Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: προβλημα με e46 316ti n42

  1. #11
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καθόλου λάθος δεν είναι. Τουλάχιστον εδώ Θεσσαλονίκη όλα τα συνεργεία Bmw που ξέρω 5-30 προτείνουν.
    Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι να έχουν την προδιαγραφή της Bmw LL-04.
    Αν έχει σχέση ο ήχος που ακούς με το λάδι που σου συμπλήρωσε ούτε καν...
    Λες ότι όταν σταματάς στο φανάρι σταματάει και ο ήχος. Μήπως δεν είναι από το μοτέρ τελικά? Αν μαρσάρεις σταματημένος πάλι ακούγεται?

  2. #12
    Εγγραφή
    10-04-13
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    γεια σου Νικο.

    για τουλαχτιστον 70000 km βαζω 5w 40.οπως ανεφερα και προηγουμενως δεν μου το εκανε αυτο τον ηχο πριν απο το σερβις και αλαξα μονο τους σενσορες και τις φλατζες.

    σε ξενα φορουμ που διαβαζω παντως βλεπω αρκετους να εχουν παρομοιο ηχο μετα απο αλαγη λαδιων με λαδι μαλλον που ειναι λιγοτερο παχυ. αν μαρσαρω σταματημενος δεν κανει καποιον ηχο τουλαχιστον στις χαμηλοτερες στροφες γιατι στις υψηλοτερες ειναι δυσκολο να ακουσω.. θα παω αυριο στον μαστορα και θα σας ενημερωσω

  3. #13
    Εγγραφή
    10-04-13
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα παιδιά

    Το βρήκαμε τελικά τι πρόβλημα ήταν η βίδα νο 3

    https://www.realoem.com/bmw/enUS/sho...diagId=34_1014

    Ο μάστορας μου είπε καλό θα ήταν να αλλάξω την ψαθα νο4

  4. #14
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Σπύρο είπες ότι ο θόρυβος εμφανίστηκε μετά το σέρβις όμως άλλαξες μόνο τους
    αισθητήρες. Σου κοίταξε τίποτα το χειρόφρενο? Γιατί αυτή η βίδα είναι οδηγός τοποθέτησης
    της δισκόπλακας. Η μόνη περίπτωση να σου βγάλει θόρυβο είναι να μπει βίδα μακρύτερη
    από την μαμά και να βρίσκει μέσα στον μηχανισμό του χειρόφρενου. Επίσης η κυθάρα
    (Νο4) γιατί να θέλει άλλαγμα δεν μπορώ να καταλάβω, στράβωσε από κάτι? Δεν είναι κάτι
    που φθείρεται αυτό.

  5. #15
    Εγγραφή
    10-04-13
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλησπερα Νικο, μου εδειξε την βιδα και ηταν πολυ στραβομενη οποτε δεν ξερω ακριβως τι γινοτανε,ο θορυβος σταματησε,για την κυθαρα μου ειπε οτι εχει σαπισματα.

    πηρα τα ανταλακτικα και θα τα βαλω τελος το μηνα.



    σπυρος

  6. #16
    Εγγραφή
    10-04-13
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Thanked
    14
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα έχω ένα θόρυβο από το μοτέρ αλλά μόνο εν κίνηση.σαν κάτι να χτυπάει αλλά ο μηχανικός λέει ότι είναι η μια βίδα από τις δαγκάνες του χειρόφρενο.αλλαξε την βίδα αλλά όχι με την βίδα από το σετ(έβαλε μια δικιά του αλλά ο θόρυβος παραμένει..όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί σταματάει.

  7. #17
    Εγγραφή
    03-08-20
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    η αντλια νερου αλλαζει πανευκολα οποια στιγμη.. ειναι ασχετη με την καδενα..
    αληθεια πως μετρησε το κενο ο μαστορας?

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP