Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 58

Θέμα: Supercharger Z4 e85 3.0i

  1. #11
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και σκέψου με το 335 μόνο με προγραμμα δλδ 1000ρικο ανεβαίνεις 100αλογα που στον κινητήρα σου θέλεις ένα σωρό λεφτά.
    Επειδή όμως τα έχω περάσει πριν 5 χρόνια να ξέρεις και το άλλο. Το πλαίσιο του Ζ4 δεν θα μπορέσει να διαχειριστεί σωστά τα 350 άλογα και κάπου 44 κιλά ροπή του κομπρεσορα. Έχοντας αυτά τα άλογα στην καρότσα του e92 μπορώ να πω ότι είναι οριακά ενώ στο e85 το αμάξι δεν θα πατούσε και δεν θα το χαιρόσουν. Εκτός αν είσαι βέβαια της ευθείας
    Προσωπική μου απόψη πάντα βάλε ένα διαφορικό μπλοκε (της quaife έβγαινε κοντά στο 1000ρικο ) και τέλος.
    Αυτό το μοτέρ είναι διαμάντι γραμμικό όπως είναι.
    Αν ψάχνεις δύναμη αλλάζεις αμάξι.

  2. The Following User Says Thank You to merbeind For This Useful Post:

    TOMIS (07-04-20)

  3. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.116
    Thanked
    12684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στην παρεα!
    ... δε χρειαζομαι τιποτα παραπανω απο 350 αλογα ωστε να μη χρειαστει να ανοιχτει μοτερ και να μαι οσο το δυνατον πιο safe.
    ...
    Καλησπέρα, καλώς ήρθες σ'αυτή την "κολασμένη" παρέα !
    Απ'ότι βλέπω σ'εχει προσβάλει ο ιός... του supercharging
    Καλό είναι να ξέρεις οτι το αντίδοτο ακόμα δεν έχει βρεθεί οπότε, επειδή είμαι "παθών" δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω να μην το κάνεις.

    Ο κινητήρας Μ54Β30 είναι ένας εξαιρετικός κινητήρας απο κατασκευής του και σηκώνει και αναβάθμιση.
    Υποθέτω οτι τα περιφερειακά που γράφεις (δεν ξέρω αν έχει και πιο ελευθερους καταλύτες) τα βρήκες πάνω στο αμάξι απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και το γράφω αυτό γιατί απο μόνα τους αυτά (αν είναι επώνυμα πχ. Supersprint) κοστίζουν όσο ένα καλό kompressot kit.
    Εχεις λποιπόν μια καλή βάση. Ψάξε και για ένα καλό kompressot kit και προχώρα.
    Αν επιλέξεις ESS twinscrew -το συνιστώ ανεπιφύλακτα- σε 2ο στάδιο θα έχεις 340-360 ίππους (ανάλογα με το τί περιφερειακά θα συνδυαστεί) με πλούσια ροπή σε ευρύτατο φάσμα στροφών, και θα το ευχαριστηθείς πολύ.
    Συμπληρωματικά βρές και βάλε ένα μλποκέ και μαζί και με ένα kit απο καλύτερα φρένα (ειδικά εμπρός) θα έχεις κάτι πολύ ολοκληρωμένο.

    Για τα ανωτέρω, μαζί με εργασία τοποθέτησης μην υπλογίζεις λιγότερο απο 7-8 Κ ευρώ.
    Δεν είναι λίγα, ξέρω, πίστεψέ με για να τα κάνω εγώ αυτά (και άλλα) με καινούργια εξαρτήματα (εκτός του μπλοκέ που πήρα όλο την πίσω άξονα απο Μ αλλά για Ζ3) πλήρωσα πολλά περισσότερα, αλλά αν δεν το έκανα δεν θα ησύχαζα. Σου το έγραψα πρίν, δεν έχει ίαση αυτή η αρρώστια...
    Μην με ρωτήσεις αν άξιζε, δεν έχει ουσία συζήτησης, ειδικά σε τέτοιους καιρούς.

    Μια τελευταία συμβουλή...
    Αν δεν αποφασίσεις να το κάνεις ολοκληρωμένο, μισές δουλειές μην κάνεις.

  4. The Following 5 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    deepBLUE (05-04-20), Laggispower (05-04-20), nik200 (06-04-20), Panos 316T (18-04-20), TOMIS (07-04-20)

  5. #13
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Deep Blue

    Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Το σαιτ ειναι Καναδα , το τελεωνειο το σκεφτηκα μετα...

    Επίσης εχω ενα φιλο που πουλαει 2500-3000 (asa tm15 ) ολο το κιτ το δικο του που χει στο 330 και του βγαζει κοντα στα 400 αλογα αν δεν κανω λαθος.Αλλα φοβαμαι λογω ιτνερκουλερ οτι δε θα μπαινει στο Ζ γιατι εχει πολυ λιγοτερο χωρο.

    Ξερεις εσυ αν γινεται (ολα γινονται αλλα το θεμα ειναι να μην αρχισουμε τις πατεντες).
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  6. #14
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    https://www.car.gr/24781540-bmw-z4-3-0-si-m-pack

    Ενα τηλ θα ηταν οτι έπρεπε... αν εχει διάθεση θα σου δώσει πολλές απαντήσεις σε αυτα που σκέφτεσαι !

  7. The Following User Says Thank You to MixalhsGp For This Useful Post:

    TOMIS (05-04-20)

  8. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.964
    Thanked
    20066
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TOMIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Deep Blue

    Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Το σαιτ ειναι Καναδα , το τελεωνειο το σκεφτηκα μετα...

    Επίσης εχω ενα φιλο που πουλαει 2500-3000 (asa tm15 ) ολο το κιτ το δικο του που χει στο 330 και του βγαζει κοντα στα 400 αλογα αν δεν κανω λαθος.Αλλα φοβαμαι λογω ιτνερκουλερ οτι δε θα μπαινει στο Ζ γιατι εχει πολυ λιγοτερο χωρο.

    Ξερεις εσυ αν γινεται (ολα γινονται αλλα το θεμα ειναι να μην αρχισουμε τις πατεντες).
    Χωρίς πατέντα δε γίνεται αλλά ούτε είναι τραγικό να βάλει σε κάποιο σημείο ιντερκουλερ ,μην τρελαίνεσαι .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  9. #16
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MixalhsGp Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.car.gr/24781540-bmw-z4-3-0-si-m-pack

    Ενα τηλ θα ηταν οτι έπρεπε... αν εχει διάθεση θα σου δώσει πολλές απαντήσεις σε αυτα που σκέφτεσαι !
    Ειναι απο δω μεσα το παλικαρι τον ξερουμε?
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  10. #17
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπολόγισε και φρένα στο συνολικό κόστος που σίγουρα θα χρειαστείς + έξοδα τοποθέτησης κομπρέσορα + αγορά + τοποθέτηση φρενών .....να το το 335
    Πες και κατι ελπιδοφορο τετοιες εποχες που ζουμε

    Τα 335 τα δινουν κατι 15000 συν οτι δεν μπορω να τα δικαιολογισω στην εφορια..Επισης δε θελω να μπλεξω με τουρμπο, απο μικρος το χα αυτο το χουι :P

    Ενας φιλος μου πουλαει το δικο του απο 330 (asa tm15) αλλα δεν ξερω αν μου κανει εμενα αν μπαινει κτλ.Γυρω στα 2500-3000 αν δεν κανω λαθος.Δεν ξερω μηπως ειναι καλη επιλογη αυτη..

    Υ.Γ: Ευχαριστω για την ειλικρινεια αυτο ειναι που χρειαζομαι τωρα και οχι να μου χαιδευουν τα αυτια.
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  11. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.964
    Thanked
    20066
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και το 335 είναι τα ίδια κυβικά με το Z4,άρα το πρόβλημα προκύπτει στην αγορά ?
    Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά όπως βλέπεις όλοι οι δρόμοι στα Τούρμπο μας οδηγούν,δες BMW .
    Δεν μπορώ να σου πω τι θα πάρεις και τι θα κάνεις και ποσό αξιόπιστη είναι η λύση που σκέφτεσαι .
    Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως,ότι και αν κάνεις καλό θα είναι,να κοιτάξεις να είναι αξιόπιστο,κυρίως χρηστικό και να μην μπεις σε μπελάδες .
    Άραγε γιατί βλέπεις δεξιά αριστερά να πωλούνται ότι άλλο εκτός από ESS έχεις αναρωτηθεί ?
    Θα σου πει την αλήθεια αυτός ,ο όποιος πουλάει τον όποιο κομπρέσορα,για ποιό λόγο το δίνει ?
    Ξέρεις συνήθως όλοι μας ότι κάνουμε θεωρούμε πως είναι το καλύτερο ,το πιο αξιόπιστο ,έχουμε τους καλύτερους μηχανικούς ...κλπ ,αλλά όταν έρθει η ώρα να δικαιολογήσουμε κάποια πράγματα ,απαντήσεις αληθινές σπάνια λαμβάνονται .
    Ότι και να πάρεις δες την αξιοπιστία και την χρηστικότητα και μετά προχώρα.
    Αν πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω για να μην το πληρώσεις μετά χ2 κάντο .
    Το θέμα είναι το αμάξι να είναι στο δρόμο και να γουστάρεις και όχι συνεργείο το μισό μήνα με το χέρι στην τσέπη και την ψυχολογία σου στο πάτωμα .

    ΥΓ. Να είσαι βέβαιος πως το αμάξι θα πρέπει να έχει φρένα,ανάρτηση σωστά ,αλλιώς θα έχεις οδηγικά προβλήματα .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  12. The Following 4 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    A8hnaios (06-04-20), Panos 316T (18-04-20), TOMIS (07-04-20), VanVIC (06-04-20)

  13. #19
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπον σας ευχαριστω παρα πολυ για ακομη μια φορα, εμαθα πραγματα τα οποια δεν ηξερα και σιγουρα αυτο θα βοηθησει στο να μην πεταξω λεφτα.

    VANVIC ναι τα βρηκα ετοιμα πανω στο αμαξι ολα, χταποδια,προγραμμα,εξατμισ η,και 200ρηδες καταλυτες οποτε ευτυχως αυτα δεν τα πληρωσα εγω.

    Deepblue, πρεπει να σου εξομολογηθω κατι..Το μικροβιο για κομπρεσορα μπηκε μεσα μου εξαιτιας σου απο την πρωτη συναντηση που ειχα μαζι σας πριν απο καποια χρονια στην παραλιακη καποτε εκει στο Σαββα.

    Βλεπεις φταιει εκεινο το τρελο 4κινητο(αν δεν κανω λαθος) γαλαζιο Ζ3 που αν δεν κανω λαθος δικος σου ηταν.

    Αν και απογοητευομαι που μαλλον το ονειρο μου η θα αργησει η δε θα γινει ποτε οφειλω να σας ευχαριστησω ξανα για τις συμβουλες σας.

    Οταν πηρα το αμαξι ειπα εδω ειμαι δε θελω παραπανω δυναμη , ειναι ολοκληρωμενο.Ωραιο ηχο, δυναμη, ομορφια κτλ κτλ. Πραγματικα δεν ξερω τι με πιανει και θελω ολο και παραπανω.

    Επειδη σκεφτομαι και κατι αλλο, μη με κραξετε....Αν ειχατε να διαλεξετε μεταξυ κομπρεσσορα η την περιπτωση αλλαγη μοτερ σε Μ (αφου πουλησω τα δικα μου) τι θα διαλεγατε?

    Ρωταω γιατι στο Ε36 που ειχα ειχα παει απο 316 σε 325 και κοντα 20 χρονια μετα το αμαξι παραμενει το ιδιο αξιοπιστο και μπορω να πω ηταν η καλυτερη αναβαθμιση που θα μπορουσε να γινει τοτε.
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  14. #20
    Εγγραφή
    08-03-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    445
    Thanked
    277
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε μου εαν θέλεις την γνώμη μου, άφησε το όπως είναι......εκτός αν θέλεις μετά ένα βυτιοφόρο βενζίνης απο πίσω σου. Η κατανάλωση πάει στα ύψη.....εκτός κι αν δεν έχει οικονομικό προβλημα. Εντελώς φιλικά αυτά που σου έγραψα.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP