Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αγορά BMW M6

  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή Αγορά BMW M6

    Καλησπέρα σε όλους,

    πάει καιρός που έχω να γράψω στο forum αλλά η αλήθεια είναι οτι πριν προβώ στην παραπάνω κίνηση θα ήθελα λίγο την λογική απο όσους ξέρουν ή υπήρξανε κάτοχοι.
    Αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος μια 650i LCI 2009 με 140Κ χιλίομετρα, απο το αυτοκίνητο είμαι πλήρως ικανοποιημένος και παρότι το χρησιμοποιώ κάθε μέρα η κατανάλωση είναι κάτι που έχω αποδεχτεί.

    Δεν έχει ομως σταματήσει να με τρώει οτι αφού πληρώνω όλα τα έξοδα για πεντάλιτρο γιατί να μην πάω ενα βήμα πιο πάνω. Έχει προκύψει λοιπόν μια ευκαιρία, M6 2006 pre-Lci με 80,000 χλμ προσεγμένη εκ πρώτης όψεως. Τα μέταλλα θα γίνουν με την αγορά εφόσον και αν το αππφασίσω.
    Με προβληματίζει όμως το SMG καθώς θα το χρησιμοποιώ συνεχώς το αυτοκίνητο.

    Πόσο μεγάλες διαφορές στην συντήρηση να περιμένω;
    "Winners don't make excuses when the other side plays the game"

  2. The Following 3 Users Say Thank You to vchris For This Useful Post:

    alexk (10-05-20), atha (12-05-20), nik200 (11-05-20)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20066
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μια χαρά είσαι μείνε εκεί γιατί θα έχεις και μέταλλα μετά κάθε λίγο και λιγάκι ....
    Συμβουλή ,μου αν πάρεις τελικά ένα τέτοιο αμάξι θα πρέπει να συμφωνήσεις πως πριν το πάρεις, πρέπει να πάει σε κάποιο συνεργείο όπου θα ανοιχτεί από κάτω το μοτέρ και θα τσεκαριστούν στρόφαλος κόμβια αν είναι οκ και βέβαια αφού είναι οκ το αγοράζεις και αλλάζεις μέταλλα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο .
    Πρόσεχε γιατί δεν είναι απίθανο να κυκλοφορούν αμάξια τέτοια στην αγορά που έχουν θέμα και θα το μάθει αυτός που το αγόρασε χωρίς να το τσεκάρει .
    Νομίζω πως ένα τέτοιο Μ6 ήδη είναι προς πώληση ......
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  4. The Following 4 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    A8hnaios (11-05-20), alexm (10-05-20), atha (12-05-20), vchris (09-05-20)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ένα πολύ δύσκολο αυτοκίνητο από θέμα συντήρησης, μπορεί να συμβούν κάποιες βλάβες σχετικά... διαχειρίσιμες, μπορεί όμως και να σε ξετινάξει... οικονομικά!!!
    Τα 80000 χλμ δεν είναι λίγα για αυτό το μοτέρ και γενικά τα μηχανικά του!
    Εαν έχεις γερή τσέπη (που προφανώς έχεις) για να μπορείς να υποστηρίξεις το οτιδήποτε συμβεί, προχώρα...
    Το προφανώς έχεις την οικονομική δυνατότητα που αναφέρω έχει να κάνει με την δήλωσή σου ότι θα χρησιμοποιείς καθημερινά και ασφαλώς γνωρίζεις την κατανάλωση καύσιμου του V10
    Σαν πρώην κάτοχος τέτοιου αυτοκίνητου εχω κατασταλάξει στα εξής:
    Ένα απίστευτο κινητήριο σύνολο μιας άλλης εποχής, με απίστευτο θόρυβο και συναίσθημα!!!
    Οδηγικα απίστευτο πάτημα στα πολλά χλμ της εθνικής, άλλα μέχρι εκεί..., το υπερβολικό βάρος δεν μπορεί να κρυφτεί στα κλειστά κομμάτια και η μεταφορά μάζας είναι αποτρεπτική για το κάτι παραπάνω!!!
    Είναι πλέον σε γενικές γραμμές... ένα παλιό αυτοκίνητο, η εξέλιξη της τεχνολογίας είναι αλματώδεις και αυτό το κάνει ακόμα πιο παλιό...
    Εν κατακλείδι θα αγόραζα σήμερα ένα τέτοιο αυτοκίνητο για να το φυλάξω και να κάνω το πολύ 2-3000 χλμ το χρόνο, επ' ουδενί για καθημερινό και μόνον εφόσον το είχε πριν ένας μόνο ιδιοκτήτης από καινουργιο και γνώριζα ακόμα και τι ώρα πήγαινε προς νερού του...
    B58



  6. The Following 5 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (11-05-20), atha (11-05-20), deepBLUE (11-05-20), mark e92 (17-05-20), nik200 (11-05-20)

  7. #4
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    φιλε chris,

    με βαση τα λεγομενα σου εγω δεν βρισκω κανενα λογo να μην προβεις στην αγορα m6..ηδη ειχες ενα μεγαλο μοτερ..με πολλα εξοδα και γνωριζεις τι μπορει να σημαινει να εισαι κατοχος ενος τετοιου οχηματος...βεβαια...υπαρχει και αλλη λυση..

    αφου την εξαρα την εζησες...γιατι δεν δοκιμαζεις το m5 ε60 που λενε ολοι οτι ειναι το καλυτερο αμαξι μεταξυ των δυο!!Αν ειναι θεμα το αισθητικο παω πασο...αλλα να σου θεσω και μια αλλη παραμετρο...τα m6 γενικα δεν ειχαν καθολου καλο κοινο...απο ασχετους λεφταδες μεχρι γκανγκστερ...σε αντιθεση με τα m5 που τα πηραν σιγουρα πιο νοικοκυρηδες...και αυτο φαινεται και απο τις αγγελιες που πολυ πιο ευκολα θα βρεις m5 καθαρο..παρα m6..που η πλειονοτητα ειναι σαραβαλα...και μπλεξιμο διχως τελος...περα απο αυτα..το m5 ειναι και πολυ πιο πρακτικο αμαξι...

    οτι και να επιλεξεις, ειναι φοβερα αυτοκινητα..απλα πολυ προσοχη στην αγορα..πραγματι χρειαζεται οπως λεει ο αλεξ να ξερεις την ιστορια του αυτοκινητου..οσο το δυνατον περισσοτερο..αποφευγουμε πανω απο 2 ιδιοκτητες και πολλα συνεργεια...και οπωσδηποτε τσεκαρισμα εξονυχιστικο τα χιλιομετρα...καθως καθε 80 max...θελουν μεταλλα...αν προσεξεις αυτα...θα σαι ευτυχης κατοχος ενος v10 για πολλα πολλα χιλιομετρα...με το καλο λοιπον!

  8. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20066
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν έχει σχέση το μοτέρ που έχει με αυτό που θα πάρει .
    Άλλο Μ5 άλλο Μ6 μόνο το μοτέρ είναι ίδιο .
    Τώρα το θέμα κοινού είναι θέμα γούστου.
    Τα περί γκάνγκστερ και άσχετους λεφτάδες τι έχουν να κάνουν .
    Εξάρα έχει ήδη ο άνθρωπος .
    Έχεις κάποιο συγκεκριμένο M5 να του προτείνεις μήπως ?

    Τα λέω όλα αυτά γιατί εξ αρχής για Μ6 ρωτάει ο άνθρωπος όχι Μ5 άρα ξέρει τι θέλει .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  9. #6
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σχέση το μοτέρ που έχει με αυτό που θα πάρει .
    Άλλο Μ5 άλλο Μ6 μόνο το μοτέρ είναι ίδιο .
    Τώρα το θέμα κοινού είναι θέμα γούστου.
    Τα περί γκάνγκστερ και άσχετους λεφτάδες τι έχουν να κάνουν .
    Εξάρα έχει ήδη ο άνθρωπος .
    Έχεις κάποιο συγκεκριμένο M5 να του προτείνεις μήπως ?

    Τα λέω όλα αυτά γιατί εξ αρχής για Μ6 ρωτάει ο άνθρωπος όχι Μ5 άρα ξέρει τι θέλει .
    Deep, εγω ειπα μια εναλλακτικη , για ενα αμαξι που θεωρειται καλυτερο..δεν βγαινω απο το θεμα..αναφερθηκα στο κοινο τους...γιατι αναλογα με το κοινο εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να βρεις καλο αμαξι..οχι γιατι μας νοιαζει τι κανουν οι αλλοι προφανως!

    Ειδικα τωρα δεν μ αρεσει να προτεινω συγκεκριμενα αυτοκινητα..ποσο μαλλον σε τετοιας κατηγοριας αμαξι..

  10. #7
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρχικά να ευχαριστήσω όλους όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν. Ο βασικότερος λόγος που δεν κοιτάω για Μ5 είναι γιατί δεν χρειάζομαι προς το παρόν ούτε τους χώρους ούτε την πρακτικότητα, αν και συμφωνώ εν μέρει με τον Νικ οτι είναι περισσότερα τα Μ5 τα νοικοκυρεμένα. Ο λόγος που σκέφτομαι την αγορά Μ6 όπως ανέφερα και πιο πάνω είναι γιατί έχω κάποια κόστη που εχω αποδεχτεί καιρό τώρα (κατανάλωση, συντήρηση). Το Μ6 βέβαια σε βάζει σε αχαρτογράφητα νερά και δεν σας κρύβω οτι όσοι υπήρξαν ιδιοκτήτες με τον τρόπο τους με σπρώχνουν μακριά. Ειδικά απο τη στιγμή που για ένα εξάμηνο σίγουρα θα το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά.
    Θα μπορούσα να ανέβω budget και να πάω σε επιλογή με πολύ λίγα χιλιόμετρα αλλά εκεί μιλαμε για 50% πάνω απο την τρέχουσα τιμή και χωρίς νόημα αν πρόκειται να το φορτώνω με 15Κ χλμ το χρόνο.

    Το συμπέρασμα μέχρι τώρα είναι να κάτσω στα αυγά μου και καταπολεμήσω το ζιζάνιο που με τρώει
    "Winners don't make excuses when the other side plays the game"

  11. The Following 2 Users Say Thank You to vchris For This Useful Post:

    deepBLUE (11-05-20), nik200 (11-05-20)

  12. #8
    Εγγραφή
    07-01-10
    Περιοχή
    malmo ,sweden
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.280
    Thanked
    917
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    file mia xara eisai me to 650 ektos kai an thes na akous ton v10 pou gia mena einai o deuteros kalyteros ixos se autokinito. opws egrapsan kai oi filoi apo panw o v 10 kai to smg einai euthausta opwte na eisai proetimasmenos gia exodoa isa an oxi parapanw apo tin axia tou autokinitou an paei kati strava. i gnwmi mou einai i na araxeis sto 650 ,alliws an trwgesai pragmatika mipws na deis pros F 12 meria .
    filika panta
    live free and drive hard

  13. The Following 2 Users Say Thank You to atha For This Useful Post:

    A8hnaios (11-05-20), vchris (11-05-20)

  14. #9
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να πω κι εγώ την άποψη μου στον φίλο:

    1) συμφωνώ για Μ6.
    ωραία και καλά αλλά όπως έχω ξαναγράψει το Μ5 δεν δείχνει κάτι διαφορετικό. Γιατί; Διότι πολύ απλά το ίδιο καλούπι βγαίνει και σε 518. Διότι κατά 99% μπορεί να είναι καγκουρικο από κάποιον ...............που το όνειρο του ήταν να πάρει Μ5. Και μην μου πείτε για γρίλιες στα φτερά κλπ που μόνο μυημένοι τα καταλαβαινουν.
    6 σειρά δεν υπάρχει φτηνιαρικη. Ήταν είναι θα είναι το χλιδάτο, ακριβό BMW άλλης κλάσης.

    2) δεν συμφωνώ για V10. Ωραίος ήχος κλπ αλλά καλώς ή κακώς έχουμε 2020. Όπως είπε και ο Άλεξ είναι πλέον άλλης εποχής . Η τεχνολογία καλπάζει . Πολλά τα ρίσκα. Επίσης μην ξεχνάμε την γήρανση υλικών και πάει λέγοντας. Δεν ει ακ μόνο το μοτέρ σε ένα αμαξι. Εφόσον είναι δεδομένο το οικονομικό υπόβαθρο του φίλου, προτείνω:

    Μ6 αλλά το επόμενο. Μόνο σ' αυτό θα πήγαινα που να αξίζει 100% η αλλαγή. Αν δεν μπορούσα οικονομικά, θα καθόμουν στα αυγά μου.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to friendgr For This Useful Post:

    mark e92 (28-05-20), nik200 (21-05-20)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP