Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αντλια βενζινης- Αντλια νερου

  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    38
    Thanked
    15
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αντλια βενζινης- Αντλια νερου

    καλησπερα

    τον τελευταιο καιρο ο ασσος μου (116 Ε81) δυσκολευεται να παρει μπροστα ενω μιζαρει..Δεν το κανει συνεχεια.

    Μετα απο ερωτηση σε εξουσιοδοτημενο μου ειπαν πως πιθανο να ειναι η αντλια της βενζινης καθως και το φιλτρο καυσιμου.

    το αυτοκινητο εχει 130.000 χλμ και δεν θυμαμαι αν εχω αλλαξει στο παρελθον φιλτρο καυσίμου. Ολα τα σερβις εχουν γινει κανονικα

    Μετα απο ελεγχο στο διαγνωστικο εβγαλε και σφαλμα της αντλιας νερου. Προβλημα με τη θερμοκρασια δεν μου εχει βγάλει ποτέ ουτε μου εχει αναψει καποια σχετικη ενδειξη. Συμφωνα με το μαστορα εκει , το φιλτρο νερου πρεπει να αλλαγχει αμεσα καθως παιζει συμφωνα με τα λεγομενα του να παρω τη μηχανη στο χερι.

    Δεδομενου οτι το κοστος και των 3 αυτων παει πανω απο 1000 αρικο, ηθελα να ρωτησω

    α) εχει νοημα η αλλαγη αντλιας νερου δεδομενου οτι δεν εχει παρουσιαστει ουσιαστικο θεμα στο δρομο. Παιζει να ειναι απλα προβλημα επικοινωνιας καποιου αισθητηρα?

    β) Το προβλημα στην εκινηση καμια φορα υπαρχει περιπτωση να προερχεται και απο αλλους παραγοντες? Μηπως η αλλαγη αντλιας βενζινης δεν ειναι η σιγουρη λυση και μου το ξανακανει μετα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mosby : 18-06-20 στις 20:19

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mosby Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως η αλλαγη αντλιας βενζινης δεν ειναι η σιγουρη λυση και μου το ξανακανει μετα?
    Κατα πασα πιθανοτητα οπως το λες ειναι...για τετοια θεματα συνηθως φταινε αλλα πραγματα οπως σωληνακια υποπιεσης, μπεκ, μπουζι, μαφ, αισθητηρες στροφαλου, εκκεντροφορου κλπ κλπ
    Το φιλτρο της βενζινης αλλαζε το καθε 50κ χιλιομετρα τουλαχιστον,ειδικα με την ποιοτητα καυσιμων που επικρατει

    Τα ποσα αυτα ειναι υπερβολικα πολλα ..εαν θελεις τουλαχιστον για τετοιου ειδους ανταλλακτικα πηγαινε σε καλης ποιοτητας αφτερμαρκετ και σε ενα συνεργειο πιο οικονομικο...εμενα 1000 ευρω για αντλια καυσιμου φιλτρο και τρομπα νερου μου φαινονται τραγικα πολλα και με την εργασια κιολας

  3. #3
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το έχεις από καινούργιο ;; Τα σέρβις έγιναν στην αντιπροσωπεία, όσο ήταν εντός εγγύησης;

    Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  4. #4
    Εγγραφή
    28-06-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    38
    Thanked
    15
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι απο καινουργιο (2007)

    αρχικα ναι αντιπροσωπια μετα σε εξουσιοδοτημενα... βιβλιο σερβις υπαρχει full εχτρα akoma και για αλλαγη λαδιων


    κατι που σκεφτομαι ειναι πως οι ανοιγομενες γρυλιες- αερα (efficient dynamics) μπροστα εχουν σταματησει να λειτουργουν, δεν ξερω αν αυτο επηρρεαζει την αντλια νερου βεβαια..

  5. #5
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε ρώτησα γιατί φίλος με E60 520d ('2008) έφτιαχνε όλα τα σέρβις σε αντιπροσωπεία, οι οποίοι δεν του είχαν αλλάξει - από δική τους αμέλεια - ποτέ φίλτρο πετρελαίου, με αποτέλεσμα στα 120.000 ΚΜ (5ος χρόνος - εκτός εγγύησης) να χαλάσει η αντλία πετρελαίου (του ρεζερβουάρ) και αφού έκανε φασαρία για την ζημιά (αποδεδειγμένα από δική τους αμέλεια), πήρε 50% έκπτωση σε εργασία και ανταλλακτικά (το υπόλοιπο 50% το χρεώθηκε λόγω ΚΜ χρήσης και πιθανή φυσιολογική φθορά).

    Ψάξτο λίγο.....

    VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  6. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (21-07-20)

  7. #6
    Εγγραφή
    28-06-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    38
    Thanked
    15
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα , απλά εγώ έχω πάει σε διαφορά συνεργεια κατά καιρούς

    Πάντως από το βιβλίο σέρβις δεν βλέπω αλλαγή φίλτρου καυσίμου

  8. #7
    Εγγραφή
    28-06-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    38
    Thanked
    15
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετα απο επισκεψη σε δευτερο συνεργειο σημερα ( γνωστο εξοσιοδοτημενο στο περιστερι) μου ειπε το εξης για την αντλια νερου.

    Εχει καταγραψει 3 σφαλματα στιγμιαια που ειναι σφαλματα επικοινωνιας. Δεν ειναι σφαλματα που θα προκαλουσαν αναμα ενδειξης θερμοκρασιας . Με λιγα λογια λεει πως η αντλια λογικα λειτουργει κανονικα απλα καμια φορα παρουσιαζεται θεμα επικοινωνιας με τον εγκεφαλο (πιθανον καποιος αισθητηρας πανω στην αντλια) .

    Απο τη στιγμη που στο αμαξι δεν εχει αναψει ενδειξη θερμοκρασιας δεν εχει προς το παρον νοημα η προληπτικη αλλαγη της αντλιας δεδομενου του κοστους. Συμφωνα με τα λεγομενα του αυτο ειναι συχνο φαινομενο που σπανια επιφερει αλλαγη αντλιας.


    Οσον αφορα φιλρο , αντλια βενζινης μου εβγαλε συνολικο κοστος με τοποθετηση 450 ευρω ( μαρκα: VDO )

  9. #8
    Εγγραφή
    11-11-19
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    4
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Διαβάζοντας το νήμα, θυμήθηκα πως πως είχα το ίδιο πρόβλημα (όχι σε bmw αυτοκίνητο).
    Όπως το έγραψες "δυσκολέυονταν να πάρει μπροστά ενώ γυρνούσε η μίζα κανονικά".
    Το άφησα έτσι, μάλιστα μου είχε πει και ένας μηχανικός πως είναι μπουκωμένο! Το αποτέλεσμα ήταν να σταματήσει να δουλεύει η αντλία νερού με 36 βαθμούς θερμοκρασία και να βλέπω το δείκτη να ανεβαίνει και άναψε η ένδειξη στοπ.
    Καλο είναι έστω και προληπτικά να αλλαχθεί γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα τη στιγμή που το χρειάζεσαι (σου έχει δείξει σφάλμα).
    Μπορεί να μη σου ξαναπαρουσιάσει τίποτα και ποτέ αλλά αν σταματήσει να δουλεύει θα ταλαιπωρηθείς όπως εγώ.

    Το ερώτημα είναι, αν είναι αντλία βενζίνης δε θα σου έκανε έστω μια ανακοπή πάνω στην επιτάχυνση?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolis76 : 13-07-20 στις 09:59

  10. #9
    Εγγραφή
    28-06-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    38
    Thanked
    15
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.
    Διαβάζοντας το νήμα, θυμήθηκα πως πως είχα το ίδιο πρόβλημα (όχι σε bmw αυτοκίνητο).
    Όπως το έγραψες "δυσκολέυονταν να πάρει μπροστά ενώ γυρνούσε η μίζα κανονικά".
    Το άφησα έτσι, μάλιστα μου είχε πει και ένας μηχανικός πως είναι μπουκωμένο! Το αποτέλεσμα ήταν να σταματήσει να δουλεύει η αντλία νερού με 36 βαθμούς θερμοκρασία και να βλέπω το δείκτη να ανεβαίνει και άναψε η ένδειξη στοπ.
    Καλο είναι έστω και προληπτικά να αλλαχθεί γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα τη στιγμή που το χρειάζεσαι (σου έχει δείξει σφάλμα).
    Μπορεί να μη σου ξαναπαρουσιάσει τίποτα και ποτέ αλλά αν σταματήσει να δουλεύει θα ταλαιπωρηθείς όπως εγώ.

    Το ερώτημα είναι, αν είναι αντλία βενζίνης δε θα σου έκανε έστω μια ανακοπή πάνω στην επιτάχυνση?
    καλησπερα,

    Λοιπον αυτο που γραφεις πιθανολογw εχει βαση, Στο προβλημα τωρα, συνεχισε να το κανει και καμια φορα στο τοσο δεν επαιρνε και καθολου μπροστα οταν ηταν ζεστο. Στα συνεργεια ακουσα απο αντλια βενζινης χαμηλης, υψηλης αλλα και μπουζι ...καποιο απο ολα αυτα... κοστη απαγορευτικα ..

    Οσον αφορα την αντλια νερου συνεχιζαν να μου λενε πως ειναι ασχετη με το θεμα αυτο και πως αργα η γρηγορα ομως πρεπει να αλλαχθει γιατι θα με αφησει.

    Μια μερα λοιπον και φευγοντας απο το συνεργειο που το ειχα παει για τη διαγνωση και μια ακομα γνωμη ,, μετα απο κανα χιλιομετρο στο καυσωνα αναψε το κιτρινο λαμπακι θερμακρασιας,, νατη η αντλια. Κανω στην ακρη σβηνω και για καμια ωρα μεχρι να κρυωσει αυτο ακριβως ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ... σαν να ειχε μπει σε safe mode οπως μου ειπαν απο το τηλ... μολις κρυωσε και πηρε μπροστα το πηγα πολυ σιγα στο συνεργειο με προσοχη (πολυ κοντινη αποσταση 500 μετρα φαση) οπου και μου αλλαξαν αντια νερου.

    Εκτοτε δεν εχει ξαναδυσκολευτει να παρει μπροστα... μηπως ηταν προληπτικο απο τον εγκεφαλο γιατι εβλεπε την αντλια νερου να υπολειτουργει που και που... θ δειξει

    Παντως κοστη αλλαγης μπεκ ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω....

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP