Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: BMW E36 1.6 1998 Ηχοσύστημα?

  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή BMW E36 1.6 1998 Ηχοσύστημα?

    Λοιπόν καλημέρα καταρχάς Χριστός Ανέστη, και Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες! Δεν μπορούσα να μην γράψω, γιατί έχω πεθάνει στα γέλια!
    Πρίν ένα χρόνο άλλαξα πηγή, και πρόσθεσα έναν ενισχυτή, μέχρι τώρα έπαιζαν τα ηχεία της ''μαμάς του'', δεν τα άνοιγα πολύ, ούτε στην μέση κάν,
    για το οτι ήταν παλιά και θα τα έκαιγε, τελικά έγινε και χωρίς να ανοίγω ένταση! εντάξει λέω, το περίμενα, άντε να δούμε τι ηχεία έχει
    (σε διάσταση), γιατί θέλω να τα αλλάξω, αλλά στις ίδιες θέσεις! βγάζω λοιπόν το δεξί μπροστά, που είναι πιο εύκολο, και τότε έβαλα τα γέλια,
    να σκεφτείτε γέλαγε και η σύζυγος, που δεν έχει ιδέα από αυτά! ήταν ένα χάρτινο μεγαφωνάκι 5'' (ακριβώς όπως το λέω!), που είχαν παλιά τα τρανζίστορ
    που είχαν οι γονείς μας, εάν θυμούνται οι πιο παλιοί!!! Τα δε πίσω στην εταζέρα, ακριβώς τα ίδια απλά πιο μικρά πρέπει να είναι 3 ίντσες! ,
    Μου φάνηκε πολύ αστείο, όσο και εκνευριστικό, γιατί στο μυαλό μου είχα σχηματίσει την εντύπωση, οτι ασφαλώς θα ήταν κάτι καλύτερο!
    βέβαια δεν περίμενα (λόγω παλαιότητας), τίποτα σπουδαίο, αλλά μου ήρθε κεραμίδα! Και την δεύτερη κεραμίδα την έφαγα όταν μου είπε
    ο ''εγκαταστάτης'' ότι ΔΕΝ μπαίνουν ηχεία 6,5'' ( δεν είμαι λάτρης του sub, και ΔΕΝ θα βάλω), λόγω χώρου!!!!! εκεί με τέλειωσε!!!!!!!
    Συγνώμη αλλά έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 24-04-20 στις 12:08

  2. #2
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τα εργοστασιακά ήταν; Πρώτο χέρι το αμάξι;
    E30 318i

  3. #3
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όχι, δεύτερο χέρι, με Γερμανικές προδιαγραφές, δεν μπορούσε ο εγκαταστάτης (με πείρα μιας και έχει και ο ίδιος BMW, να περάσει το καλώδιο, τροφοδοσίας του ενισχυτή από την μπαταρία,
    λόγω μιας λαμαρίνας που έχει σε όλο το μήκος μπροστά από τα πόδια του οδηγού, μαζί με μια μπάρα (σαν αυτήν που βάζουμε στο μοτέρ μπροστά στους θόλους!), τι είναι αυτά του λέω,
    και μου είπε ότι τα έχει ξαναδεί, σε Γερμανικών προδιαγραφών αυτοκίνητα! τέλος πήρε ρεύμα από το κουτί με τις ασφάλειες! τέλος πάντων δεν έχω δει κάτι άλλο με διαφορά, εκτός του
    ηλεκτρονικού κλιματισμού, και των ηλεκτρικών τζαμιών μπρος πίσω, που δεν έχω δει σε άλλο της ηλικίας του! δεν ξέρω και πολλά από BMW, απλά μεγάλωσα με πίσω κίνηση, και το πήρα!
    ευτυχώς δεν καίει σταγόνα λάδι, και είναι ο κινητήρας του με τα 102 άλογα (θα ήθελα μια πολύ απλή αναβάθμιση σε 1.8is, αλλά ας όψεται το εξοχικό, που με έχει αφήσει άφραγκο!) Τώρα,
    έγραψα αυτά, γιατί μου φάνηκε πολύ περίεργο το ''μεγαφωνάκι'' που αντίκρισα, καθ' ότι δεν το περίμενα με τίποτα!!! και στενοχωρήθηκα, που αναγκαστικά θα βάλω 13άρια ηχεία, τα οποία απλά δεν......
    ούτε στις πόρτες παίρνει μεγαλύτερα, και καγκουριές δεν κάνω, το θέλω όπως είναι (παραξενιές των ηλικιωμένων) !!!!!!!!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 24-04-20 στις 19:08

  4. #4
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iliasb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεύτερο χέρι
    (...)
    μου φάνηκε πολύ περίεργο το ''μεγαφωνάκι'' που αντίκρισα,
    Μα για αυτό ρώτησα, μήπως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ξήλωσε τα εργοστασιακά για τον α ή β λόγο και έβαλε τα φτηνιάρικα.

    α λόγος = τα έκαψε.

    β λόγος = τα πούλησε
    E30 318i

  5. #5
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είναι αλήθεια αυτό ΔΕΝ το σκέφθηκα, τώρα που το λές, όταν έβγαλα το δεξί (είναι πιο εύκολο), το ''μεγαφωνάκι'' είχε δύο μόνον βίδες, και διαφορετικές μεταξύ τους!!!
    Ναι έχεις δίκιο, είναι το πιο πιθανό! ασφαλώς και έχεις μεγαλύτερη οξυδέρκεια μυαλού απο μένα! φαίνεται το χάνω λίγο λίγο, μετά τα 65 έρχονται και τα υπόλοιπα! Ευχαριστώ!

  6. #6
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν εμπιστεύομαι εύκολα και πάει το μυαλό μου στο κακό.
    E30 318i

  7. #7
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μα είπα κι εγώ! πως είναι δυνατόν, εντάξει να ρίξουν την τιμή, αλλά όχι κι έτσι! Ξεγελάστηκα γιατί είχαν το κασετόφωνο της μάνας του!
    Φαντάζωμαι ακόμα και με 13άρια, θα ακούσω λίγη μουσική τώρα!

  8. #8
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πισω μπαινουν οβαλ με ανταπτορα ειχα βαλει στο 36αρι μου (για ηχείο οβάλ 6'' χ 9'')

    https://cadence.gr/shop/car-model/bm...eaker-rings-4/

  9. The Following User Says Thank You to Leonidas_E39 For This Useful Post:

    nikos valvetronic (03-05-20)

  10. #9
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι, τους αγόρασα, αλλά σκέπτομαι να βάλω πίσω ηχεία, λόγω του ότι είναι ακριβώς στα αυτιά των πίσω επιβατών, και μου έρχεται κάπως! βέβαια είναι η καλύτερη λύση, για να μην προσθέσω καθόλου sub, και να έχω ανεκτό ήχο!

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP