Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Πρόβλημα με bmw e46 compact 316ti

  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Πρόβλημα με bmw e46 compact 316ti

    καλησπέρα πριν από έναν μήνα περίπου αγόρασα μια e46 compact 316τι του 2002.Το είχε δει μηχανικός και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του.Το πήρα 3500.Ωστόσο μου είχε πει ότι είχε λίγο λαδάκι από κάτω που καλό θα ήταν να το δούμε.Το πήρα λίγο νύχτα το αυτοκίνητο γιατί βρέθηκα με τον άνθρωπο βράδυ(έτυχε να έρθει εκείνη την μέρα θεσσαλονίκη).Μετά από 2 μέρες(ενώ το είχα κλείσει ήδη) πήγα να το πάρω από το Κιλκίς. Το είδαν άλλοι 3 μηχανικοί που έτυχε να ήταν στο συνεργείο του θείου μου(ηλεκτρολόγος) και μου είπαν τα καλύτερα.Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα μου.

    Όλα καλά με το αυτοκίνητο ωστόσο ανά διαστήματα μου μύριζε λίγο καμένο χωρίς να έχω κάποια ένδειξη.Δοκίμασα να το πιέσω λίγο ωστόσο 2-3 φορες που το έκανα δεν έτυχε να μυρίσει.Τελικά αποφάσισα να το πάω σε εξειδικευμένο της bmw εδώ θεσσαλονίκη.
    Το αυτοκίνητο του άρεσε πολύ για μεταχειρισμένο και για τα λεφτά του.Ωστόσο είχε από κάτω μια μικρή διαρροή και μπροστά.Σύνολο 400 euro.
    2 λάστιχα βάνος 20
    φλάτζα βαλβίδων 60
    αντλία κενού 185
    εργασία 80

    Το βάλαμε στο διαγνωστικό του βρήκε εννοείτε παραπάνω χιλιόμετρα 188.000.Και του έβγαλε αισθητήρα εκκεντροφόρου άξονα εισαγωγής που σημαίνει:
    χρονισμός 50
    τεντοτήρας 20

    Αυτά μου είπε ότι είναι καλο να γίνουν τώρα.Ειδικά αν τα ξαναβγάλει το διαγωνστικό πρέπει να γίνουν.

    Ωστόσο με διαβεβαίωσε ότι το αυτοκίνητο είναι σε παρα pl κατάσταση και το πήρα τσάμπα ακόμα και έτσι.Το έκανε αρκετή ώρα έλεγχο.

    Επειδή είναι δύσκολες εποχές τι πιστεύετε πρέπει να το φτιάξω η και να χάνει και λίγο δεν πειράζει?Μήπως είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή?

    Κάτι τελευταίο και αυτό που με ανησυχεί περισσότερο από όλα.Παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση.Με 13lt έβγαλα μονο 80km (σε πόλη) που σημαίνει ότι καίω γύρο στα 16lt/100.Το θεωρώ υπερβολικό ακόμα και για 1800ari γιατί είναι valvetronic.Κάνω γενικά λίγο νευρική οδήγηση αλλα 16lt πιστεύω ότι είναι παρα πολλά.Τι μπορεί να φταίει?Μήπως έχει σχέση με τα παραπάνω?


    Συγγνώμη αν σας κούρασα

  2. #2
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dim_Bmw_Power Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα πριν από έναν μήνα περίπου αγόρασα μια e46 compact 316τι του 2002.Το είχε δει μηχανικός και μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του.Το πήρα 3500.Ωστόσο μου είχε πει ότι είχε λίγο λαδάκι από κάτω που καλό θα ήταν να το δούμε.Το πήρα λίγο νύχτα το αυτοκίνητο γιατί βρέθηκα με τον άνθρωπο βράδυ(έτυχε να έρθει εκείνη την μέρα θεσσαλονίκη).Μετά από 2 μέρες(ενώ το είχα κλείσει ήδη) πήγα να το πάρω από το Κιλκίς. Το είδαν άλλοι 3 μηχανικοί που έτυχε να ήταν στο συνεργείο του θείου μου(ηλεκτρολόγος) και μου είπαν τα καλύτερα.Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα μου.

    Όλα καλά με το αυτοκίνητο ωστόσο ανά διαστήματα μου μύριζε λίγο καμένο χωρίς να έχω κάποια ένδειξη.Δοκίμασα να το πιέσω λίγο ωστόσο 2-3 φορες που το έκανα δεν έτυχε να μυρίσει.Τελικά αποφάσισα να το πάω σε εξειδικευμένο της bmw εδώ θεσσαλονίκη.
    Το αυτοκίνητο του άρεσε πολύ για μεταχειρισμένο και για τα λεφτά του.Ωστόσο είχε από κάτω μια μικρή διαρροή και μπροστά.Σύνολο 400 euro.
    2 λάστιχα βάνος 20
    φλάτζα βαλβίδων 60
    αντλία κενού 185
    εργασία 80

    Το βάλαμε στο διαγνωστικό του βρήκε εννοείτε παραπάνω χιλιόμετρα 188.000.Και του έβγαλε αισθητήρα εκκεντροφόρου άξονα εισαγωγής που σημαίνει:
    χρονισμός 50
    τεντοτήρας 20

    Αυτά μου είπε ότι είναι καλο να γίνουν τώρα.Ειδικά αν τα ξαναβγάλει το διαγωνστικό πρέπει να γίνουν.

    Ωστόσο με διαβεβαίωσε ότι το αυτοκίνητο είναι σε παρα pl κατάσταση και το πήρα τσάμπα ακόμα και έτσι.Το έκανε αρκετή ώρα έλεγχο.

    Επειδή είναι δύσκολες εποχές τι πιστεύετε πρέπει να το φτιάξω η και να χάνει και λίγο δεν πειράζει?Μήπως είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή?

    Κάτι τελευταίο και αυτό που με ανησυχεί περισσότερο από όλα.Παρατήρησα αυξημένη κατανάλωση.Με 13lt έβγαλα μονο 80km (σε πόλη) που σημαίνει ότι καίω γύρο στα 16lt/100.Το θεωρώ υπερβολικό ακόμα και για 1800ari γιατί είναι valvetronic.Κάνω γενικά λίγο νευρική οδήγηση αλλα 16lt πιστεύω ότι είναι παρα πολλά.Τι μπορεί να φταίει?Μήπως έχει σχέση με τα παραπάνω?


    Συγγνώμη αν σας κούρασα
    Λογικα φορας κινητηρα valvetronic, οι διαροες που γραφεις ειναι πολυ συχνο φαινομενο σε αυτους τους κινητηρες. Αυτο που ξερω να σου πω σιγουρα ειναι οτι αμα δεν φτιαξεις την διαροη απο την αντλια κενου, καποια στιγμη θα περασει λαδι στο σερβοφρενο και θα στο χαλασει, ετσι τουλαχιστον μου ειπε ο Καζακος κι εμενα που εχω το ιδιο προβλημα. Αν θυμαμαι καλα η bmw δινει ενα σετ επισκευης για την αντλια κενου που ειναι πολυ οικονομικο. Αυτο που μυριζεις ειναι λαδι που σταζει στην πολλαπλη απο την αντλια.Γνωμη μου ειναι βαλτα στο προγραμμα και καντα σιγα σιγα. Με ποσα χιλιομετρα το αγορασες το αμαξι ? Ειχε βιβλιο σερβις? 188.000χλμ δεν ειναι και τραγικο νουμερο για 13 χρονων αμαξι παντως.
    quattro ist fur sissies

  3. The Following 3 Users Say Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    BILL007 (30-04-15), diosak (27-04-15), Kazakos Garage (29-04-15)

  4. #3
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το αυτοκίνητό σου μήπως είναι ασημί χρώμα και έχει και ηλιοροφή και θερμαινόμενα καθίσματα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis_compact : 27-04-15 στις 00:27

  5. The Following User Says Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    BILL007 (30-04-15)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτοκίνητό σου μήπως είναι ασημί χρώμα και έχει και ηλιοροφή και θερμαινόμενα καθίσματα;
    Ναιι το ξέρεις? :O Τι πιστεύεις αξίζει να τα φτιάξω? Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου το ιστορικό του αυτοκινήτου και θα ήθελα μια γνώμη από κάποιον γιατί είμαι φοιτητής και δεν μου περισσεύουν αν δηλαδή δεν πάει πολύ να μην δίνω τσάμπα λεφτά. Πάντως όσοι μηχανικοί το είδα είπαν τα καλύτερα απλά σίγουρα δεν ξέρω αν το μοτέρ είναι καλό και πως το πήγαιναν η προιγούμενοι ιδιοκτήτες(ήρθε από γερμανία και το είχε στην ξάνθη ένας) τον οποίο δεν τον είδα κιόλας γιατί το είχε δώσει σε άλλον στο κιλκίς για να το πουλήσει(ο τελευταίος πολύ σωστός φάνηκε αλλά δεν ξέρω τι έκαναν οι άλλοι.)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα φορας κινητηρα valvetronic, οι διαροες που γραφεις ειναι πολυ συχνο φαινομενο σε αυτους τους κινητηρες. Αυτο που ξερω να σου πω σιγουρα ειναι οτι αμα δεν φτιαξεις την διαροη απο την αντλια κενου, καποια στιγμη θα περασει λαδι στο σερβοφρενο και θα στο χαλασει, ετσι τουλαχιστον μου ειπε ο Καζακος κι εμενα που εχω το ιδιο προβλημα. Αν θυμαμαι καλα η bmw δινει ενα σετ επισκευης για την αντλια κενου που ειναι πολυ οικονομικο. Αυτο που μυριζεις ειναι λαδι που σταζει στην πολλαπλη απο την αντλια.Γνωμη μου ειναι βαλτα στο προγραμμα και καντα σιγα σιγα. Με ποσα χιλιομετρα το αγορασες το αμαξι ? Ειχε βιβλιο σερβις? 188.000χλμ δεν ειναι και τραγικο νουμερο για 13 χρονων αμαξι παντως.
    Σιγουρα δεν είναι πολλά τα 188 εγώ το πήρα με 140 και ήταν και κάτι που το περίμενα το θέμα ίσως είναι να βρω τον ιδιοκτήτη τον προιγούμενο να μου πει το προβλήματα του έβγαλε και αν αξίζει να δώσω τόσα λεφτά.Ελπίζω ο Γιάννης να ξέρει τίποτα.

  8. #6
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το αν αξιζει η οχι εσυ θα το κρινεις φιλε μου. Τον προηγουμενο ιδιοκτητη τι να τον κανεις μπορει να μην ηξερε καν για το προβλημε η να ηξερε και να το απεκρυψε σκοπιμα. Οπως και να χει το αμαξι δεν μενει στο δρομο ,αστο ετσι μεχρι να σου βγαλει μεγαλυτερο προβλημα και τοτε να αναγκαστεις να το φτιαξεις.
    quattro ist fur sissies

  9. #7
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν αξιζει η οχι εσυ θα το κρινεις φιλε μου. Τον προηγουμενο ιδιοκτητη τι να τον κανεις μπορει να μην ηξερε καν για το προβλημε η να ηξερε και να το απεκρυψε σκοπιμα. Οπως και να χει το αμαξι δεν μενει στο δρομο ,αστο ετσι μεχρι να σου βγαλει μεγαλυτερο προβλημα και τοτε να αναγκαστεις να το φτιαξεις.
    Σίγουρα μπορεί να μην το ήξερε η να το έκρυψε κιόλας αλλά τώρα αν τον βρω δεν έχει λόγο να μου πει ψέματα.θέλω να μάθω τι προβλήματα του έβγαλε (για να δω κιόλας αν χρειάζεται χρονισμό).Επίσης αν μου πει ότι τον έτρεχε συνέχεια στα συνεργεία είναι ένας λόγος για να μην το φτιάξω.Και επίσης θέλω να τον ρωτήσω γιατί το πούλησε.Μπορεί να του είπαν σε κανένα service ότι δεν έχει πολύ "ζωή" μπροστά του το μοτέρ η κάτι τέτοιο.Δεν ξέρω και πολλά από αυτοκίνητα και συγνωμη αν λέω κάτι λάθος αλλά είναι σημαντικό να μάθω το ιστορικό του για να μην δίνω συνέχεια λεφτά στα συνεργεία και να μην κάνω τις αλλαγές που σκέφτομαι στο μέλλον(ζαντες,αεροτομή,οθο η,καμερα,ηλεκτρικα καθισματα k.a).Μέχρι και βάψιμο με plasti dip σκέφτομαι :P

  10. #8
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φιλε μου μιλαμε για αυτοκινητο 13 ετων και μαλιστα εισαγωγης.Το θεωρω αδυνατο να βρεις
    ακρη με το ιστορικο του.Μαζεψε το οσο μπορεις και θα ηταν μεγαλη τυχη να μην εχει κανενα απολυτως προβληματακι.Εδω ολοκαινουργια και παλι ολο και κατι μας απασχολει.

  11. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    Moufas E46 (20-05-15)

  12. #9
    Εγγραφή
    24-04-15
    Μηνύματα
    27
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλά αυτό ισχύει γενικά.Μεταχειρισμένο και χωρίς κανένα πρόβλημα δύσκολα βρίσκεις.Αλλά πλέον και τα καινούργια τα έχουν ξεφτιλίσει.Γιαυτό και πολύ αναπολούν τις παλιές καλές στιγμές με τα ε30,ε36 άντε και ε46. Σίγουρα δεν μπορώ να βρω το ιστορικό του αλλά ο giannis_compact από κάπου το ξέρει και ίσως μπορεί να μου πει αν είναι καλό η όχι το αυτοκίνητο.To έχουν δει 4-5 μηχανικοί και μου είπαν τα καλύτερα αλλά δεν χάνω και τίποτα να ακούσω και τον Γιάννη που φαίνεται να τa έχει "σπουδάσει" τα compact :P

  13. The Following User Says Thank You to Dim_Bmw_Power For This Useful Post:

    giannis_compact (01-05-15)

  14. #10
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μια χαρα ειναι το αμαξακι. Ξερω και αυτον απο την Ξανθη που το ειχε και αυτον που στο πουλησε. Πεντακαθαρο. Αναλυτικοτερη περιγραφη μολις χαλαρωσω λιγο απο τη δουλεια.

  15. The Following 5 Users Say Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    BILL007 (02-05-15), I_MNL (02-05-15), Konstantinos E60 (01-05-15), Leonidas_E39 (01-05-15), nikos valvetronic (02-05-15)

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP