Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: X3 2.0 i E83 και υγραέριο

  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-15
    Περιοχή
    SERRES
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Smile X3 2.0 i E83 και υγραέριο

    Καλημέρα σας , νέο μελος στην παρέα και ανοίγω αυτό το θέμα, δεν γνωρίζω αν υπάρχει ήδη - ας βοηθήσουν οι παλιότεροι - σχετικά με το πόσο εφικτό είναι να τοποθετηθεί κιτ υγραεριοκίνησης στο Ε83 2.0 i , μοντέλο προ facelift , αν παίζει ρόλο η χρονολογία

  2. #2
    Εγγραφή
    03-12-15
    Περιοχή
    SERRES
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να συμπληρώσω , προφανώς θα μπορεί να μπει κιτ , το θέμα είναι αν δημιουργεί πρόβλημα στον κινητήρα , αν υπάρχουν μάρκες που έχουν δοκιμαστεί ή έχουν βγάλει προβλήματα , κλπ

  3. #3
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλορίζικο το Χ3.Υπάρχει μέλος ο spyrosK , που έχει βάλει κιτ στο δικό του Χ3, 2.0i. Από οτι ξερω δεν εχει πρόβλημα. Στειλε του ενα π.μ.

  4. The Following User Says Thank You to trueno For This Useful Post:

    andriano (04-12-15)

  5. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Εχω υγραέριο σε Ε83 δίλιτρο. Εχω κάνει 80000 χλμ σε 3 χρόνια. Όλη η ουσία ειναι ο εγκαταστατης και προγραμματιστής να ξέρει τι κάνει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. The Following 2 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    tasos.kamv (05-12-15), wheelman (05-12-15)

  7. #5
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιώργο τι καταναλώσεις βλέπεις εντός πόλης με υγραέριο;
    Detailing Madness

  8. #6
    Εγγραφή
    03-12-15
    Περιοχή
    SERRES
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω υγραέριο σε Ε83 δίλιτρο. Εχω κάνει 80000 χλμ σε 3 χρόνια. Όλη η ουσία ειναι ο εγκαταστατης και προγραμματιστής να ξέρει τι κάνει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    από συντήρηση χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο ? γιατί ακούω πολλά κ διάφορα όπως αν βάλω υγραεριο θα καταστρέψω τον κινητήρα ή ότι αυτό που θα βάλω πρέπει να ταιριαζει για να έχει σωστή λίπανση του κινητήρα κλπ

  9. #7
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φθορά υπάρχει στάνταρ. Σε όλα τα αμάξια. Είχα υγραέριο σε toyota 5 χρόνια με πανω από 100.000 χλμ. Τότε μου έκαψε μια βαλβίδα και χρειάστηκαν καθάρισμα και οι άλλες. Κόστος επισκευής 450 ευρώ. Δηλαδή τίποτα μπροστά σε αυτά που γλίτωσα από καύσιμα σε 5 χρόνια. Ωστόσο η φθορά υπάρχει και γινεται μεγαλύτερη όσο περισσότερο το πατάς...γιατί οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται είναι πολύ μεγαλύτερες με το υγραέριο...

  10. The Following 3 Users Say Thank You to The_Emperor For This Useful Post:

    Panmilios (17-03-21), tasos.kamv (06-12-15), wheelman (05-12-15)

  11. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Στέφανε η κατανάλωση που εχω ειναι 330-340 χλμ ανά 49.5 λιτρα καύσιμο, συνήθως.

    Αλλά το πατάω, θα μπορούσε να είναι πιό οικονομικό με μεγαλύτερη εγκράτεια στο πάτημα του γκαζιού.

    Η συντήρησή του είναι ένα φίλτρο καυσίμου ανά 25000 χλμ και το λάδι της λαδιέρας εάν η εγκατάσταση σου περιλαμβάνει τέτοια.

    Φθορές στις βαλβίδες περιμένω ότι κάποια στιγμή θα έχω, θα δούμε. Αλλά εάν πχ στις 200000 χλμ χρειαστώ ένα χιλιάρικο είμαι οκ, θα έχω χλυτώσει από τη χρήση του υγραερίου 10000 ευρω

  12. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    mitsos_chania (06-12-15)

  13. #9
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα κι απο μενα. Εχω την Ε83 μετα facelift και τοποθέτησα πριν 47 χιλ χλμ το σύστημα prins (αν δεν κάνω λάθος το ίδιο εχει και ο gnx). Καταρχάς να συμφωνήσω με τον emperor, κάποια φθορά με την παροδο του χρόνου και των χλμ σίγουρα ειναι αναπόφευκτη κυρίως στις βαλβίδες. Το θέμα ειναι να μην εισαι συνέχεια με πρόβληματα, λαμπάκι μηχανής αναμμένο, και να αναγκάζεσαι να επισκέπτεσαι τον εγκαταστάτη καθε λιγο και λιγάκι. Απο τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, αναφορικά με προβλήματα, δεν μου εχει βγάλει κατι ιδιαίτερο, εκτός απο κατι αρρυθμίες στο ρελαντί κυρίως όταν εχει χαμηλές θερμοκρασίες. Βέβαια δεν εχω ελέγξει βαλβίδες για να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται. Απο οικονομία μές τη πόλη ένα γέμισμα με 30 ¤ δηλ 45-48 lt με βγάζει περίπου 300-320 χλμ. Αντίστοιχα η ίδια ποσότητα σε εθνική φτάνει τα 400-450 χλμ. Εννοείται οτι όσο το πατάς τόσο αυξάνει η κατανάλωση και δεν συνίσταται για αυτοκίνητα με υγραέριο. Απο σέρβις όπως ειπώθηκε θελει καθε 25 χιλ χλμ φίλτρα. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και μπουζί ειδικά -υποτίθεται - για αέριο που θέλουν αλλαγή καθε 30 χιλ χλμ με κόστος περίπου 60 ¤. Απο κει και πέρα ειναι κυρίως θέμα σωστής εγκατάστασης και ο εγκαταστάτης να μην ειναι οτι να ναι, ώστε να έχεις σωστή κάλυψη αν χρειαστείς. Αν βάλεις και λαδιερα υπολόγισε και το λάδι της (20 ¤ καθε 5 χιλ χλμ).
    Συμπερασματικά πιστεύω οτι αν κάνεις πάνω απο 15-17 χιλ χλμ ετησίως και για το συγκεκριμένο κινητήρα ο οποίος δεν εχει ακουστεί να ειναι ασύμβατος με αέριο όπως κάποιοι άλλοι πχ Honda, αξίζει η αλλαγή αφού θα έχεις μια καλη οικονομία και ένα κέρδος στη τσέπη που ακόμα κι αν σου προκύψει πρόβλημα να το αποσβέσεις απο την οικονομία που θα έχεις κανει. Μόνο προσοχή στον εγκαταστάτη...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. The Following 2 Users Say Thank You to spyrosK For This Useful Post:

    tasos.kamv (06-12-15), trueno (07-12-15)

  15. #10
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα κι απο μενα. Εχω την Ε83 μετα facelift και τοποθέτησα πριν 47 χιλ χλμ το σύστημα prins (αν δεν κάνω λάθος το ίδιο εχει και ο gnx). Καταρχάς να συμφωνήσω με τον emperor, κάποια φθορά με την παροδο του χρόνου και των χλμ σίγουρα ειναι αναπόφευκτη κυρίως στις βαλβίδες. Το θέμα ειναι να μην εισαι συνέχεια με πρόβληματα, λαμπάκι μηχανής αναμμένο, και να αναγκάζεσαι να επισκέπτεσαι τον εγκαταστάτη καθε λιγο και λιγάκι. Απο τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, αναφορικά με προβλήματα, δεν μου εχει βγάλει κατι ιδιαίτερο, εκτός απο κατι αρρυθμίες στο ρελαντί κυρίως όταν εχει χαμηλές θερμοκρασίες. Βέβαια δεν εχω ελέγξει βαλβίδες για να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται. Απο οικονομία μές τη πόλη ένα γέμισμα με 30 ¤ δηλ 45-48 lt με βγάζει περίπου 300-320 χλμ. Αντίστοιχα η ίδια ποσότητα σε εθνική φτάνει τα 400-450 χλμ. Εννοείται οτι όσο το πατάς τόσο αυξάνει η κατανάλωση και δεν συνίσταται για αυτοκίνητα με υγραέριο. Απο σέρβις όπως ειπώθηκε θελει καθε 25 χιλ χλμ φίλτρα. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και μπουζί ειδικά -υποτίθεται - για αέριο που θέλουν αλλαγή καθε 30 χιλ χλμ με κόστος περίπου 60 ¤. Απο κει και πέρα ειναι κυρίως θέμα σωστής εγκατάστασης και ο εγκαταστάτης να μην ειναι οτι να ναι, ώστε να έχεις σωστή κάλυψη αν χρειαστείς. Αν βάλεις και λαδιερα υπολόγισε και το λάδι της (20 ¤ καθε 5 χιλ χλμ).
    Συμπερασματικά πιστεύω οτι αν κάνεις πάνω απο 15-17 χιλ χλμ ετησίως και για το συγκεκριμένο κινητήρα ο οποίος δεν εχει ακουστεί να ειναι ασύμβατος με αέριο όπως κάποιοι άλλοι πχ Honda, αξίζει η αλλαγή αφού θα έχεις μια καλη οικονομία και ένα κέρδος στη τσέπη που ακόμα κι αν σου προκύψει πρόβλημα να το αποσβέσεις απο την οικονομία που θα έχεις κανει. Μόνο προσοχή στον εγκαταστάτη...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Συμφωνώ απόλυτα με τον spyrosK. Μάλιστα, Prins σύστημα υγραερίου είχα και εγώ, χωρίς κανένα πρόβλημα (πέρα από αυτό που ανέφερα στα 5 χρόνια...). Και το σύστημα που θα βάλεις παίζει ρόλο και ο εγκαταστάτης. Σε ιδανική περίπτωση βρες εγκαταστάτη που έχει κάνει εγκατάσταση σε αμάξι ίδιο με το δικό σου και ξέρεις ότι δεν έχει βγάλει πρόβλημα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP