Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 58 από 58

Θέμα: Supercharger Z4 e85 3.0i

  1. #51
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα πράγματα τα πάρεις από την αρχή θα δεις πως με λογική σειρά και εξέλιξη δεν υπάρχει κανένα μπέρδεμα .
    Άλλαξες μοτέρ και από 231 πήγες στα 350 .
    Θες να μου πεις πως θα σταματήσεις την ώρα της επιτάχυνσης η στη δύσκολη στιγμή που θα χρειαστείς πάνω από ένα πάτημα του πεντάλ του φρένου ?
    Εγώ πάλι σε σχέση με τον Stefm5 λέω πως ο δίσκος πλατό είναι απαραίτητα γιατί αλλιώς κάθε 4-5 μήνες ανάλογα με τη χρήση θα θες αλλαγή δίσκου .
    Μιλώ εκ πείρας .
    Αν πάλι έχεις ένα κομπρεσορατο αμάξι για τη βόλτα σου και θα το βγάζεις έξω μια στο τόσο ..τότε οκ δεν αλλάζεις .
    Το αμάξι με αυτή τη δύναμη δε θα θέλει καλύτερο στήσιμο ?
    Θα πηγαίνεις να μπεις στη στροφή και θα βγαίνεις στα πεζοδρόμια η εκτός δρόμου ?
    Άρα για εμένα φρένα ανάρτηση για αρχή είναι απαραίτητα .
    Η τρόμπα για τη δύναμη που θες να βγάλεις σε υποστηρίζει μια χαρά ,εκτός και αν δεν είναι σε καλή κατάσταση αυτή που ήδη φοράει το αμάξι επάνω .
    Το διαφορικό μπορεί να περιμένει σε δεύτερο χρόνο να μπει .
    Όπως σου είπα το κόστος για αγορά κομπρέσερ είναι ανάλογο με το τι θες να βάλεις στο αμάξι σου και τι αξιοπιστία θα έχει .
    Αφού λοιπόν το θεωρείς απλό αφού τόσοι το έχουν κάνει ..προχώρα,γιατί όσα ξέρει ο νοικοκύρης δε τα ξέρει ο κόσμος όλος .
    επειδή κι εγώ είμαι "νοικοκύρης" έχω να πω ότι υπάρχουν νοικοκυριά που ζουν με 10000 το χρόνο και νοικοκυριά που ζουν με 100000. όλοι ζουν γιατί κάνουν διαφορετικές επιλογές.
    πχ αν πάει κάποιος να τα σκάσει στην ess, active σαφώς δεν τον φτάνουν τα χρήματα. αν ψαχτεί διαφορετικά μπορεί να τον φτάνουν.
    επίσης άλλοι μπορεί να έχουν τη δυνατότητα να τα αποκτούν όλα άμεσα, κι άλλοι σταδιακά.
    επιπλέον οι αναβαθμίσεις έχουν να κάνουν και με τον τρόπο που λειτουργεί η υπερτροφοδότηση. ο ess χρειάζεται δισκόπλατο γιατί έχει ροπή από πολύ χαμηλά. ένας περιστροφικός κομπρέσσορας δεν έχει τέτοιο θέμα στα άλογα που μιλάμε.
    όλες οι απόψεις έχουν αλήθεια από την οπτική τους. στο τέλος κάποιος αποφασίζει ανάλογα τις δυνατοτητές του και το πόσο το θέλει.
    για μένα η βελτίωση είναι ένα ταξίδι (κυρίως γνώσης)

  2. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    Panos 316T (23-04-20)

  3. #52
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Deep Blue οταν λεω απλη εννοω οτι δεν παω να σε ενα 1600 να καρφωσω ενα Μ5 που ναι ειναι ενα προτζεκτ πολυ διαφορετικο απο την περπατημενη.

    Σε ενα μαστορα που στην καριερα του εχει βαλει 20-30 φορες εναν κομπρεσορα σε ενα bmw, θεωρω απο τα ελαχιστα που γνωριζω , οτι δε βαδιζει σε αγνωστα μονοπατια και θα ξερει τι να κανει και πως να το κανει θα χει αντιμετωπισει αναποδιες και θα ξερει πως να κινηθει γενικοτερα.

    Οσο για τη χρηση, το αμαξι βγαινει ενα ΣΚ για καμια βολτα μεσα στην Αττικη και σπανια κανα ταξιδακι λιγο πιο εξω.Πατηματα γινονται ελαχιστα και στροφες δεν το πιεζω οπως και κανενα αυτοκινητο μου.

    Σε ενα δρομο που γνωριζω μονο, αναβαση και καταβαση στο βουνο του Πορτο Γερμενο αν το ξερει κανεις τις στροφες τις ξερω και ειτε εχω 150 αλογα ειτε 550 με το ιδιο θα μπω και γιατι δεν σε παιρνει παραπανω γιατι ειμαι λιγο χεστης λογω ατυχηματος που ειχα παλαιοτερα και ως γνωστον αν φοβασαι να στριψεις η να πιασεις τιμονι καλυτερα να μην το κανεις ,οποτε δεν το κανω πλεον.
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  4. #53
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.116
    Thanked
    12684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπόν, εγώ είχα κομπρεσσοράτο χρόνια και τώρα γίνεται τούρμπο ...
    Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό.
    Θα μας βάλεις "στο παιχνίδι" ή είναι νωρίς ακόμα ;
    Πάντως και να το κρατήσεις "in private" σεβαστό είναι.
    Σε κάθε περίπτωση σου ευχομαι επιτυχία στο project και χαρές !

  5. #54
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό.
    Θα μας βάλεις "στο παιχνίδι" ή είναι νωρίς ακόμα ;
    Πάντως και να το κρατήσεις "in private" σεβαστό είναι.
    Σε κάθε περίπτωση σου ευχομαι επιτυχία στο project και χαρές !
    ό,τι θέλετε να μάθετε είμαι ανοιχτός. δεν υπάρχει κάποιο μυστικό.
    ή μάλλον το μυστικό σε όλες αυτές τις αναβαθμίσεις είναι η χαρτογράφηση του εγκεφάλου. επιμένω να το λέω γιατί είναι δεκάδες τα κομπρεσσοράτα και τουρμπάτα που δεν μπορούσαν να δουλέψουν αξιοπρεπώς όλα αυτά τα χρόνια και οι ιδιοκτήτες τα ξήλωναν ή πήγαιναν σε άγραφο χάνοντας διάφορες λειτουργίες του αυτοκινήτου.

    όσον αφορά το hardware, η τουρμπίνα είναι BORGWARNER EFR8374 twinscroll, σφυρήλατα έμβολα, μπιέλες, 90αρι downpipe και πολλά άλλα που ήταν προίκα από τον κομπρέσσορα.
    map sensor, launch control, boost control από τον εργοστασιακό siemens MS43.
    στόχος αναλόγως την πίεση είναι 600-700 άλογα.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    A8hnaios (22-04-20), Panos 316T (23-04-20), VanVIC (22-04-20)

  7. #55
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.116
    Thanked
    12684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    όσον αφορά το hardware, η τουρμπίνα είναι BORGWARNER EFR8374 twinscroll, σφυρήλατα έμβολα, μπιέλες, 90αρι downpipe και πολλά άλλα που ήταν προίκα από τον κομπρέσσορα.
    map sensor, launch control, boost control από τον εργοστασιακό siemens MS43.
    στόχος αναλόγως την πίεση είναι 600-700 άλογα.
    Στο 39άρι αυτά;

  8. #56
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 39άρι αυτά;
    μα φυσικά! πού αλλού βαγγέλη;

  9. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    VanVIC (22-04-20)

  10. #57
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.116
    Thanked
    12684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    όσον αφορά το hardware, η τουρμπίνα είναι BORGWARNER EFR8374 twinscroll, σφυρήλατα έμβολα, μπιέλες, 90αρι downpipe και πολλά άλλα που ήταν προίκα από τον κομπρέσσορα.
    map sensor, launch control, boost control από τον εργοστασιακό siemens MS43.
    στόχος αναλόγως την πίεση είναι 600-700 άλογα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο 39άρι αυτά;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα φυσικά! πού αλλού βαγγέλη;
    ...πυξίδα έχεις προβλέψει υποθέτω
    Με τόση δύναμη πίσω, δεν θά'ναι κι ευκολο να προσανατολιστείς και να ακολουθήσεις ευθεία πορεία


  11. #58
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σπάμε τη μονοτονία της ευθείας

  12. The Following 2 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    alexk (28-04-20), VanVIC (22-04-20)

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP