Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 53

Θέμα: Λάστιχα? Michelin VS Pirelli VS GoodYear

  1. #21
    Εγγραφή
    27-08-19
    Περιοχή
    Νέα σμύρνη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    127
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πάντως παίζει και προσφορά από την Michelin αυτήν την εποχή απ'ότι μου είπαν στο βουλκανιζατέρ.

  2. #22
    Εγγραφή
    19-08-19
    Μηνύματα
    43
    Thanked
    33
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Georgebm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως παίζει και προσφορά από την Michelin αυτήν την εποχή απ'ότι μου είπαν στο βουλκανιζατέρ.
    Τι είδους προσφορά;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #23
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    τα 4 τα χω οδηγησει σε alfa romeo spider...και ηταν φανταστικα (σε αντιθεση με το αμαξι...)...μακρυα απο τα pirelli...ξυλα.....

  4. #24
    Εγγραφή
    27-08-19
    Περιοχή
    Νέα σμύρνη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    127
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SkyNet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είδους προσφορά;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Για 225/45/17 συγκεκριμένα τα έδινε 400€

  5. #25
    Εγγραφή
    19-08-19
    Μηνύματα
    43
    Thanked
    33
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Georgebm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 225/45/17 συγκεκριμένα τα έδινε 400€
    Εδώ και καιρό είναι σε αυτή την τιμή. Και τα 225/40/18 είναι επίσης σε αυτό το εύρος τιμής


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. The Following User Says Thank You to SkyNet For This Useful Post:

    Georgebm (25-02-20)

  7. #26
    Εγγραφή
    27-08-19
    Περιοχή
    Νέα σμύρνη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    127
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SkyNet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και καιρό είναι σε αυτή την τιμή. Και τα 225/40/18 είναι επίσης σε αυτό το εύρος τιμής


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ok!εγώ μετέφερα τί μου είπαν στο βουλκανιζατέρ!
    Πάντως θεωρώ πολύ καλή τη τιμή για Michelin.

  8. The Following User Says Thank You to Georgebm For This Useful Post:

    SkyNet (25-02-20)

  9. #27
    Εγγραφή
    19-08-19
    Μηνύματα
    43
    Thanked
    33
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Georgebm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok!εγώ μετέφερα τί μου είπαν στο βουλκανιζατέρ!
    Πάντως θεωρώ πολύ καλή τη τιμή για Michelin.
    Καλή τιμή όντως. Λένε βέβαια τα πάντα για να πουλήσουν :-)


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #28
    Εγγραφή
    23-05-12
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    20
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω δοκιμάσει σρ 16άρα ζάντα (205/55) τα παρακάτω στο bmw f20 (όχι runflat) :
    michelin energy saver + (77.000 km καινούργια με την αγορά του αυτοκινήτου) με δείκτη ταχύτητας W
    michelin pilot sport 3 (58.000 km) με δείκτη ταχύτητας V
    michelin cross climate + (30.000 km) με δείτη ταχύτητας V

    Τα καλύτερα με διαφορά ήταν τα michelin energy saver +. Τα pilot sport 3 είχαν χαμηλότερη πρόσφυση αλλά ήταν πιο προδευτικά όταν έχαναν την πρόσφυση. Επίσης τα pilot sport 3 είχαν λίγο καλύτερη αίσθηση στο τιμόνι απο τα υπόλοιπα αλλά είχαν και υψηλότερο θόρυβο κύλισης. Εάν θα ξαναέβαζα τώρα θα έβαδα τα energy saver + ή τα primacy 4. Τα cross climate + είνα ειδική κατηγορία (all season) και τα έβαλα για το χιόνι όπου έχουν μεγάλη διαφορά από τα άλλα 2. Σε υψηλές θερμοκρασίες (25+) έχουν χειρότερα πρόσφυση από τα άλλα 2.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akispapas : 28-02-20 στις 10:50

  11. The Following 2 Users Say Thank You to akispapas For This Useful Post:

    dreamer (29-02-20), nikos valvetronic (29-02-20)

  12. #29
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    547
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    η πρωτη μου εμπειρια σε αλλο αυτοκινητο με michelin ηταν το energy saver.οταν το εβαλα μετα τα πιρελλι που ειχαν φοβερο κρατημα στον δρομο,σε ευθειες και στροφες και κολλουσαν στην βροχη,πηγα σε αυτα ,michelin energy saver.πταν εκανα την πρωτη βολτα μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση ποσο μαλακά ηταν και αθορυβα. βεντουζα στην ασφαλτο ,αλλα ταυτοχρονα σαν να ειχα απο κατω συνεφα.τοσο ****** μου φανηκαν.εκει καταλαβα τι σημαινει γομα michelin στην οποια κυριολεκτικα ορκιζονται οδηγοι σε ολο τον κοσμο.προσφατα μαλιστα διαβασα σε ενα φορουμ τα σχολια ενος υπαλληλου της goodyear για την γομα των michelin .ειπε οτι ενω στην εταιρεια του εχουν καταπληκτικα ελαστικα και ειναι ποιοτικα εξαιρετικα.κατι το οποιο το επιβεβαιωνω και εγω σαν χρηστης τους,δεν μπορουν να φτιαξουν γομμα σαν των γαλλων.εχει λεει καποιο μυστικο τροπο να φτιχνουν παντα μια τοσο καλη γομμα.
    μεχρι εδω ομως.γιατι μετα αρχισε να ψιλοβρεχει .μπηκα με τα michelin energy saver στην ασφαλτο και νομιζα οτι ημουν σε διαγωνισμο πατιναζ .οταν αρχισε να βρεχει και οι δρομοι γεμισαν νερα ,καπως βελτιωθηκε η κατασταση αλλα οχι οτι αισθανομουν σιγουρια και ασφαλεια απο τα ελαστικα μου.
    ετσι διαβασα πολλες αποψεις.νομιζα οτι επειδη η ελληνικη ασφαλτος ειναι γεματη σκονη και στον βρεγμενο και μετα απο πολλα χιλιομετρα που θα ειναι παλια οτι γιαυτο γλυστρανε.βαλε και τις ανωμαλιες.ναι εχουν φοβερη γομα,ισως την μαλακοτερη που ταυτοχρονα γινεται ενα με την ασφαλτο αλλα δεν κανει για κακη ασφαλτο γεματη προβληματα,σκονες ,λακουβες,ανωμαλιες κ.λ.π. δεν κανει δλδ για ελλαδα που μαλλν θελει ενα ελαστικο περισοτερο αντοχης παρα ανεσης. τα ιδια παραπονα κανουν για τον βρεγμενο και αρκετοι οχι ολοι και σε καλες ασφαλτους των βορειων και αρτιων δρομων.αρα δεν ειναι τυχαιο.ισως ομως τελικα να ειναι και το αντιτιμο για την αψογη συμπεριφορα στον στεγνο δρομο.δεν γινεται να εχεις αν ελαστικο που να ειναι τελειο παντου.θα ειναι μετριο,αντοχης μεν αλλα μετριο.εκει τελιωσε η γνωριμια μου με την michelin .εκτοτε δεν δοκιμασα ξανα.σιγουρα απο τοτε βγηκαν και αλλα σχεδια πιο καλα ,μπορει και αντοχης.ομως παντα διαβαζω ακομα και το primacy που θεωρειται ενα ελαστικο αντοχης με το καλο χαρακτηριστικο της μαλακης γομμας ως ενα σημειο οτι εχει τα θεματα του στον βρεγμενο. γιαυτο αναρωτιομουν αν ηρθε η ωρα να ξαναδοκιμασω.δεν εχω αυτοκινητο επιδοσεων.εκει μαλλον δεν θα συζητουσα καν.αλλα εκει εχουν και οι αλλες εταιρειες πολυ καλα εξισου ελαστικα,οχι τοσο ****** οπως παντα η michelin αλλα με αλλα καλα χαρακτηριστικα.

  13. #30
    Εγγραφή
    23-05-12
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    20
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η δικιά μου εμπερεία με τα Michelin energy saver plus ήταν πολύ καλή και στο βρεγμένο. Δεν ξέρω εάν ήταν τα ίδια που εσύ αναφέρεις γιατί υπάρχουν και τα σκέτα michelin energy saver (χωρίς το plus). Διαφορά σε όλα τα Michelin που έχω δοκιμάσει βλέπω στο βργμένο μετά τα 40.000 km όπου υπάρχει πτώση στην απόδοση. Στο στεγνό η συμπεριφορά διατηρείται σε πολύ καλά επίπεδα (ειδικά στο φρενάρισμα) μέχρι το τέλος της ζωής τους. Το καλό με τα michelin είναι ότι έχουν μαλακά πλαινά το οποίό κάνει το λάστιχο πολύ προοδευτικό αλλά και πιο ευάλωτο σε λακούβες, ανωμαλίες και πεζοδρόμια.
    Σε άλλο αυτοκίνητο χρησιμοποιώ τα continental και είμαι επίσης ευχαριστημένος (όχι τόσο όσο με τα Michelin). Τα τελευταία χρόνια εκτός απο michelin και continental είχα δοκιμάσει bridgestone (DUELER H/P SPORT) και είχα πάθει πλάκα με τη συμπεριφορά τους με βροχή στην εθνική. Όμως μετά τα 10.000km σε βρεγμένο επαρχιακό δρόμο τρόμαξα αρκετές φορές με τη συμπεριφορά τους. Θεωρώ ότι για εμένα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Michelin είναι η προοδευτική συμπεριφορά σε όλες τις συνθήκες. Είναι τα λάστιχα που εμένα δεν με τρομάζουν πότε σε όλες τις συνθήκες. Κοντά σε αυτή τη συμπεριφορά είναι και τα Continental εάν και δεν ισχύει αυτό για όλη την γκάμα της Cοntinental. Άλλα λάστιχα όπως bridgestone, pirelli, goodyear είναι διαφορετικής φυλοσοφίας και θεωρώ ότι είναι προσανατολισμένα στις απόλυτες επιδόσεις και υστερούν στην προοδευτικότητα και στο χρόνο ζωής.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP