Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 53

Θέμα: Λάστιχα? Michelin VS Pirelli VS GoodYear

  1. #31
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να μην ανοιγω άλλο θέμα, προς φθινόπωρο πάω για λάστιχα.
    235/35/19 μπροστά
    265/30/19 πίσω.

    Τώρα φοράω τα conti 6.
    Δεν έχω άσχημα σχόλια αλλά ειδικά τα πίσω άντεξαν τρία χρόνια με περίπου 30.000 χλμ.
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο διάβασα θετικα σχόλια και specs για τα νέα KUMHO PS91.
    Προχθές δε στο συνεργειο κάτοχος 335 που το συζητάγαμε έλεγε τα καλύτερα για τα FALKEN AZENIS F510.
    Κάποιο σχολιο;

  2. #32
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο akispapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικιά μου εμπερεία με τα Michelin energy saver plus ήταν πολύ καλή και στο βρεγμένο. Δεν ξέρω εάν ήταν τα ίδια που εσύ αναφέρεις γιατί υπάρχουν και τα σκέτα michelin energy saver (χωρίς το plus). Διαφορά σε όλα τα Michelin που έχω δοκιμάσει βλέπω στο βργμένο μετά τα 40.000 km όπου υπάρχει πτώση στην απόδοση. Στο στεγνό η συμπεριφορά διατηρείται σε πολύ καλά επίπεδα (ειδικά στο φρενάρισμα) μέχρι το τέλος της ζωής τους. Το καλό με τα michelin είναι ότι έχουν μαλακά πλαινά το οποίό κάνει το λάστιχο πολύ προοδευτικό αλλά και πιο ευάλωτο σε λακούβες, ανωμαλίες και πεζοδρόμια.
    Σε άλλο αυτοκίνητο χρησιμοποιώ τα continental και είμαι επίσης ευχαριστημένος (όχι τόσο όσο με τα Michelin). Τα τελευταία χρόνια εκτός απο michelin και continental είχα δοκιμάσει bridgestone (DUELER H/P SPORT) και είχα πάθει πλάκα με τη συμπεριφορά τους με βροχή στην εθνική. Όμως μετά τα 10.000km σε βρεγμένο επαρχιακό δρόμο τρόμαξα αρκετές φορές με τη συμπεριφορά τους. Θεωρώ ότι για εμένα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Michelin είναι η προοδευτική συμπεριφορά σε όλες τις συνθήκες. Είναι τα λάστιχα που εμένα δεν με τρομάζουν πότε σε όλες τις συνθήκες. Κοντά σε αυτή τη συμπεριφορά είναι και τα Continental εάν και δεν ισχύει αυτό για όλη την γκάμα της Cοntinental. Άλλα λάστιχα όπως bridgestone, pirelli, goodyear είναι διαφορετικής φυλοσοφίας και θεωρώ ότι είναι προσανατολισμένα στις απόλυτες επιδόσεις και υστερούν στην προοδευτικότητα και στο χρόνο ζωής.
    πιθανον τα + να ειναι καλυτερα.τα δικα μου δεν ηταν +. τα pirelli εχουν χασει αυτο που ηταν εδω και χρονια.αντιθετα η goodyear εχει κανει μεγαλες προοδους ,και διαφωνω μαζι σου υποκειμενικα,εχουν και προοδευτικοτητα και μεγαλο χρονο ζωης .επειδη αυτα επιλεγω εδω και 8 χρονια ειναι πολυ καλα σαυτον τον τομεα.εχω αυτην την στιγμη 40.000 χιλμ . και κρατανε και σε στεγνπ και σε βρεγμενο οπως καινουρια.και εχουν και αλλα 5.000 χιλ . ανετα.σιγουρα δεν εχουν την μαλακή αισθηση που εχουν τα Michelin αν και το goodyear efficient grip εχει αλλαξει την αποψη πολλων οδηγων σχετικα μαυτο.τωρα λενε οτι το 2 ειναι ακομα καλυτερο.γενικα ειναι πιο πισω στην γομμα και την αισθηση που αφηνουν τα μαλακά Michelin,αλλα τα πλησιαζουν πολυ στην προοδευτικοτητα.εχω εντυπωσιαστει πολυ.και αυτο μαζι με το οτι δεν σχιζεται ευκολα το κανουν για ενα απο τα πιο ποιοτικα ελαστικα,η ποιοτητα των ελαστικων της goodyear ειναι πολυ ψηλα.

  3. #33
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    https://www.google.com/url?sa=t&sour...=1587136868075

    Ξέρει κάποιος αν κυκλοφορούν color tyres ελλαδα;

  4. #34
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.google.com/url?sa=t&sour...=1587136868075

    Ξέρει κάποιος αν κυκλοφορούν color tyres ελλαδα;
    μ φαινεται η zestino φερνει....για μπες κανα site..

  5. #35
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπήκα στο FB της εταιρείας.
    Με ενδιαφέρουν τα ελαστικα όπως φαίνονται στο link της pirelli.
    Όχι με χρωματιστό πέλμα.

  6. #36
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τελικά αρχές Σεπτεμβρίου παω σε KUMHO PS91.
    Παραγγελία από εξωτερικό μιας και εδώ δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα σε 265-30-19.
    Ο λαστιχας πάντως έχει μόνο καλά λόγια να πει..
    Τιμή στα 650 φορεμένα.
    Για να δουμε...

  7. #37
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, ελαστικά KORMORAN έχει χρησιμοποιήση κάποιος, να μας πει εντυπώσεις? είναι λένe θυγατρική της MICHELIN!

  8. #38
    Εγγραφή
    19-08-19
    Μηνύματα
    43
    Thanked
    33
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο iliasb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, ελαστικά KORMORAN έχει χρησιμοποιήση κάποιος, να μας πει εντυπώσεις? είναι λένe θυγατρική της MICHELIN!
    Μακριά


    Sent from my iPad using Tapatalk

  9. The Following User Says Thank You to SkyNet For This Useful Post:

    nikos valvetronic (21-09-20)

  10. #39
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω βάλει στο polo του γιου σε 215/45/17.
    Σκληρό και γλιστράει.

  11. #40
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό με τις θυγατρικές πια έχω βαρεθεί να το ακούω..
    Παιδιά πάρτε το χαμπάρι πως, όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα πράματα
    σε τούτο τον κόσμο, ότι πληρώνεις παίρνεις. Όλες οι μεγάλες εταιρίες
    έχουν αγοράσει/συγχωνεύσει και από μια δεύτερη/τρίτη μάρκα για να
    διευρύνουν το αγοραστικό τους κοινό. Δηλαδή τα έσοδα τους. Καμία σχέαη δεν έχει το καλύτερο
    Kormoran με το φθηνότερο Michelin.

  12. The Following 7 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (24-09-20), katsaraios (22-09-20), Konstantinos E60 (23-09-20), LEONIDASKAL (22-09-20), pilot (22-09-20), Ptboul (25-09-20), zaharias (22-09-20)

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP