Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μ52 ή Μ54 μοτέρ; (E39)

  1. #1
    Εγγραφή
    16-01-20
    Μηνύματα
    3
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Question Μ52 ή Μ54 μοτέρ; (E39)

    Καλησπέρα σε όλους σας,

    Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με μια αγορά μιας e39. Είμαι ήδη κάτοχος μιας E36 που μπορώ να πω ότι το έχω ευχαριστηθεί όσο δεν πάει. Σκέφτομαι να αγοράσω μια e39 αλλά είμαι μεταξύ στα 2 μοτέρ. Να πάρω το m52 η το m54 μοτέρ; Εσείς τι μου προτείνετε; Γενικά θα εκτιμούσα κάποια σύγκριση σε καλά και κακά που έχει το κάθε μοτέρ, έχω ψάξει και στο Internet αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας ώστε να με βοηθήσει.
    Ευχαριστώ..

  2. #2
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλως ορισες !Ειναι καλα μοτερ και τα 2 ..το θεμα ειναι οτι ειναι παλια και δεν ξερεις πως εχουν περάσει στην ζωη τους.
    Δεν ξερω τι μοτερ εχεις στο Ε36 αλλα στην 5αρα απο Μ52 δεν θα επέλεγα κατι λιγοτερο απο Β28 . Το ιδανικό γιαυτο το σκάφος ειναι το Μ54 σε Β30 κατα την γνωμη μου. Αυτο το αυτοκινητο ποναει στην μονάδα του ABS !

  3. #3
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το παράδοξο είναι οτι εκεί πονάνε τα φεις λιφτ μοντέλα!

  4. #4
    Εγγραφή
    16-01-20
    Μηνύματα
    3
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MixalhsGp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι μοτερ εχεις στο Ε36 αλλα στην 5αρα απο Μ52 δεν θα επέλεγα κατι λιγοτερο απο Β28 . Το ιδανικό γιαυτο το σκάφος ειναι το Μ54 σε Β30 κατα την γνωμη μου. Αυτο το αυτοκινητο ποναει στην μονάδα του ABS !
    Φίλε Μιχάλη ευχαριστώ για την απάντηση σου.Αρχικά στο 36 έχω Μ43Β16 μοτεράκι που μπορώ να πω είναι σκύλος. Δεν σκέφτομαι να πάρω κάτι παραπάνω από 2 λίτρο για αυτό ρωτάω μεταξύ Μ52Β20ΤU η Μ54Β22 που έχω δει. Επίσης τι προβλήματα στα ABS εννοείς γιατί μερικά τα έχω δει και εχω με λίγη έρευνα..Βεβαίως είναι αυτονόητο θα το πάω σε μηχανικό πριν το πάρω..

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τον Β22 θα επέλεγα εγω γιατι εχει αυτα τα 170κατι κυβικά παραπάνω χωρις να σε αλλάξουν κατηγορία στα τέλη κυκλοφορίας . Εχει μπει στα φεις λιφτ μοντέλα όποτε εχεις και DSCκαι οχι απλό ASC που είχαν τα πρώτα Ε39. Να παρεις ενα που να εχει αλλαξει την μονάδα Abs με αποδείξεις (καινούργια οχι μεταχειρισμένη) γιατι αυτές ειδικά με το dynamic κάνουν αντιπροσωπεία πανω απο 1500-1800€. Κάποιοι λένε οτι χαλάει η μονάδα γιατι την έχουν αφησει εκτεθειμενη δίπλα στα χταπόδια του μοτέρ και την καίει σιγα σιγα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MixalhsGp : 18-01-20 στις 10:25

  6. #6
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παράδοξο είναι οτι εκεί πονάνε τα φεις λιφτ μοντέλα!
    Και τα προ φεις λιφτ το ίδιο προβλημα είχαν . Ειναι 3 διαφορετικές μονάδες . Αυτα με το
    Μονο βανος , με το διπλό και τα dynamic . Ολα έχουν το ίδιο προβλημα απλα η τιμη αλλάζει

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    asc έχουν και facelift μοντέλα. το dsc ήταν κατόπιν παραγγελίας σε κάποιες εκδόσεις.
    ως προς τη μονάδα abs, πολλή συζήτηση για το τίποτα, καθώς επισκευάζεται με ενα κατοστάρικο.
    εννοείται διαλέγεις Β22 μοτέρ.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (20-01-20), Leonidas_E39 (22-01-20)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP