Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Αγορά Z4 3.0 i ή si smg?

  1. #11
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν θες να ξεπεράσεις το ψυχολογικό κομμάτι και να δώσεις και αέρα νεότητας στο μοτέρ υπάρχουν αρκετοί στη πιάτσα να σου ελαφρώσουν λιγάκι τα χιλιόμετρα. Τον Μ54Β30 μην τον φοβάσαι από χιλιόμετρα φτάνουν ανετα 500χιλ μόνο με καλή συντήρηση. Το ίδιο μπλοκ χρησιμοποιεί η Bmw ακόμα και για τα Μ4 τσέκαρε το displacement 2979 ακριβώς

  2. #12
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merbeind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμάξι 15ετιας περίπου και 100χιλ χλμ λίγο δύσκολο.
    Δεν είναι απόλυτο αλλά αυτοκίνητο που δουλεύει και συντηρείται σωστά δεν χαλάει. Αμάξι που κάθεται χρόνια σε πυλωτή η μάντρα έχει περισσότερες πιθανότητες να βγάλει προβλήματα.
    Υπάρχει Ε90 του 2008 με 102.000χλμ. Άρα όσο ναναι γίνεται.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  3. #13
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και Ζ4 του 2005 καινούργιο σε γνωστό μάντρα στην Αθήνα.
    Επειδή αυτά τα κυβικά με φόρους και τέλη έπρεπε να πληρώσεις 2.500 τον χρόνο λίγο δύσκολο κάποιος να τα πλήρωνε για να το έχει για αμάξι βόλτας του ΣΚ όποτε πολλά από αυτά τα αμάξια κατέθεταν πινακίδες. Προσωπική μου γνώμη πάντα καλύτερα να πάρω αμάξι μτχ με κάποια χλμ παραπάνω το οποίο όμως δούλευε παρά κάποιο που καθόταν 3-4χρονια.
    Όπως και να έχει τα μοτέρ που κοιτάει ο φίλος είναι αλεξίσφαιρα και δεν υπάρχει λόγος ιδιαιτερης ανησυχίας λόγω χιλιομέτρων.

  4. #14
    Εγγραφή
    12-02-20
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και εγώ δεν θα προτιμήσω αμάξι που κάθεται 3-4 χρόνια.Θα έχουν ξεραθεί τσιμούχες, σωληνάκια, αντλίες ποιος ξέρει τι άλλο... Και εγώ έχω διαβάσει ότι τα μοτέρ αυτά είναι bulletproof και οπότε τα 200 χιλ χλμ δεν είναι θέμα. Μπήκα της προάλλες σε ένα Ζ4 3.0ι SMG με περίπου 200 χιλ χλμ και μου είπε το παλικάρι που το είχε ότι καίει λάδι και ότι όλα καίνε λάδι σε αυτά τα χιλιόμετρα, πάνω από 1,5 λίτρο στα 5000 χιλιόμετρα. Φυσικά δεν ασχολήθηκα παραπάνω με το αμάξι.. είχε και κάτι check engine αναμμένα αλλά "δεν ήταν τίποτα" είπε...
    Πάντως το smg δεν μου φάνηκε κακό. Γρήγορο μου φάνηκε από το λίγο που το είδα... Η αξιοπιστία του είναι άλλο θέμα...

  5. #15
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το smg συγκριτικά με τα σύγχρονα dct είναι πρωτόγονο και αργό.
    Check engine στα 160χιλ χλμ που πούλησα το δικό μου δεν θυμάμαι να έχει ανάψει ποτέ και όσο για την κατανάλωση έκαιγε περίπου 700ml κάθε 7-8000 χλμ που άλλαζα τα λάδια. Μέχρι και λίτρο δικαιολογείται και φυσικά έχει σχέση και τι λάδι βάζεις.

  6. The Following User Says Thank You to merbeind For This Useful Post:

    pkara (22-02-20)

  7. #16
    Εγγραφή
    12-02-20
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οπότε είναι expected το να καεί λάδι. ΟΚ δεν το ήξερα αυτό!
    Καλα προφανώς καμιά σύγκριση με τα καινούργια διπλού συμπλέκτη. Απλά αν βρεθεί κάποιο καλό μεταχειρισμένο Ζ4 3.0 με smg από το λίγο που το είδα σαν απόδοση δεν θα με χαλούσε, απλά είναι το μεγάλο θέμα της αξιοπιστίας και κόστος επισκευής.

  8. #17
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τα Μ54Β30 ειναι πολύ ανθεκτικα μοτερ όπως προαναφερθηκε, ακομα περισσοτερο και από τους διαδοχους τους. βεβαια υπαρχουν ιδιοκτητες που τα συντηρουσαν ευλαβικα, δεν εκαναν εκπτωσεις στα σερβις και εχουν την αναμενομενη, από το εργοστασιο, καταναλωση λαδιου. όπως και αλλα που τα πλακωναν κρυα, χρησιμοποιουσαν χαμηλης ποιοτητας λιπαντικα και εκαναν σερβις οποτε το θυμοντουσαν.σε τέτοιες περιπτώσεις, η καταναλωση λαδιου, μπορει να φτασει και τα 4+ λιτρα ανα 10,000χλμ. όλα είναι θεμα ιδιοκτητη. επιπλεον η κατασταση ενός αυτοκινητου δεν περιοριζεται μονο στο μοτερ. αν τα δερματα στο σαλονι είναι φθαρμένα, το χρωμα εχει αλλοιωθεί λογω ελλειψης γκαραζ και ότι άλλο εχει φθαρει θα κληθεις να το αποκαταστησεις.προσωπικα θα διαλεγα χειροκινητο κιβωτιο πρωτα για την απολαυση που προσφερει και μετα για την αξιοπιστια εναντι του smg. καλυτερα να αγορασεις από ιδιωτη παρα από μαντρα. με επιμονη και υπομονη ισως σταθεις τυχερος και εντοπίσεις καποιο με πολύ λιγα χλμ. Υπαρχει καμπριο Μ3 ε46 γνησιο και καμπριο εστοριλ 325 ε46 με λιγοτερα από 90.000χλμ και τα 2, φιλων και μιλαμε για αυτοκίνητα 15 χρονων+, σχεδόν καινουρια. αν παλι δεν βρεθει κατι τετοιο που είναι και το πιθανοτερο, ξεκινα με διεξοδικο ελεγχο σε φανοποιο και καλο μηχανικο και θα βρεις την ακρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dark knight : 26-02-20 στις 03:26

  9. The Following 2 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    nik200 (26-02-20), pkara (26-02-20)

  10. #18
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    στην κατηγορια αυτη που κοιτας φιλε, ο βασιλιας αντικειμενικα παντα και οχι σαν bmwdakias βαμμενος ειναι τα cayman-boxster και φυσικα παντα σε μορφη s...εγω πριν κανω το οτιδηποτε θα πηγαινα να οδηγησω ενα...σαφεστατα τα κοστη ανεβαινουν σε ολα...αλλα παιρνεις ενα καλυτερο αμαξι απο το πολυ καλο z4!!


    δεν το γλιτωνω το ban....

  11. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    dark knight (26-02-20), pkara (26-02-20)

  12. #19
    Εγγραφή
    12-02-20
    Μηνύματα
    12
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χαχαχα my first instinct ήταν και εμένα η boxster s αλλά τα ετήσια κόστη είναι τουλάχιστον 30% πάνω. Σαν αρχική αγορά παίζει να έχουν παρόμοια στα μοντέλα του 2004 πχ, αλλά νομίζω ότι θα είμαι υπέρ καλυμμένος με την απόδοση της Ζ4. Και σαν design εσωτερικό/ εξωτερικό μου αρέσει πολύ περισσότερο το Ζ4, το οποίο δεν είναι πολύ σοβαρός λόγος αλλά σε συνδυασμό με το 30% "οικονομια" με κερδίζει το Ζ4...Και ειλικρινά δεν νομίζω οτι στα χέρια μου θα έχουν κάποια μεγάλη διαφορά (newbie σε τέτοια κατηγορία).
    Δεν επείγομαι να βρω τώρα αμάξι για αυτό έχω και την διάθεση να περιμένω να βρεθεί κάτι καλό σε λογική τιμή.
    Ξέρω από προσωπική εμπειρία ότι ένα αμάξι μπορεί να είναι σε άριστη κατάσταση μηχανικά/ σαλονι/ εξωτερικά και ας έχει 13 χρόνια και 145χιλ χλμ. Έχω ενα τέτοιο (Clio RS 2.0L 197hp το οποίο είναι προς πώληση προφανώς)

  13. The Following User Says Thank You to pkara For This Useful Post:

    nik200 (26-02-20)

  14. #20
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Απολυτα συμφωνοι...απο τη στιγμη που ειναι θεμα κοστους και φυσικα εμπειριας σε τετοια αμαξια...ειμαι μαζι σου με τον σκυλο m54...απεφυγε το αυτοματο...if u ask me...μανουαλι for ever!!!

  15. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    pkara (27-02-20)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP