Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Καταργηση ΝΟΧ

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    07-03-19
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25
    Thanked
    12
    Rides
    1

    Προεπιλογή Καταργηση ΝΟΧ

    Καλησπέρα παιδιά, επειδή πλέον το κίτρινο λαμπάκι μηχανής εχε γίνει μόνιμος κάτοικος στο καντράν της e92 320i, 650χλμ και δεν εχε σβήσει , αποφάσισα να αλλάξω τον αισθητήρα νοχ με έναν μεταχειρισμένο που είχα βρει. Τελικά μετά την αλλαγή έκανα ολοκληρα 5 χιλιόμετρα μεχρι να ξανααναψει. Επίσης παρατήρησα ότι όταν μηδένισα την μέση κατανάλωση μετά από γέμισμα, σταματημένος περιμένοντας σε φανάρι 200 μέτρα μετά το βενζινάδικο , αυτή ανέβαινε κατά 0,1 συνεχώς, είχε φτάσει 33λτρ/100. Μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν θυμάμαι να το έχει ξανακάνει. 165χιλ χλμ έχει και επειδή βαρέθηκα να ψάχνω συνεργεία σκέφτομαι να τον «ακυρώσω» μια και καλή. Αν γνωρίζει κάποιος κανέναν προγραμματιστή να επικοινωνήσω εντός Αττικης θα με βοηθούσε πολύ !

  2. #2
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σε μια προχειρη εραυνα που εκανα στο φορουμ απο παλια βρηκα αυτον να αναφερει ενα μελος.....Δημητριάδη( ace motorsport )..

  3. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    DrunkKiddo (23-01-20)

  4. #3
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δες και εδω στο σχολιο #28 https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...t=28264&page=3

  5. #4
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrunkKiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, επειδή πλέον το κίτρινο λαμπάκι μηχανής εχε γίνει μόνιμος κάτοικος στο καντράν της e92 320i, 650χλμ και δεν εχε σβήσει , αποφάσισα να αλλάξω τον αισθητήρα νοχ με έναν μεταχειρισμένο που είχα βρει. Τελικά μετά την αλλαγή έκανα ολοκληρα 5 χιλιόμετρα μεχρι να ξανααναψει. Επίσης παρατήρησα ότι όταν μηδένισα την μέση κατανάλωση μετά από γέμισμα, σταματημένος περιμένοντας σε φανάρι 200 μέτρα μετά το βενζινάδικο , αυτή ανέβαινε κατά 0,1 συνεχώς, είχε φτάσει 33λτρ/100. Μου φάνηκε περίεργο γιατί δεν θυμάμαι να το έχει ξανακάνει. 165χιλ χλμ έχει και επειδή βαρέθηκα να ψάχνω συνεργεία σκέφτομαι να τον «ακυρώσω» μια και καλή. Αν γνωρίζει κάποιος κανέναν προγραμματιστή να επικοινωνήσω εντός Αττικης θα με βοηθούσε πολύ !
    Ποσα χλμ έχεις; Εγώ τον άλλαξα στα 65.000χλμ δίνοντας 300€ και τώρα στις 102.000 που χάλασε έκανα αίτηση στην bmw Hellas και πλήρωσα μόνο 60€ για τοποθέτηση.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  6. The Following User Says Thank You to michaelp900 For This Useful Post:

    DrunkKiddo (23-01-20)

  7. #5
    Εγγραφή
    07-03-19
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25
    Thanked
    12
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις-
    Έχω 165χιλιαδες χλμ τώρα , το αγόρασα πριν 7 μήνες με 5
    152.000. Από υην αρχή άρχισε να ανάβει αραιά και που. Βέβαια στην αρχή κυκλοφορούσε συνέχεια επαρχία. Τώρα είναι σχεδόν πάντα πόλη. Συην αντιπροσωπεία που πήγα για έλεγχο μου είπαν μην μπεις συην διαδικασία να τον αλλάξεις . Αστον έτσι θα έχεις λίγο παραπάνω κατανάλωση αλλά δε θα πάθει κάτι. Δεν άντεχα βέβαια να βλέπω το Τσεκ μόνιμα αναμμένο, και αφού με υην αλλαγή δεν έγινε τιποτα, σκέφτομαι να τον καταργήσω μια και καλή να ηεμπερδευω .
    ΥΓ. Μετά την αλλαγή στο συνεργείο, δεν κάνανε κανένα προγραμματισμό απ ότι κατάλαβα , αυτό το reset adaptions, που διαβάζω παντού . Λέτε να παίζει ρόλο ;

  8. #6
    Εγγραφή
    07-03-19
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25
    Thanked
    12
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Update: Επικοινώνησα με έναν προγραμματιστή γνωστ συον Πειραιά (δεν ξέρω αν μπορώ να πω ονόματα) και μου είπε 150-300 ευρώ ανάλογος ποσά σφάλματα είναι. Θα περάσω το μεσημέρι μετά τη δουλειά να τω κοιτάξουμε πιο αναλυτικά.

  9. #7
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή Καταργηση ΝΟΧ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrunkKiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Update: Επικοινώνησα με έναν προγραμματιστή γνωστ συον Πειραιά (δεν ξέρω αν μπορώ να πω ονόματα) και μου είπε 150-300 ευρώ ανάλογος ποσά σφάλματα είναι. Θα περάσω το μεσημέρι μετά τη δουλειά να τω κοιτάξουμε πιο αναλυτικά.
    Είναι πολλά 300€ για κατάργηση. Άμα είναι έτσι δώσε και 450€ να τον πάρεις γνησιο από εξωτερικό. 150€ μου είχαν πει θεσσαλονίκη σε γνωστό προγραμματιστή αλλά αποβτην στιγμή που μου έβαλαν καινούριο δωρεάν του κουτιού δεν ασχολήθηκα. Μπορεί να το έσβησε αλλά θα ανάψει ξανά να το ξέρεις.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  10. The Following User Says Thank You to michaelp900 For This Useful Post:

    DrunkKiddo (23-01-20)

  11. #8
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο michaelp900 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολλά 300€ για κατάργηση. Άμα είναι έτσι δώσε και 450€ να τον πάρεις γνησιο από εξωτερικό. 150€ μου είχαν πει θεσσαλονίκη σε γνωστό προγραμματιστή αλλά αποβτην στιγμή που μου έβαλαν καινούριο δωρεάν του κουτιού δεν ασχολήθηκα. Μπορεί να το έσβησε αλλά θα ανάψει ξανά να το ξέρεις.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    michaelp900 ο σαλονικιος ειναι αυτος που συζητουσαμε στο αλλο τοπικ? θα ηθελα και εγω το τηλεφωνο του σε παρακαλω,ειτε ανοιχτα,δεν ειναι διαφημιση ,ειτε σε π.μ αν υπαρχει λογος απο τον ιδιο τον τεχνικο.ευχαριστω

  12. #9
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    647
    Thanked
    701
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    michaelp900 ο σαλονικιος ειναι αυτος που συζητουσαμε στο αλλο τοπικ? θα ηθελα και εγω το τηλεφωνο του σε παρακαλω,ειτε ανοιχτα,δεν ειναι διαφημιση ,ειτε σε π.μ αν υπαρχει λογος απο τον ιδιο τον τεχνικο.ευχαριστω
    Ναι αυτός είναι αλλά όπως κατάλαβες δεν πήγα αφού δικαιώθηκα αποβτην bmw Hellas. Ο SP tunes είναι. Ο Δημήτρης Πατακος.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Την Δημοκρατία δεν την δικαιούμαστε, πρέπει να την αξίζουμε!

    https://www.youtube.com/watch?v=wasYNNfnfVE

  13. The Following User Says Thank You to michaelp900 For This Useful Post:

    dreamer (24-01-20)

  14. #10
    Εγγραφή
    07-03-19
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25
    Thanked
    12
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Update 2: Πήγα να το μπριζώσω και μου έβγαλε τα παρακάτω σφάλματα

    2AF0 nitric oxide sensor, heating
    2AF2 nitric oxide sensor, Lambda linear
    2AF4 NOx sensor, electrical
    2AF6 nitric oxide sensor, Lambda binary
    2A99 Crank shaft - outlet camshaft, correlation

    Τα σβήσαμε, έκανα μια βόλτα 20χλμ δεν ξανα άναψε τίποτα. Ο προγραμματιστής μου είπε θα κοιτάξει αν μπορεί να τα σβήσει και θα με ενημερώσει.
    Αυτό το 2Α99 βέβαια, απ ότι διαβάζω είναι συνήθως απ το VANOS.
    Μέσα στη μέρα θα τα βγάλω να τα καθαρίσω και τα 2.
    Ευκαιρία να του κάνω και ένα ευχέλαιο

    ΥΓ. Σόρρυ για τα 3 ποστ στη σειρά, δεν μπορούσα να βρώ αν μπορώ να κάνω επεξεργασία τα προηγούμενα

  15. The Following User Says Thank You to DrunkKiddo For This Useful Post:

    BILL007 (23-01-20)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP