Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Γενικες ερωτησεις Ε36

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή Γενικες ερωτησεις Ε36

    Παιδια καλησπερα... ειμαι κατοχος ενος Ε36 318ις μ42... εχω καποιες ερωτησεις για διαφορους τομεις του αυτοκινητου και θεωρησα σωστο να τις γραψω ολες μαζεμενες απο το να γραφω σε πολλα θρεντ ταυτοχρονα.. οποτε θα ηθελα τη γνωμη σας.

    1) Υπαρχει καποιος τροπος να ανεβασω τον κοφτη απο 6600 σε 7000 χωρις να αλλαξει καμια αλλη παραμετρος οπως μειγματα κλπ ? Υπαρχει καποιο τσιπακι που να κανει μονο αυτη την παρεμβαση χωρις να επεμβαινει καπου αλλου ? Η γινεται μονο με προγραμμα?
    2) Σε περιπτωση αλλαγης δισκου-πλατο εχω ακουσει πως καποιοι βαζουν απο τα μικροτερα τετρακυλινδρα ολο το σετ που εχουν βολαν μονης μαζας που ειναι πιο ελαφρυα για καλυτερη επιταχυνση αποκριση και τα σχετικα....επισης απο 325 βολαν μονης μαζας...ισχυει κατι τετοιο? Τι βαρος εχουν το διπλης μαζας και τα μονης μαζας απο τα 8 βαλβιδα ? Μιλαμε για μεγαλη διαφορα?
    3) Κατι αλλο που εχω δει ειναι οτι στην αλλαγη των ακρομπαρων μπροστα (αυτα που φτιαχνουν την ευθυγραμμιση) καποιοι βαζουν απο ε92 σαν αναβαθμιση....ισχυει? Και αν ναι τι διαφορα εχουν?
    4) Για την προστασια των πισω θολων προτεινονται τα τοπ μαουντ απο μ3 ε46 ...τι διαφορα εχουν με τα μαμα?...εγω τουλαχιστον οπτικα δεν διεκρινα κατι.
    5) Το αυτοκινητο μου εχει μεγαλυτερη μπαταρια απο τη νορμαλ απο το εργοστασιο και βαση του αριθμου πλαισιου δειχνει οτι εχει και ''battery master switch''. Υπαρχει καπου καποιος κρυφος διακοπτης? Καπου διαβασα οτι τον ειχαν απο το εργοστασιο προκειμενου να μην πεφτει η μπαταρια κατα τη μεταφορα τους σαν καινουρια και μολις εφταναν στην αντιπροσωπεια τον αφαιρουσαν.
    6) Υπαρχει αναβαθμιση για τον πισω αξονα αντιστοιχη αυτης του x brace σε aftermarket?

    Προς το παρον αυτα....σιγουρα ειναι κι αλλα που ξεχναω....θα χαρω πολυ να μου πειτε τις αποψεις σας..ευχαριστω προκαταβολικα.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για το 4)

    Έχω βάλει πίσω top mount από E46 cabrio που λένε είναι πιο ενισχυμένα και μάλλον είναι γιατί τα έχω χρόνια σε E30 με σκληρή ανάρτηση και δεν έχουν πάθει τίποτα.
    E30 318i

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP