Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον σας ευχαριστω παρα πολυ για ακομη μια φορα, εμαθα πραγματα τα οποια δεν ηξερα και σιγουρα αυτο θα βοηθησει στο να μην πεταξω λεφτα.

VANVIC ναι τα βρηκα ετοιμα πανω στο αμαξι ολα, χταποδια,προγραμμα,εξατμισ η,και 200ρηδες καταλυτες οποτε ευτυχως αυτα δεν τα πληρωσα εγω.

Deepblue, πρεπει να σου εξομολογηθω κατι..Το μικροβιο για κομπρεσορα μπηκε μεσα μου εξαιτιας σου απο την πρωτη συναντηση που ειχα μαζι σας πριν απο καποια χρονια στην παραλιακη καποτε εκει στο Σαββα.

Βλεπεις φταιει εκεινο το τρελο 4κινητο(αν δεν κανω λαθος) γαλαζιο Ζ3 που αν δεν κανω λαθος δικος σου ηταν.

Αν και απογοητευομαι που μαλλον το ονειρο μου η θα αργησει η δε θα γινει ποτε οφειλω να σας ευχαριστησω ξανα για τις συμβουλες σας.

Οταν πηρα το αμαξι ειπα εδω ειμαι δε θελω παραπανω δυναμη , ειναι ολοκληρωμενο.Ωραιο ηχο, δυναμη, ομορφια κτλ κτλ. Πραγματικα δεν ξερω τι με πιανει και θελω ολο και παραπανω.

Επειδη σκεφτομαι και κατι αλλο, μη με κραξετε....Αν ειχατε να διαλεξετε μεταξυ κομπρεσσορα η την περιπτωση αλλαγη μοτερ σε Μ (αφου πουλησω τα δικα μου) τι θα διαλεγατε?

Ρωταω γιατι στο Ε36 που ειχα ειχα παει απο 316 σε 325 και κοντα 20 χρονια μετα το αμαξι παραμενει το ιδιο αξιοπιστο και μπορω να πω ηταν η καλυτερη αναβαθμιση που θα μπορουσε να γινει τοτε.
Τετρακίνητο z3 δεν υπάρχει και μάλλον αυτό που είδες ήταν του VanVIC.
Δε θυμάμαι ποια περίοδο λες και σε ποιο Σαββα .
Η μετατροπή είναι μια λύση αλλά εκεί πλέον δε νομίζω να σου κάνουν εξατμίσεις,θα πρέπει να βρεις ολοκληρωμένο πακέτο μετατροπής όπου δε θεωρώ πως είναι εύκολο,άσε που το κόστος λογικά θα πάει και πιο ψηλά + έξοδα δηλώσης αλλαγής μοτέρ (αν το προβλέπει ο νόμος ).
Από πρώτο στάδιο βελτίωσης με κομπρέσορα θα είσαι πιο αργός με το Ζ4 με το δεύτερο στάδιο θα είσαι πιο γρήγορος από το Μ
Αν φοράς τα πράγματα που λες ήδη επάνω έχεις ένα σημαντικό προβάδισμα για να βάλεις κομπρέσορα .
Αλήθεια έχεις πάει να δυναμομετρήσεις ,τι ιπποδύναμη έχει τώρα το αμάξι ?