετα τα 80 αρχιζει να κλεβει σε σημειο που στα 200 κλεβει 10 περιπου χλμ)
    2)η το αμαξι δε στροφαρει οσο νομιζουμε οτι στροφαρει (που δεν παιζει)
    3)η υπαρχουν κατα καποιο τροπο απωλειες/στρεβλωσεις λογω ροπης και το αμαξι ενω με μηδεν φορτιο θα εβγαζε 227 στο δρομο τωρα βγαζει ρεαλιστικα καπου στα 213 που δινει και το εργοστασιο
    4)η τα γκατζετακα αυτα υπολογιζουν με ενα στανταρ κλεψιμο των κοντερ για να προσομοιοσουν την πραγματικοτητα στις ενδειξεις τους που ολα λιγ πολυ κλεβουν προς τα πανω
    Υπενθυμιζω οτι σε ολα τα site εβγαζε το ιδιο αποτελεσμα....επισης εβαζα παντα και τις δικες μου διαστασεις αλλα και τις εροστασιακες 205 60 15 και δεν υπηρχε αποκλιση πανω απο 1 χλμ.
    Τι να πω μακαρι το αμαξι να βγαζει 227 τελικη πραγματικα αλλα δεν παιζει.
    Εσεις τι εχετε να πειτε επι τουτου? Καθε αποψη / γνωμη δεκτη..κουβεντα να γινεται.
    6500 είναι ο κόφτης σου και όλα διορθώνονται.
    E30 318i

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχει σημασια γιατι απο 213 σε 227 χρειαζονται καμποσα αλογα διαφορα για να τα πιασεις..επισης εχω 18 αρες 8,5 και 9,5 με 225 και 245 αρα το αμαξι εχει κοψει και αν βγαζει 227 τοτε μιλαμε για παρα πολυ καλο νουμερο...επισης αφου στροφαρει 6500 το στροφομετρο δειχνει κι αυτο λαθος? Γιατι περναει αρκετα αισθητα τις 6,5.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει σημασια γιατι απο 213 σε 227 χρειαζονται καμποσα αλογα διαφορα για να τα πιασεις..επισης εχω 18 αρες 8,5 και 9,5 με 225 και 245 αρα το αμαξι εχει κοψει και αν βγαζει 227 τοτε μιλαμε για παρα πολυ καλο νουμερο...επισης αφου στροφαρει 6500 το στροφομετρο δειχνει κι αυτο λαθος? Γιατι περναει αρκετα αισθητα τις 6,5.
    Πρακτικά εννοούσα αν έχει σημασία.
    Λογικά 227 πραγματικά δεν μπορεί να είναι όταν εργοστασιακά δίνει 215, πόσο μάλλον με την υπερβολή της 18άρας.
    Το στροφόμετρο και μένα πάει λίγο πάνω από 6500 έχω προσέξει.
    Ε36 M44Β19

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το κοντερ σου παιρνει εντολη απο το διαφορικο να δειχνει οτι ειναι προγραμματισμενο εξ’αρχης....Με βαση τη διασταση 245/35/18 εισαι σχεδον ιδιος σε περιφερεια τροχου με την εργοστασιακη διασταση...Αρα το κοντερ θα δειχνει οτι εδειχνε και με το 205/60/15,με τη διαφορα οτι το μοτερ σου,ειδικα στα πολλα χλμ,θα δυσκολευεται να φτασει τα 220+.....Ομως ολα αυτα ειναι υπο κανονικες συνθηκες...Στην πραγματικοτητα το drag των μεγαλων ελαστικων ή ενας δυνατος ανεμος,μπορει να μην σ’αφηνει να πιασει κοφτη η 5η σου....Επισης και τα στροφομετρα εχουν μικρες απωλειες....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι κοφτη εχω πιασει μονο σε κατηφορες...στην ευθεια πιανει γυρω στα 210-215

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP