Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: M43B16 προβλημα

  1. #1
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή M43B16 προβλημα

    σημερα εκανα ανακατασκευή στο υδραργυρικο κομπλερ.κοινως πληρωθηκε με υδραργυρο. λογω υψηλων θερμοκρασιών. εχω αλλαξει τα παντα στο συστημα ψυξης-ψυγειο νερου, αντλια, διακλαδωτηρα, ταπα ψυγείου,θερμοστατη. Ωστοσο μετα την ανακατασκευή του κομπλερ, κανει ένα θορυβο σαν απορροφητήρας(οποιοι εχετε προλαβει κατι παλια ταξι νισσαν μπλουμπερντ θα καταλάβετε τι εννοω). είναι φυσιολογικο αυτό??? επιπλέον εδώ και αρκετο καιρο μου κανει ένα στιγμαιο κομπιασμα στις 2.800 σαλ. πριν και μετα στροφαρει μια χαρα χωρις απωλεια ισχυος. Σε τι μπορει να οφείλεται? ο κινητήρας είναι από ε36 του 98 και είναι τοποθετημένος σε ε30
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dark knight : 02-06-20 στις 16:03

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για το κομπιασμα ενα πιθανο σεναριο αν το αμαξι εχει και πολλα χιλιομετρα ειναι να εχει φθορα ο εκκεντροφορος και να μην ανοιγουν σωστα οι βαλβιδες...εγω σε μ40 αλλαξα εκκεντροφορο στις 350κ χλμ περιπου διοτι το αμαξι σκαλωνε στις 5500 αλλα και στις 2900 ενιοτε ...ειναι γνωστη βλαβη οπως εμαθα στην πορεια η συγκεκριμενη...αλλα σιγουρεψου πρωτα απο τα απλα σωληνακια πεταλουδες μαφ κλπ κλπ

  3. The Following 2 Users Say Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (10-06-20), dark knight (03-06-20)

  4. #3
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το κομπιασμα ενα πιθανο σεναριο αν το αμαξι εχει και πολλα χιλιομετρα ειναι να εχει φθορα ο εκκεντροφορος και να μην ανοιγουν σωστα οι βαλβιδες...εγω σε μ40 αλλαξα εκκεντροφορο στις 350κ χλμ περιπου διοτι το αμαξι σκαλωνε στις 5500 αλλα και στις 2900 ενιοτε ...ειναι γνωστη βλαβη οπως εμαθα στην πορεια η συγκεκριμενη...αλλα σιγουρεψου πρωτα απο τα απλα σωληνακια πεταλουδες μαφ κλπ κλπ
    Σωστή παρατήρηση, το εχω δει και εγω, λόγω προβλήματος λίπανσης των εκκεντρων να παρουσιαζεται αυξημενη φθορα.
    Όμως και στις δύο περιπτώσεις το μοτερ αδυνατούσε να ανέβει πάνω απο τις 3500 δεν κόμπιαζε απλά.
    ελπιζω να είναι κατι ποιο απλό.

    Εγώ θα έλεγα πρώτα να δεί luft και κολάρα για τυχόν διαρροές καθώς και πολλαπλασιαστή.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (10-06-20), dark knight (03-06-20)

  6. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα πρώτα να δεί luft και κολάρα για τυχόν διαρροές καθώς και πολλαπλασιαστή.
    αυτό με το κόμπιασμα για "τρύπα" στην εισαγωγή κάνει περισσότερο.



  7. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    tasos.kamv (11-06-20)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP