Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Μοτέρ m43b19 TU OL και m43b19 TU UL

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-20
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    54
    Rides
    0

    Προεπιλογή Μοτέρ m43b19 TU OL και m43b19 TU UL

    Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα,

    Πριν τις γιορτές προχώρησα σε αντικατάσταση του κινητήρα μιας και ο παλιός είχε νεροφαγωματα και στη κεφάλη και στον κορμό όπως επίσης και ρήγμα στην κεφαλή. Ο κινητήρας ο παλιός είχε κωδικό 194 E1 και σύμφωνα με αυτόν τον κωδικο αγόρασα τον ίδιο.

    Παρατήρησα εκ τον υστέρων όμως τα εξής έβγαζε δύο τύπους κινητήρα με τον κωδικό αυτό και ήταν ίδιοι απλά ειχαν διαφορά στην ιπποδύναμη

    Ο ένας ήταν ο m43b19 TU OL (με λίγα λόγια είναι upgraded) τον οποίο τον φόραγε η Z3 και η E46 318CI όπου και είχα στην Z3 και ο δεύτερος ήταν ο m43b19 TU UL που η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω σε ποια μοντέλα είχε μπει.

    Παρατήρησα μετά από ψάξιμο μια διαφορά ότι ο παλιός μου κινητήρας είχε μια πλαστική βαλβίδα στην εισαγωγή την λεγόμενη Disa ενώ ο καινούργιος που πήρα ειχε μια πλαστική τάπα εκεί.

    Στα spec στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι αυτός που δεν έχει την βαλβίδα αυτή είναι ο UL με τα 105 άλογα ενώ αυτός που έχει ο παλιός μου δηλαδή είναι ο OL με τα 118.

    Έτσι και αλλιώς έβαλα την εισαγωγή την δικιά μου αλλά η ερώτηση μου είναι ότι έχουν πουθενά αλλού διάφορες ; Μήπως πρέπει να τραμπαρω τίποτα άλλο για να ξανά έχω τα 118 άλογα ;;; Π.χ μάτι εκκεντροφόρου - στροφαλου βολάν , εκκεντροφόρο κ.λ.π;;; Υπάρχουν διάφορες και στα μέσα του ; π.χ καπάκι , μπιστονια κ.λ.π η μόνο αυτή ήταν η διαφορά ; (δεν μιλάμε για εγκέφαλο κ.λ.π γιατί έχω τα δικά μου .

    Κάπου διάβασα ότι υπάρχει διαφορά και στον εκκεντροφόρο.

    Πρέπει να προσέξω κάτι; Σαν να είδα λιγότερα χαμηλά στο ξεκίνημά μου φαινόταν πιο ζωηρό πριν.

  2. The Following User Says Thank You to Teoz3 For This Useful Post:

    BILL007 (10-01-20)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP