Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Αμορτισέρ αλλαγή

  1. #1
    Εγγραφή
    24-02-20
    Μηνύματα
    14
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αμορτισέρ αλλαγή

    Καλησπέρα παιδιά! Έχει μια εβδομάδα που άλλαξα αμορτισέρ αλλά κάτι δε μου αρέσει. Καταρχήν το αμάξι είναι coupe facelift 2003 μοντέλο και αμορτισέρ αλλάζω πρώτη φορά μετά από 300000χλμ και έβαλα πάλι sachs , η αλήθεια είναι περίμενα το αμάξι ναι μεν να είναι σφιχτό αλλά και άνετο στις ανωμαλίες κάτι το οποίο δεν έγινε και γενικά βαράει,ειδικά όσοι κάθονται πίσω τα νιώθουν όλα. Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να στρώσουν με τον καιρο?

  2. #2
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Top mounts άλλαξες;

    Δεν μπορώ να πω να για τα Sachs, αλλά τα Bilstein που έχω εγώ μάλλον χειρότερα γίνονται παρά καλύτερα με την πάροδο του χρόνου.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-02-20
    Μηνύματα
    14
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όχι δεν άλλαξα ο μάστορας είπε ότι δεν χρειαζόταν αλλαγή. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε αυτά η σκληρότητα που νιώθω στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου?

  4. #4
    Εγγραφή
    24-02-20
    Μηνύματα
    14
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πάντως νόμιζα αλλάζοντας αμορτισέρ στις ανωμαλίες του δρόμου θα καταλάβαινα πολύ λίγα πράγματα αλλά αντιθέτως μέσα στη πόλη είναι λιγάκι κουραστικό.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.696
    Thanked
    18796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εμένα με 70.000 κμ ήταν για πέταμα, μπρος πίσω. Τα πιατέλα μπροστά είχαν στραβωσει, για να καταλάβεις.

    Γενικά όταν αλλάζεις αμορτισέρ το νιώθεις σαφώς πιο σφιχτό αλλά με λιγότερο κοπανημα.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λογικά έβαλες SACHS super touring ( μπλε - για νορμαλ αναρτηση ) ή advantage ( κόκκινα για m-pack αναρτηση ).

    Για Ε36 τα πίσω έχουν τους ίδιους κωδικούς. Πρώτα έβαλα τα advantage και μετά 20,000κμ τα super touring. Και με τα 2 το αμάξι πίσω χοροπηδάει σαν κατσίκι. Είναι απλά απαράδεκτα....

    Δεν στρώνουν ε τον καιρό. Τα μπροστά είναι καλά.
    Ε36 M44Β19

  7. The Following User Says Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    tasos.kamv (14-03-20)

  8. #7
    Εγγραφή
    24-02-20
    Μηνύματα
    14
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι που μπήκα από κάτω το χρώμα αν δε κάνω λάθος είναι μαύρα με κωδικο 814901556882 τι να πω το μπροστινό μέρος ανταποκρίνεται καλά στις ανωμαλίες το πίσω μέρος είναι κάπως, χτυπάει για μέσα στη πόλη είναι κάπως ενοχλητικό ενώ τα καγιαμπα που έβαλε ο πατέρας μου στο ε36 είναι πολύ άνετα απλά δεν έχουν το σφίξιμο που έχουν τα sachs στο ταξιδι

  9. #8
    Εγγραφή
    24-02-20
    Μηνύματα
    14
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Απλά σκέφτομαι μήπως φταίει και κάτι άλλο, πάντως to mount δεν αλαχθηκαν λόγω καλής κατάστασης

  10. #9
    Εγγραφή
    24-02-20
    Μηνύματα
    14
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η ανάρτηση του αυτοκινήτου μου είναι όπως βγήκε από το εργοστάσιο δεν αλαχθηκαν ποτέ και τώρα απλά μετά από 300000χλμ που έκανα άλλαξα αμορτισέρ και περίμενα να μη καταλαβαίνω και πολλά πράγματα από ανωμαλίες.

  11. #10
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    300.000 χλμ με ίδια αμορτισέρ; Πως κ δεν αλλάχτηκαν νωρίτερα;
    Ε36 M44Β19

  12. The Following User Says Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    tasos.kamv (14-03-20)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP