Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Blstein b4 + ελατηρια χαμηλωματος

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή Blstein b4 + ελατηρια χαμηλωματος

    Παιδια καλησπερα...προσφατα στο 316 της οικογενειας εβαλα τα μαμα ελατηρια απο 318ις μου μαζι με μαυρα bilstein...το αυτοκινητο μαλλον επειδη με τα χρονια και με τα 350+ χιλιαδες χλμ ειχε κατσει, μολις εβαλα το συνδιασμο αυτο αντι να χαμηλωσει ψηλωσε αρκετα, κυριως μπροστα... παρολο που τα ελατηρια απο το is ειναι 1,5 ποντο χαμηλοτερα......θελω λοιπον να βαλω ελατηρια χαμηλωματος...εχει καν εις συνδιασει καποιο ελατηριο χαμηλωματος πχ eibach , hr Κλπ με αυτο το αμορτισερ??? επειδη ειναι καινουρια και μου αρεσουν ως προς την ανεση δε θα ηθελα να τα αλλαξω....ευχαριστω για την οποια απαντηση!

  2. #2
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε μου, δεν θα ήθελα να σε στεναχωρεσω αλλα από προσωπική εμπειρία και από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς θεωρώ το bilstein το μαύρο ένα από τα χειρότερα αμορτισέρ που κυκλοφορούν. Τώρα επειδή η γνώμη μου δεν έχει και τόσο σημασία,για να σου απαντήσω τα bilstein τα μαύρα δεν συνδιάζονται με ελατήρια χαμηλώματος. Παρ όλα αυτά όμως μπορείς να τα συνδυάσεις με ελατήρια χαμηλώματος μειώνοντας την διάρκεια ζωής τους σημαντικά και με αμφίβολο αποτέλεσμα. Οπότε είτε βάζεις ένα σετ ελατήρια και όσο πάει ή πας σε άλλα αμορτισέρ ελατήρια η ρυθμιζενη ανάρτηση.
    quattro ist fur sissies

  3. The Following 3 Users Say Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    bakalos (31-01-20), BILL007 (31-01-20), nikos valvetronic (31-01-20)

  4. #3
    Εγγραφή
    19-10-10
    Μηνύματα
    550
    Thanked
    212
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ειναι τα Β4 mpack η' απλα?αν ειναι τα απλα δεν κανουν για χαμηλωμα αν ειναι τα mpack χαμηλωνεις το πολυ 3 ποντους αν και προοριζονται για 1,5

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλε μου . Εγω εδω και κανα 4αρι χρονια [γυρω στα 40000 χιλ.] εχω τα μαυρα Β4 mpack με τα κοκκινα eibach sport ελατηρια . Λειτουργουν αψογα μεχρι τωρα με μονο μειονεκτημα το οτι πισω ειναι λιγο πιο μαλακο απο το οτι θα το ηθελα . Τα εβαλα σε γνωση μου οτι μπορει να χρειαστουν πιο γρηγορη αλλαγη . Παντως ακομα ειναι στο 78 τις εκατο μετρημενα σε προσφατο κτεο . Συνδυαζω χαμηλωμα με ανεση , κατι που δεν αλλαζω με τιποτα ! Με τα κιτρινα bilstein δεν αντεχα αλλο ....
    bbs rules ....

  6. #5
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η προηγουμενη αναρτηση που ειχε το αυτοκινητο ηταν η κιτρινη με το λεπτο καλαμι με τα μαμα ελατηρια...επειδη ειχαν περασει αρκετα χρονια αλλαξαμε σε μαυρα bilstein για ανεση και βαλαμε τα ελατηρια απο το is ...η διαφορα ηταν πολυ λιγη.... ισως επειδη ειχαν μαλακωσει τα κιτρινα δεν ξερω.. παντως το αυτοκινητο πλεον εχει την ιδια σκληροτητα σχεδον με πριν αλλα με πιο ανετη απορροφηση των ανωμαλιων..εγω περιμενα το αυτοκινητο να γινει φουλ μαλακο αλλα τελικα ειναι πιο σκληρο απ οτι περιμενα...θεωρω πως εχει καλο συνδιασμο ανεσης και κρατηματος...το αμαξι φοραει και 16αρες...επισης για ποιο λογο μειωνεται η ζωη του αμορτισερ εαν δουλευει σε λιγο μετατοπισμενο ευρος ??? Δεν εννοω να τερματιζει και να κοπαναει απλα το εχω σαν απορια τι αλλαζει..

  7. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ///Maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    .επισης για ποιο λογο μειωνεται η ζωη του αμορτισερ εαν δουλευει σε λιγο μετατοπισμενο ευρος ??? Δεν εννοω να τερματιζει και να κοπαναει απλα το εχω σαν απορια τι αλλαζει..
    Λογικα κατι τετοιο συμβαινει . Δεν εχει προδιαγραφες για χαμηλωμα . Παντως εχε υπ οψην σου οτι και οπως ειναι τωρα μετα απο καποια χιλιομετρα χρηση ισως κατσει λιγο ακομα σε υψος οπως και σε σκληροτητα . Αμα ειναι ολοκαινουργια ισως να περιμενες λιγο ακομα πριν να κανεις καποια αλλαγη στα ελατηρια
    bbs rules ....

  8. #7
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα εχουμε καποιους μηνες εχουν στρωσει...αλλα με ενοχλει πολυ που χασκει η μουρη τοσο ψηλα... πισω ειναι νορμαλ...σαν σκληροτητα τα ελατηρια του 316 με του 318ις εχουν καποια διαφορα? η μονο το υψος αλλαζει?

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP