Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 58

Θέμα: Supercharger Z4 e85 3.0i

  1. #31
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα χρήματα που διαθέτεις είναι κάπως λίγα.
    βρες ένα schnitzer κομπρέσσορα από αυτούς που έχουν κυκλοφορήσει στην ελλάδα και βάλε του ψεκασμό νερού αντί ιντερκούλερ.
    απόδοση γύρω στα 300 άλογα.

  2. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    TOMIS (10-04-20)

  3. #32
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καταλαβα...Θα μεινω οπως εχω οπως το βλεπω εκτος αν κερδισω κανα τζοκερακι

    Τουλαχιστον βγηκαν 3 θετικα απο ολο αυτο.

    1. Καταλαβα οτι αν θες βελτιωση με χαμηλο κοστος παρε απλα ενα τουρμπο και ξεμπερδεψες...

    2.Μπηκα στο τρυπακι να μετρησω συμπιεση να δω σε τι κατασταση ειναι το μοτερ πριν προχωρησω σε οτιδηποτε..Επρεπε να το ειχα κανει απο οταν το αγορασα αλλα ποτε δεν ειναι αργα..

    3.Δε χρειαζεται να αμφιαλαντευομαι μεσα μου αν θα δωσω λεφτα για βελτιωση η θα δωσω τα 1200 για να φτιαξω την μπουκαλα της κουκουλας που ψοφησε
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  4. The Following 3 Users Say Thank You to TOMIS For This Useful Post:

    Kostas Maras (10-04-20), nik200 (13-04-20), Vassilis ///M (11-04-20)

  5. #33
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κοίτα,όλο το ταξίδι αξίζει .
    Έχει προσδοκίες αγωνία κυρίως σπατάλη χρημάτων και τέλος το αποτέλεσμα που ακολουθείται από ενθουσιασμό απογοήτευση η μια ντεμί κατάσταση όπου την μεταφράζω ως αρνητική με ότι αυτό σημαίνει .
    Η καρότσα αν στηθεί σωστά (όπως αναφέρει σε προηγούμενο ποστ και ο nik200 )είναι μια χαρά .
    Και είναι προϋποθέσεις για να είσαι ασφαλής πάνω απ όλα .
    Πιθανότατα τα χρήματα να είναι και παραπάνω από το να βρεις κάποια άλλη λύση διαφορετικού μοντέλου που θα έχεις και περισσότερες δυνατότητες αναβάθμισης ακόμα και με λιγότερα χρήματα .
    Γιατί όπου υπάρχει μηχανική βελτίωση σίγουρα θα χρειάζεται και περιφερειακή .
    Δεν είμαι βέβαιος πως σε έχουμε πείσει και δε θα μπεις σε κάποια διαδικασία αλλά οκ .
    Όπως και να έχει είμαστε δίπλα σου για να συζητάμε ότι θέλεις και ότι τελικά αποφασίσεις να κάνεις
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  6. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    nik200 (13-04-20)

  7. #34
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα,όλο το ταξίδι αξίζει .
    Έχει προσδοκίες αγωνία κυρίως σπατάλη χρημάτων και τέλος το αποτέλεσμα που ακολουθείται από ενθουσιασμό απογοήτευση η μια ντεμί κατάσταση όπου την μεταφράζω ως αρνητική με ότι αυτό σημαίνει .
    Η καρότσα αν στηθεί σωστά (όπως αναφέρει σε προηγούμενο ποστ και ο nik200 )είναι μια χαρά .
    Και είναι προϋποθέσεις για να είσαι ασφαλής πάνω απ όλα .
    Πιθανότατα τα χρήματα να είναι και παραπάνω από το να βρεις κάποια άλλη λύση διαφορετικού μοντέλου που θα έχεις και περισσότερες δυνατότητες αναβάθμισης ακόμα και με λιγότερα χρήματα .
    Γιατί όπου υπάρχει μηχανική βελτίωση σίγουρα θα χρειάζεται και περιφερειακή .
    Δεν είμαι βέβαιος πως σε έχουμε πείσει και δε θα μπεις σε κάποια διαδικασία αλλά οκ .
    Όπως και να έχει είμαστε δίπλα σου για να συζητάμε ότι θέλεις και ότι τελικά αποφασίσεις να κάνεις
    Xαχα δεν εχω πειστει ακομα οντως αλλα οσο υπαρχουν τετοιες αμφιβολιες μου βαζουν φρενο.

    Βεβαια και πριν παρω το αμαξι ελεγα δε θα το παρω και μια μερα, κυριολεκτικα μια μερα πηρα τον προηγουμενο κατοχο τηλεφωνο πηγα το ειδα το πηρα...

    Σας ευχαριστω που οντως ειστε διπλα μου και οχι μονο σε μενα, σε καθε μελος και βοηθατε.Ειναι πολυ σημαντικο για καποιους απο μας που δεν εχουμε την εμπειρια ουτε τη γνωση για πολλα πραγματα..
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  8. The Following 3 Users Say Thank You to TOMIS For This Useful Post:

    deepBLUE (10-04-20), nik200 (13-04-20), nikos valvetronic (12-04-20)

  9. #35
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Και παμε και στον ελαφαντα in the room...που αποθαρυνει και το 90% απο το να κανει μια μετατροπη...και οχι δεν ειναι αυτο που νομιζεις...δηλαδη το κοστος...υπολογισε οτι αυτο με ολα τα παραπανω θα σου φαει περι τα 10χιλιαρικα....

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!το προβλημα ειναι ποιος θα αναλαβει το αμαξι....????εδω χρειαζεσαι λοιπον τη βοηθεια μας...το αμαξι σου ΠΡΕΠΕΙ και το τονιζω...να το αναλαβει ενας μαστορας...οχι ο φρενας, οχι ο προγραμματιστης, οχι το ρεκτιφιε κτλ κτλ...το αμαξι θα παει σε αυτους που ξερει και εμπιστευεται ο μαστορας σου!!!!γιατι?? Γιατι μονο ετσι, θα εχεις ελεγχο, ποιος αναλαμβανει την ευθυνη, αν κατι παει στραβα, πραγμα τυπικο στις μετατροπες...ξερεις ποσες φορες εσπασε το μοτερ και εφταιγε το ρεκτιφιε???απειρες...ποσες φορες το set up ειναι μαπα και το αμαξι δεν παει??απειρες..ποσες φορες το αμαξι δε στριβει??αλλες τοσες απειρες...

    ΟΠΟΤΕ σου εφιστω την προσοχη απο την αρχη...χιλιες φορες να δωσεις 1000 ευρω παραπανω και το αμαξι να θυμιζει εργοστασιο και να δουλευει καθε μερα...παρα να γλιτωσεις αυτα τα λεφτα πηγαινοντας γυρω γυρω και καθε τριτη να σαι μαστορα...

    Υγ...προσωπικα ειναι ο μονος τροπος να "μπλεξεις"...με μετατροπη...γιατι παρα πολλα αμαξια μειναν στη μεση..και τα περισσοτερα απλα δε δουλεψαν ή δουλεψαν με προβληματα συνεχομενα γιατι παντα καποιος αλλος εφταιγε!!!

  10. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    TOMIS (13-04-20), Vassilis ///M (13-04-20)

  11. #36
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νίκο τέτοιες μετατροπές έχουν γίνει άπειρες ,δεν είναι κάτι το δύσκολο .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  12. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    nik200 (13-04-20)

  13. #37
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο τέτοιες μετατροπές έχουν γίνει άπειρες ,δεν είναι κάτι το δύσκολο .
    Δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο, ειπα οτι ειναι πολυ ευκολο να μπλεξεις...

  14. #38
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλη την παρέα.

    Ίσως είναι περιττό αλλά ας το γράψω,
    Είναι άλλο πράγμα να έχεις ένα π.χ. Ε36 318i και να πηγαίνεις να ζητάς μια πλήρη μετατροπή σε Ε36 Μ3 και άλλο να βελτιώνεις το 318i σε επίπεδα που διαφοροποιούνται ουσιαστικά (κυρίως σε απόδοση) απο "εργοστασιακές" εκδόσεις.
    Σ'αυτό το σημείο έιναι πολύ ουσιώδες αυτό που έγραψε ο nik200 για το "ποιός" θα αναλάβει όλο το project.

    Στην προκειμένη περίπτωση, το Ζ3 θα ήταν σχετικά ευκολο να πάει σε έναν "σοβαρό επαγγελματία" και να γίνει Ζ3Μ, πλήρης μετατροπή.
    Μια τέτοια αναβάθμιση τουλάχιστον θα έδινε ένα αποτέλεσμα με "εργοστασική" ισορροπία σε όλες τις παραμέτρους του οχήματος.

    Δεν ξέρω τώρα τί χρήματα θα ζητούσαν στις μέρες μας για κάτι τέτοιο, αλλά τον καιρό που έκανα εγώ τη δική μου μετατροπή σε 3-λιτρο, αν το έκανα full Ζ3Μ με κινητήρα S54 αντί για Ζ3 3.0, στον συγκεκκριμένο επαγγελματία στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης, θα έπρεπε να πληρώσω περίπου 12Κ (και να κρατήσει τα πράγματα του Ζ3 1.9)
    Στον συγκεκριμένο είμαι σίγουρος οτι θα γινόταν σωστή, επαγγελματική δουλειά με ότι κι αν σημαίνει αυτό. Βέβαια εκείνη την εποχή, με τα χρήματα που έδωσα στον συγκεκριμένο για να κάνει το δικό μου Ζ3 3.0, άλλοι "μάστορες" έλεγαν οτι θα το έκαναν Ζ3Μ.
    Εγώ όμως έιχα άλλα στο μυαλό μου για τη συνέχεια και τελικά -όσο και αν δεν το φανταζόμουν τότε- το δικό μου project στοίχησε πολλά...

    Οταν ξεφευγεις απο αναβαθμίσεις σε επίπεδα εργοστασιακών μοντέλων, χρειάζεται πολύ χρόνο, ψάξιμο, χρήμα, δοκιμές και υπομονή-επιμονή για να καταλήξεις σε κάτι που να "δείχνει" ολοκληρωμένο και ισορρποπημένο, γιατί για το αν τελικά θα είναι, αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.

    Γνώμη μου είναι οτι η αναβάθμιση της απόδοσης του κινητήρα Μ54Β30 σε επίπεδα εως 15-20% είναι ΟΚ για να κρατηθούν όλα τα υπόλοιπα ως έχουν απο το εργοστάσιο, όμως απο 'κεί και πέρα είναι must κι η αναβάθμιση των περιφερειακών συστημάτων-υποδομών.
    Η λύση της προσθήκης κομπρέσσορα ακούγεται και φαντάζει πολύ ωραία (ξέρω καλά...) αλλά οδηγεί σε μονοπάτια ακριβά και "χαρτογραφημένα" εως ενός σημείου.
    Για τέτοια "ταξίδια" χρειάζεσαι "πλοηγό" που να ξέρει και να έχει χρόνια στο χώρο των βελτιώσεων. Δεν είναι απαραίτητο αυτός να είναι ο μηχανικός που θα αναλάβει τη μετατροπή, υπάρχουν και άλλοι επαγγελματίες στο χώρο που έχουν τις σωστές άκρες τόσο στην τροφοδοσία των υλικών όσο και στα συνεργεία. Να θυμόμαστε πάντως οτι η καλή και υπέυθυνη δουλειά ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ !
    Πράγματι μέσα απο τα forum μπορούν αν αντληθούν πολλές χρήσιμες πληροφορίες και κυρίως να πολύτιμη γνώση που σε άλλες συνθήκες θα έπρεπε να πληρώσεις, να πάθεις για να μάθεις (με αυτή ακριβώς τη σειρά) γιατί κάποια μέλη (που έχουν διάθεση να μοιραστούν δημοσίως τις εμπειρίες τους) έχουν προηγηθεί σε τέτοια "ταξίδια"

    Καλό Πάσχα νά'χουμε, με Υγεία !

    Υ.Γ.: με τον όρο "σοβαρό επαγγελματία" δεν επιθιυμώ να δημιουργήσω κάποια παρεξήγηση με "περίεργες" εντυπώσεις, εννοώ επαγγελματία με χρόνια στο χώρο, με εμπειρία και κύρίως που να μην είναι εξαφανισμένος στα όποια προβλήματα ή "στραβές" μπορεί να προκύψουν.

  15. The Following 6 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    A8hnaios (18-04-20), alexm (14-04-20), deepBLUE (14-04-20), nik200 (14-04-20), Panos 316T (18-04-20), TOMIS (14-04-20)

  16. #39
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    θα σταθω στο υπευθυνη δουλεια πληρωνεται...οπως ειπε πολυ σωστα vanvic....

    παμε ομως επιγραμματικα και μονο να δουμε τι συνανταει οποιος κανει μετατροπη και δη μια οχι πολυ συνηθισμενη...

    1)χωροταξια μηχανοστασιου..που θα μπει τι..στο z4 επειδη εχει χωρο μπροστα δεν πρεπει να ναι κατι το δυσκολο..απλα να χει χωρο σε σενα να κατσει ο κομπρεσορας μακρυα απο το ψυγειο...αν θυμαμαι καλα εχει...
    2)ηλεκτρολογικα..καλωδια παρακαλωδια..και γενικα το μαλλι της γριας...η μιση μετατροπη ειναι τα ηλεκτρολογικα να ξερεις....κακος ηλεκτρολογος καθε τριτη μαστορα λεει η παροιμια....οχι παρατημενα-εκτεθειμενα καλωδια μεσα στο μηχανοστασιο...εχει παρει φωτια κοσμος....
    3)επωνυμα και δοκιμασμενα πραγματα...δεν αγοραζουμε μουφες...καθως εδω και αν ισχυει οτι πληρωσεις παιρνεις...ξεχαστε φτηνιαρικα πραγματα που θα τα αγορασεις 10 φορες για να δουλεψουν λιγο...το καλο ειναι ακριβο γιατι δουλευει...τελος!!πως γινεται παντα και τα aftermarket ονομαστα πραγματα ειναι πιο ακριβα απο τα oem???εχει πεσει εξελιξη και πολυ know how....για να μη ρισκαρει η καθε εταιρια το ονομα της....και παλι πολλες φορες ακομα και αυτα..δεν δουλευουν οπως τα μαμα....
    4)εγκεφαλος...ξεχαστε τους παραλληλους, τις τριχες κατσαρες του παρελθοντος και τα εξτρα μπεκακια κτλ κτλ...εχουμε 2020 και υπαρχουν σοβαροι ανθρωποι που μπορουν να κανουν το μοτερ σας να δουλεψει απροβληματιστα με εναν αγραφο καλο εγκεφαλο για πολλα πολλα χρονια...
    5)θερμοκρασιες....αποφευγουμ ε τα bar οπως και το πολυ πυρομετρο....η ζωη του μοτερ βασικα απο αυτο εξαρταται...δεν πιστευω να χρειαζετε να εξηγησω το γιατι..
    6)ψυγειο-συστημα ψυξης...δεν βαζουμε θερμοστατες των 80 βαθμων κελσιου γιατι το μοτερ μας βραζει...υπαρχουν πολλα ψυγεια ονομαστα που κανουν υπεροχα τη δουλεια τους...αλλα κοστιζουν οσο ανεβαζουμε αλογα ...ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ με αυτο αλλιως ολη η επενδυση μας θα παει στα σκουπιδια στην πρωτη καλη βολτα....πολυ προσοχη...
    7)διαφορικα σασμαν...ενισχυουμε οσο μπορουμε...αν και στα bmw τα m...ειναι τρελλα σκυλια...και ας μην ειναι τα πιο γρηγορα...οποτε υπαρχει ετοιμη λυση απο το εργοστασιο...δεν αξιζει να ρισκαρεις θεωρω..

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ με πολυ λιγα λογια ειναι τα προβληματα που θα τραβηξεις απλα και μονο με την προσθηκη ενος κομπρεσσορα στο υπαρχον μοτερ σου...μη αμελησεις τιποτε απο αυτα, και μερικα αλλα που τωρα ξεχναω, γιατι θα τα βρεις σιγουρα καποια στιγμη μπροστα σου...

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ θα πρεπει ο μαστορας να χει την εμπειρια να λυσει...για αυτο επεμεινα με το ποστ μ παραπανω..

    υγ..εγω μεχρι και σημερα...λυνω καποια απο τα προβληματα της δικης μ μετατροπης ...που σημειωτεον δεν εσπασε, δεν εκαψε λαδια, δεν πατιναρε κτλ κτλ...αλλα ολα τα γυρω γυρω με αφησαν πολλες φορες στο δρομο....

  17. The Following 4 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (18-04-20), Panos 316T (18-04-20), TOMIS (17-04-20), VanVIC (17-04-20)

  18. #40
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστός!!!!!

  19. The Following User Says Thank You to BILLYS For This Useful Post:

    nik200 (17-04-20)

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP