Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Αλλαγή μοτέρ από 16αρι σε 20αρι n45

  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αλλαγή μοτέρ από 16αρι σε 20αρι n45

    Παιδιά καλημέρα! Θέλω λίγο τα φώτα σας να μου λύσετε κάποιες απορίες! Έχω τον κινητήρα n45b16 ( http://mywikimotors.com/n45b16/ ) σε e46 4πορτο facelift! Γίνεται να αντικατασταθεί ο κινητήρας και να βάλω τον n45b20 ( http://mywikimotors.com/n45b20s/ ) οποίος ήταν σε e90si? Διακρίνω πολλές ομοιότητες μεταξύ των δύο κινητήρων. Αν γίνεται η μετατροπή τι παραπάνω θα χρειάζεται? Ο εγκέφαλος γράφει το σάιτ ότι είναι ο ίδιος. Διαφωτίστε με γιατί δν γνωρίζω! Σας ευχαριστώ πολύ!!

  2. #2
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πρώτον μου φαίνεται αδύνατο να έχουν τον ίδιο εγκέφαλο αυτά τα δυο μοτέρ. Δεύτερο δεν θα σου ταιριάξουν
    χωροταξικά κάποια πράγματα λόγω του ότι είναι σε διαφορετικές καρότσες.π.χ τα διάφορα καπάκια-πλαστικά
    στο χώρο του κινητήρα όπως είναι η εισαγωγή αέρα φιλτροκούτια κλπ. Επίσης τα ηλεκτρικά του 46 με του
    90 διαφέρουν πολύ απ'όσο ξέρω.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (14-01-20), tolaros96 (14-01-20)

  4. #3
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ξενέρωσα λίγο τώρα. Αυτός ο κινητήρας μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον αρκετά μπορώ να πω! Σκέφτηκα αυτή τη μετατροπή επειδή ο n45b16 εχει τοποθετηθεί σε μοντέλα e87 και αντίστοιχα και e46 όπως και η 316 μου. Αν παρατηρήσεις στις σελίδες που έχω επισυνάψει γράφει πληροφορίες για αυτούς τους κινητήρες και λέει για τον εγκέφαλο γι'αυτό ρώτησα συγκεκριμένα εσάς μήπως γνωρίζεται κάτι! Έχετε ακούσει καλά λόγια για τον συγκεκριμένο κινητήρα?

  5. #4
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειναι γνωστο οτι ειναι ευαισθητος κινητηρας γενικα αλλα ειναι ολα θεμα χρησης κατ εμε

  6. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    tolaros96 (14-01-20)

  7. #5
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ε ναι φιλε, τι θες και μπλεκεις? εδω αλλοι ηθελαν να τον ξεφορτωθουν με αυτα που εβγαλε και εσυ πας να βαλεις μπελλα στο κεφαλι σου? γενικα οι σημερινοι κινητηρες ειναι ευαισθητοι λογω πολλων αισθητηρων, αμμεσου ψεκασμου,ηλεκτρονικων αλλα σε καποια μοντελλα οτι χρηση και να κανεις οταν τα ανταλλακτικα ηταν μαπα ,την ζημια θα την εβγαζε. τωρα κοιτα, το θεμα με αυτους τους κινητηρες ηταν οτι ειχαν μαπα ανταλλακτικα σε ολη την τροφοδοσια και για να τα αλλαξεις ειναι ακριβα. τα πιο συχνα ηταν μπεκ που τωρα μπορεις να τα καθαρισεις, αρα δεν ειναι τοσο μεγαλο το εξοδο και πολ/στες που τοτε κοστιζαν ακριβα τωρα ειναι φθηνοι.αντε και μια αντλια βενζινης που φανταζομαι οταν αλλαζες το σκαρτο ανταλλακτικο θα πληρωνες μια φορα και μετα εισαι οκ.αν εχεις υποψιν σου οτι μπορει να σου συμβουν ολα αυτα και θες να τα αντιμετωπισεις τοτε παρτο.

  8. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    tolaros96 (14-01-20)

  9. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    είναι πολύ πιθανό να έχουν τον ίδιο εγκέφαλο. αν ναι, θα πρέπει να φλασαριστεί με πρόγραμμα του διλιτρου.
    χωροταξικά δεν θα έχεις κάποιο θέμα. καλωδίωση χρησιμοποιείς τη δική σου.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    BILL007 (14-01-20), tolaros96 (14-01-20)

  11. #7
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δλδ σαν διαστάσεις θα είναι το ίδιο με το 16αρι? Και να φανταστώ θα χρειαστούν αλλά φρένα διαφορικά σασμάν κλπ μετατροπής?

  12. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παιδιά όλα τα 4κύλινδρα έχουν το ίδιο μέγεθος. βασικά το ίδιο μπλοκ με παραλλαγές. ούτε άλλα διαφορικά ουτε σασμαν χρειάζεται.

  13. The Following User Says Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    tolaros96 (15-01-20)

  14. #9
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και το άλλο θέμα τώρα.. δήλωση μετατροπής? Από 1600 κυβικά σε 2000 γίνεται αλλά τον συγκεκριμένο κινητήρα λόγω του ότι ήταν σε άλλη σειρα της bmw θα εγκριθεί πιστεύετε?

  15. #10
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αδύνατον.

  16. The Following User Says Thank You to BILLYS For This Useful Post:

    tolaros96 (15-01-20)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP