Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Αγορά Z4 3.0 i ή si smg?

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-20
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αγορά Z4 3.0 i ή si smg?

    Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα λίγο τα "φώτα" σας! Είμαι σε αναζήτηση bmw z4 3.0 i ή si με προτίμηση φυσικά στην si αν βρω.
    Θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει με την αξιοπιστία του smg στις z4. Να τολμήσω μια τέτοια αγορά δεδομένου ότι μιλάμε για αυτοκίνητα 15ετίας και με αρκετά χιλιόμετρα?
    Και γενικά υπάρχουν πράγματα που πρέπει σίγουρα να προσέξω σε μια μεταχειρισμένη z4 3.0?
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-10
    Περιοχή
    πατρα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    164
    Thanked
    237
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εδω τα εξηγεί όλα ο άρχοντας για 3.0 i ή si https://www.youtube.com/watch?v=RQH9KlXNPtA
    η απόφαση δική σου . Τώρα για το smg κατά την γνώμη μου δεν είναι καλή επιλογή , έχει μια αντλία που οταν χαλάει δαγκώνει τσέπες και πορτοφόλια ενώ το 6αρι το manual δεν έχει τέτοια θέματα και είναι πάρα πολύ καλό και τώρα τελευταία είναι hype να μετατρέπουν τα smg σε manual https://www.youtube.com/results?sear...+smg+to+manual
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ORPHEUS : 14-02-20 στις 12:35

  3. The Following User Says Thank You to ORPHEUS For This Useful Post:

    pkara (20-02-20)

  4. #3
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είχα το 3.0 με smg επι 9χρονια και 100χιλ χλμ δεν έδωσα ούτε ευρώ πέρα από την κανονική συντήρηση. Κανένα απολύτως θέμα αν και πλέον το smg το συγκεκριμένο είναι αργό σε βαθμό που κρεμάει λίγο στην αλλαγή το αξιόλογο μοτέρ.
    Μείον ότι το φίλτρο βενζίνης στα smg είναι μέσα στην αντλία όποτε θέλουν αλλαγή πακέτο με κόστος κάπου 1000ρικο. Αλλαγή κάθε 150χιλ χλμ..

  5. The Following User Says Thank You to merbeind For This Useful Post:

    pkara (20-02-20)

  6. #4
    Εγγραφή
    12-02-20
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Thanks! Το ερώτημα si vs i είναι πιο πολύ φιλοσοφικό γιατί εδώ και 2 μήνες που κοιτάω την αγορά τα μόνα που υπάρχουν σε si είναι coupe σε διπλάσιες τιμές σε σχέση με τα roadster (αλήθεια υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό??). Όπως καταλαβαίνω καλύτερα να αποφύγω το smg γιατί το κόστος μπορεί να ανέβει πολύ και η απόδοση του δεν αξίζει αυτό το ρίσκο. Το manual είναι πιο robust και φυσικά πιο fun to drive.
    (*Αν υπάρχει κάποιος με Ζ4 3.0 για πώληση φυσικά να μου στείλει μνμ)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-09-10
    Περιοχή
    Φιλοθέη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.502
    Thanked
    2548
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    Κοίτα τις ρυθμίσεις σου για να λαμβάνεις προσωπικά μηνύματα.
    Το έχεις μπλοκαρισμένο
    UP YOURS!

  8. The Following User Says Thank You to Dr. Yamastura For This Useful Post:

    pkara (17-02-20)

  9. #6
    Εγγραφή
    12-02-20
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Άλλη ερώτηση στην παρέα.. Θα παίρνατε ενα z4 3.0 με πολλά χιλιόμετρα, πχ 200Κ? Φυσικά στην ανάλογη τιμή..
    Ή καλύτερα να δώσεις παραπάνω λεφτά και να είσαι κάπου κοντά στα 100Κ χιλιόμετρα?

  10. #7
    Εγγραφή
    14-11-10
    Περιοχή
    πατρα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    164
    Thanked
    237
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν υπάρχει μαγική συνταγή , το μεταχειρισμένο έχει πάντα κάποιο ρίσκο , το υποψήφιο αυτοκίνητο το ελέγχει κάποιος ειδικός που εμπιστεύεσαι σε τι κατάσταση είναι και από εκεί και πέρα ψωνίζεις αυτό που έχει καλύτερο λόγο κόστος προς αξία . τώρα τα χιλιόμετρα δεν λένε όλη την αλήθεια , πες ότι έχουμε ένα νοικοκύρη με ένα αυτοκίνητο με 200.000 χλμ και ένα κανίβαλο με 100.000 χλμ , εσύ ποιο θα ψώνιζες?

  11. #8
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αμάξι 15ετιας περίπου και 100χιλ χλμ λίγο δύσκολο.
    Δεν είναι απόλυτο αλλά αυτοκίνητο που δουλεύει και συντηρείται σωστά δεν χαλάει. Αμάξι που κάθεται χρόνια σε πυλωτή η μάντρα έχει περισσότερες πιθανότητες να βγάλει προβλήματα.

  12. #9
    Εγγραφή
    27-08-19
    Περιοχή
    Νέα σμύρνη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    127
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ με 214.000 πήρα αλλά είναι σε άριστη κατάσταση!! καλύτερα έτσι και να ξέρω πάρα κανένα άλλο με γυρισμένα χιλιόμετρα.αλλα όπως και να έχει βτο μεταχειρισμένο είναι λαχείο

  13. #10
    Εγγραφή
    12-02-20
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με όλες τις τοποθετήσεις. Είμαι εξάλλου κάτοχος αυτοκινήτου (Clio RS 2.0L 197hp) ~15ετιας με 145χιλ χλμ και είναι σε άψογη κατάσταση αλλά ok είμαι και λίγο ψυχοπαθής. Όπως είπατε πάντως είναι και θέμα τύχης το μεταχειρισμένο.
    Απλά είναι το ψυχολογικό να βλέπεις 140χιλ και άλλο 190χιλ χλμ, όπως είπα το αμάξι που έχω τώρα έχει 145χιλ χλμ και μου φαίνεται κάπως να πάω σε παραπάνω...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP