Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Τρέμουλο τιμόνι- επισκευή ζαντών

  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή Τρέμουλο τιμόνι- επισκευή ζαντών

    Παιδιά καλησπέρα σας! Ελπίζω να είστε όλοι καλά! Για άλλη μια φορά θα ήθελα τη συμβουλή σας σε ένα πρόβλημα που έχω!εδώ και περίπου 8 μήνες έχω τοποθετήσει στο αυτοκίνητο μου (bmw 316i e46) τις jr-21 17" με λάστιχο Dunlop Sport Maxx RT2 225/45R17 91Y . Οι ζάντες καινούργιες με καρέ 5x120. Στη αρχή λίγο τρέμουλο, αφού έγινε ζυγοστάθμιση και έστρωσαν τα λάστιχα το τρέμουλο έφτιαξε λίγο ! Τώρα πλέον αφού στο τιμόνι ήταν έντονο το τρέμουλο Πήγα για ζυγοστάθμιση λοιπόν στα 10χιλ χιλιόμετρα και οι ζάντες ήταν ολοισιες χωρίς να χάνουν.0-0 έδειχνε το μηχάνημα.. αφού ελεχτηκαν όλα από κάτω και ήταν εντάξει (αμορτισέρ-συνςμπλοκ-μπαλακια) είπαμε να κάνουμε τα μπρος πίσω. Τα κάναμε λοιπόν και το τρέμουλο παρέμεινε αλλά λίγο λιγότερο αυτή τη φορά. Ο μηχανικός μου μου είπε ότι οι ζάντες μπορεί να μην έχουν στραβωσει όπως λέει το μηχάνημα αλλά μπορεί να έχει αρπάξει ο αφαλός. Έτσι λοιπόν για να καταλάβουμε πήραμε τις 2 μπροστά αθάνατες μαμά 15αρες και τις βάλαμε πάνω πάντα ζυγοσταθμισμενες φυσικά και το τιμόνι δν έτρεμε καθόλου. Ένα μικρό τρέμουλο πάντως το καταλαβαίνεις από τους πίσω τροχούς. Και σας ρωτώ λοιπόν ρε παιδιά να μου πείτε θέλω να πάω τις ζάντες να τις δουν στην Αθήνα και τις 4 μαζί με το αυτοκίνητο, χρειάζονται δαχτυλίδια μήπως και ισίωμα ο αφαλός τους? Που να πάω μου έχουν πει για τον Πέττα τον Νίκο ξέρετε όμως κάποιον καλύτερο να πάω να το κοιτάξει να τελειώνω? Πείτε μου τα πάντα για το τι πιστεύετε! Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας πάντα συμβουλευετε στα δύσκολα! Να είστε καλά!
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα! Αν ερθεις Αθηνα, δοκίμασε να κάνεις ζυγοστάθμιση με τα λάστιχα ΕΠΑΝΩ στο αυτοκίνητο στον Rabbit στο Περιστέρι στη λεωφόρο Θηβών.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα! σε ευχαριστω για την απαντηση! ξερεις μου το ανεφερε και ο μηχανικος μου επισης αυτο ζυγοσταθμιση πανω στο αυτοκινητο. τι ακριβως θα δειξει η ζυγοσταθμιση αυτη σε σχεση με την αλλη την κλασσικη του μηχανηματος?

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καθως εχω αλλαξει παρα πολλες ζαντες στο δικο μου στο παρελθον, μου εχει τυχει αυτο σε 2-3 σετ κυριως σε ρεπλικα και μια φορα σε γνησια ζαντα . Η ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι βελτιωσε καπως το προβλημα αλλα δεν το εξαφανισε .... Αναγκαστηκα και αλλαξα ζαντες τελικα με bbs εδω και χρονια χωρις κανενα προβλημα !!
    bbs rules ....

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το πιο πιθανο, εφοσον χρησιμοποιηθηκαν δαχτυλιδια επανω στον αφαλο για να κουμπωσουν οι ζαντες σωστα και δεν εγινε καποια ζημια, ειναι να φταιει η ιδια η ζυγοσταθμιση που απλα δεν ειναι 100% τελεια...εχω περασει απο αυτο το σταδιο ακριβως.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχω τύχει σε περίπτωση φίλου με Dunlop Maxx TT να είναι ελαφρώς οβάλ το λάστιχο και να έχει φάει
    τα συκώτια του με τις ζυγοσταθμίσεις. Άλλο θέμα είναι τα δαχτυλίδια. Δεν ξέρω τι έβαλες αλλά ελπίζω
    να είναι αλουμινίου και φυσικά ακριβώς τις διατομές που πρέπει. Τρίτο και φαρμακερό μήπως φοράς
    αποστάτες? Η ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο είναι μια λύση που ναι μεν δουλεύει αλλά απλώς
    σου κουκουλώνει το πραγματικό πρόβλημα. Η διαφορά με την κλασσική είναι ότι γίνεται με τους
    τροχούς πάνω στο αμάξι που σημαίνει πως ό,τι και να είναι στραβό ,ομφαλός-μουαγιέ-ζάντα-λάστιχο
    αποστάτες θα το φέρει. Μετά από αυτό θα πρέπει κάθε φορά που βγάζεις τροχό να τον βάζεις
    ακριβώς στις ίδιες τρύπες για να "ισχύει" η ζυγοστάθμιση.

  7. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    bomberman 3.28 (18-05-20)

  8. #7
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι ζάντες είναι αλουμινίου στο καρέ του αυτοκινήτου κανονικά όπως η μαμισιες, αποστάτες δν έχω χρησιμοποιήσει και ποτε δν θα έβαζα, το οφσετ να φανταστείτε είναι αν δν κάνω λάθος 43 κάθεται ακριβώς όπως πρέπει στο αυτοκίνητο. Απλά διαβάζω και βλέπω πως κάθε ζάντα όχι πάντα βέβαια αν συνεχίζει να τρέμει χρειάζεται κάποιο δαχτυλίδι κάτι το οποίο οι δικές μου δν μου τοποθέτησε ο βουλκανιζατερας υποθετωντας λογικά πως δν θα τρέμει. Τα δαχτυλίδια υπάρχει περίπτωση να λύσουν το.προβλημα αυτό?

  9. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν το Center Bore της ζαντας σου ειναι 72.6 mm τοτε δεν χρειαζεται καποιο δαχτυλιδι . Μονο αν εχεις πχ ζαντα απο σειρα 5 με μεγαλυτερο Center Bore χρειαζεται δαχτυλιδι .
    bbs rules ....

  10. #9
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georggge46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το Center Bore της ζαντας σου ειναι 72.6 mm τοτε δεν χρειαζεται καποιο δαχτυλιδι . Μονο αν εχεις πχ ζαντα απο σειρα 5 με μεγαλυτερο Center Bore χρειαζεται δαχτυλιδι .
    Από ότι έψαξα το center bore της ζάντας είναι 74,1mm. Τι σημαίνει αυτό?

  11. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τοτε θες δαχτυλιδια
    bbs rules ....

  12. The Following User Says Thank You to georggge46 For This Useful Post:

    nikos valvetronic (13-05-20)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP