Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 58

Θέμα: Supercharger Z4 e85 3.0i

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20066
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον σας ευχαριστω παρα πολυ για ακομη μια φορα, εμαθα πραγματα τα οποια δεν ηξερα και σιγουρα αυτο θα βοηθησει στο να μην πεταξω λεφτα.

    VANVIC ναι τα βρηκα ετοιμα πανω στο αμαξι ολα, χταποδια,προγραμμα,εξατμισ η,και 200ρηδες καταλυτες οποτε ευτυχως αυτα δεν τα πληρωσα εγω.

    Deepblue, πρεπει να σου εξομολογηθω κατι..Το μικροβιο για κομπρεσορα μπηκε μεσα μου εξαιτιας σου απο την πρωτη συναντηση που ειχα μαζι σας πριν απο καποια χρονια στην παραλιακη καποτε εκει στο Σαββα.

    Βλεπεις φταιει εκεινο το τρελο 4κινητο(αν δεν κανω λαθος) γαλαζιο Ζ3 που αν δεν κανω λαθος δικος σου ηταν.

    Αν και απογοητευομαι που μαλλον το ονειρο μου η θα αργησει η δε θα γινει ποτε οφειλω να σας ευχαριστησω ξανα για τις συμβουλες σας.

    Οταν πηρα το αμαξι ειπα εδω ειμαι δε θελω παραπανω δυναμη , ειναι ολοκληρωμενο.Ωραιο ηχο, δυναμη, ομορφια κτλ κτλ. Πραγματικα δεν ξερω τι με πιανει και θελω ολο και παραπανω.

    Επειδη σκεφτομαι και κατι αλλο, μη με κραξετε....Αν ειχατε να διαλεξετε μεταξυ κομπρεσσορα η την περιπτωση αλλαγη μοτερ σε Μ (αφου πουλησω τα δικα μου) τι θα διαλεγατε?

    Ρωταω γιατι στο Ε36 που ειχα ειχα παει απο 316 σε 325 και κοντα 20 χρονια μετα το αμαξι παραμενει το ιδιο αξιοπιστο και μπορω να πω ηταν η καλυτερη αναβαθμιση που θα μπορουσε να γινει τοτε.
    Τετρακίνητο z3 δεν υπάρχει και μάλλον αυτό που είδες ήταν του VanVIC.
    Δε θυμάμαι ποια περίοδο λες και σε ποιο Σαββα .
    Η μετατροπή είναι μια λύση αλλά εκεί πλέον δε νομίζω να σου κάνουν εξατμίσεις,θα πρέπει να βρεις ολοκληρωμένο πακέτο μετατροπής όπου δε θεωρώ πως είναι εύκολο,άσε που το κόστος λογικά θα πάει και πιο ψηλά + έξοδα δηλώσης αλλαγής μοτέρ (αν το προβλέπει ο νόμος ).
    Από πρώτο στάδιο βελτίωσης με κομπρέσορα θα είσαι πιο αργός με το Ζ4 με το δεύτερο στάδιο θα είσαι πιο γρήγορος από το Μ
    Αν φοράς τα πράγματα που λες ήδη επάνω έχεις ένα σημαντικό προβάδισμα για να βάλεις κομπρέσορα .
    Αλήθεια έχεις πάει να δυναμομετρήσεις ,τι ιπποδύναμη έχει τώρα το αμάξι ?
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20066
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όταν μιλάς για βελτιώσεις ,δε μπορείς να μιλάς για οικονομία καυσίμου σε καμμία περίπτωση .
    Βέβαια μην φανταστείς πως η κατανάλωση με την προσθήκη κομπρέσορα είναι ποοολυ μεγαλύτερη .
    Η κάψα πληρώνετε,κοστίζει σε όλα τα επίπεδα
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  3. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    Panos 316T (18-04-20)

  4. #23
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τετρακίνητο z3 δεν υπάρχει και μάλλον αυτό που είδες ήταν του VanVIC.
    Δε θυμάμαι ποια περίοδο λες και σε ποιο Σαββα .
    Η μετατροπή είναι μια λύση αλλά εκεί πλέον δε νομίζω να σου κάνουν εξατμίσεις,θα πρέπει να βρεις ολοκληρωμένο πακέτο μετατροπής όπου δε θεωρώ πως είναι εύκολο,άσε που το κόστος λογικά θα πάει και πιο ψηλά + έξοδα δηλώσης αλλαγής μοτέρ (αν το προβλέπει ο νόμος ).
    Από πρώτο στάδιο βελτίωσης με κομπρέσορα θα είσαι πιο αργός με το Ζ4 με το δεύτερο στάδιο θα είσαι πιο γρήγορος από το Μ
    Αν φοράς τα πράγματα που λες ήδη επάνω έχεις ένα σημαντικό προβάδισμα για να βάλεις κομπρέσορα .
    Αλήθεια έχεις πάει να δυναμομετρήσεις ,τι ιπποδύναμη έχει τώρα το αμάξι ?
    Ναι εχω παει και τα αποτελεσματ ηταν απογοητευτικα κατ'εμε. Ροπη εβγαλε λιγοτερη απο το εργοστασικο, βεβαια ολοι μου λεγανε οτι ειναι το πιο αυστηρο δυναμομετρο κτλ κτλ αλλα δε μου λεει κατι αυτο..

    Να και η φωτογραφια της δυναμομετρησης.

    [ATTACH=CONFIG]44786[/ATTACH
    ]92955833_1157794234575584_9125315824658153472_n.jpg

    Το δυναμομετρο ηταν ΜΑΗΑ και δε βγαζει δυναμη στον τροχο μου ειπαν να μην το κοιταω καν.
    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMIS : 08-04-20 στις 20:46
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  5. #24
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όπως διάβασα φοράς πολλαπλή εξαγωγής (χταπόδι, καταλύτες), αυτά για να δουλέψουν σωστά χρειάζεται να έχεις εκκεντροφόρους και οπωσδήποτε προγραμμα. Τα εχω κάνει και ξέρω τι σου γράφω και φυσικά η διαφορα είναι αισθητή και πολύ ασφαλής!

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Kostas Maras For This Useful Post:

    deepBLUE (08-04-20), Panos 316T (18-04-20), VanVIC (10-04-20)

  7. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20066
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως διάβασα φοράς πολλαπλή εξαγωγής (χταπόδι, καταλύτες), αυτά για να δουλέψουν σωστά χρειάζεται να έχεις εκκεντροφόρους και οπωσδήποτε προγραμμα. Τα εχω κάνει και ξέρω τι σου γράφω και φυσικά η διαφορα είναι αισθητή και πολύ ασφαλής!
    Ακριβώς όπως τα λες με όλες αυτές τις προσθήκες λογικά θα είναι κάπου στα 250-55 άλογα
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  8. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    Kostas Maras (08-04-20)

  9. #26
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς όπως τα λες με όλες αυτές τις προσθήκες λογικά θα είναι κάπου στα 250-55 άλογα
    Αν είναι καλο το προγραμμα και με μερικά τρικ.....πάει και λίγο παραπάνω......

  10. #27
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράδειγμα η supersprint με ολόσωμη εξάτμιση μιλάει για 12 άλογα με προγραμμα και χωρις εκκεντροφόρους. Αν βάλεις και αυτούς τοτε κάνε την πρόσθεση και θα καταλάβεις τι βγαίνει απο όλο αυτο συν τα περιφερειακά που ανακαλύπτεις στην πορεία για να πάρεις το maximum στην απόδοση. Το προγραμμα που έβαλα βελτιώθηκε 3 φορές και το αποτέλεσμα με δικαίωσε....260 plus hp.

  11. #28
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προγραμμα φοραει το αυτοκινητο απλα δεν ξερω απο που. Γενικα εχει, φιλτρο προγραμμα εξατμιση χταποδια καταλυτες.

    Πολλοι εχουν απογοητευτει απο αυτο το δυναμομετρο, φιλος μου με S3 πρωτο σταδιο του βγαλε 315 με προγραμμα εξατμισεις κτλ κτλ φουλ πρωτο σταδιο

    Πηγε σε αλλα 2 μετα και του βγαλανε με +- 10 αποκλιση 350-360.

    Παντως εχω ανοιξει με ιδιο σαν το δικο μου ενος γνωστου τελειως μαμα και η διαφορα ηταν αρκετα αισθητη σε φαση που ξαφνιαστηκαμε και οι 2.Και με ενα 3.0 Si σε γνωστο στεκι και πηγαιναμε προφυλακτηρα προφυλακτηρα και φοραω 255/35/18 πισω.

    Ξερω οτι δεν εχω αμαξι για να το σπαω σε κοντρες και οτι το μεσο ορο των VAG εκει εξω παει στην χειροτερη οπως και γω και ουτε το κανω συχνα, κυριως στις αρχες εκανα καποia ανοιγματα για να μετρησω το δικο μου , αλλα ξερετε πως ειναι...Παντα θες λιγο ακομα και οταν το φτασεις θελεις ακομα λιγο ακομα κτλ κτλ..

    Εξαπεταλουδα, εκκεντροφοροyς κτλ δεν το σκεφτομαι τα θεωρω παρα πολλα λεφτα για αυτα που κερδιζεις.Σεχεδον με τα ιδια βαζεις εναν κομπρεσορα και ξεμπερδευεις,μεχρι να σε πιασει παλι...

    Αντε βρε παιδια πουληστε καποιος τον δικο του να τον παρω
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  12. #29
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.965
    Thanked
    20066
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Maras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι καλο το προγραμμα και με μερικά τρικ.....πάει και λίγο παραπάνω......
    Ποια είναι αυτά τα τρικ ?
    Η supersprint μπορεί ν λέει ότι θέλει και βέβαια αυτά τα 12 για να τα δεις ,αν τα δεις θα πρέπει να έχεις όλες τις τέλειες προϋποθέσεις .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  13. #30
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    χωρις να ξεφευγω απο το θεμα...

    πες οτι τα εβαλες ολα αυτα φιλε μ..και πας πραγματι στα 350-400 αλογα...πως θα τα διαχειριστει αυτη η καροτσα...με πιλστειν και ειμπαχ(τυπικο)?οποτε θες set up z4m απο κατω σε ολα....αρα ξεκιναμε ηδη απο μ3 46 διαφορικο...και προχωραμε σε ολα τα απο κατω απο z4 m..αν θες να λες οτι εχει ενα πολυ καλο μαμα set up...που προσεξε...δεν εχει και τις ροπες που θα εχεις εσυ....αλλα τεσπα....τι προσπαθω να πω...στο κοστολογιο..βαλε λοιπον και 2-3 χιλιαρικα (ψαλιδια, μπαλακια, διαφορικο, αμορτισερ, ελατηρια ή coilover κτλ κτλ) ακομα για να μπορεις να χαιρεσαι και παντου το αμαξι σου και οχι μονο στην κοντρα...πρωτα η ασφαλεια λοιπον και μετα τα αλογα...

    υγ..και φυσικα φρενακια....δεν ξεχασα...απλα τα θεωρω ηδη must για τα αυτοκινητα της bmw της περιοδου...

  14. The Following 5 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    deepBLUE (10-04-20), Kostas Maras (10-04-20), Panos 316T (18-04-20), S8N (11-04-20), TOMIS (10-04-20)

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP