Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: MAZDA 3 2LT. MINI REVIEW

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή MAZDA 3 2LT. MINI REVIEW

    Την εβδομαδα που μας περασε βρεθηκα στην εκθεση αυτοκινητου στο ελληνικο για μια ακομα φορα..δεν σας κρυβω οτι απογοητευτηκα ελαφρως απο την ελλειψη εταιριων αλλα και μοντελων..περα απο τα βασικα αυτοκινητα που αγοραζει ο κοσμος...τιποτε διαφορετικο-γρηγορα και xtreme..ευτυχως υπαρχει και η mazda που σε αυτους τους καιρους τολμαει....πριν πω το οτιδηποτε για το 3αρι..θα αναφερω οτι ολα τα mazda δηλαδη 3αρι- cx30 και mx5..μ φανηκαν κουκλιστικα και διαφορετικα απο οτιδηποτε αλλο...και η ποιοτητα τους αλλα και το design μεσα ειναι απο μια κατηγορια πανω....οσοι ψαχνετε SUV....θα κοιταζα και το τσαμπα πραγμα cx-30 που ενω δεν οδηγησα στα 27χιλιαρικα μ φανηκε φοβερο αμαξι...και καλυτερο απο το sportage που ειναι ο βασιλιας τωρα...οσαναφορα τα vag suvakia με αφησαν παγερα αδιαφορο αισθητικα και ποιοτικα....μια απο τα ιδια....παμε ομως στο 3αρι....

    εχουμε και λεμε mazda 3 καινουργιο και το κοιτας απο πισω και σιγουρα ειναι καινουργια giulietta...προσωπικα μ αρεσει πολυ και η μουρη του μπροστα που δεν μοιαζει με τιποτε αλλο...και ειναι και πανεμορφο....ενα μεγαλο μπραβο στους σχεδιαστες!!!!να το πω κι αλλιως..αν ημουν alfa romeo, η εταιρια, ετσι θα εκανα την giulietta....φυσικα ολα αυτα ειναι θεμα προσωπικου γουστου...δειτε το ομως....

    παμε και μεσα...και επιτελους κατι διαφορετικο, elegant, σικατο και ταυτοχρονα πολυτελες.... lexus θυμιζει και οχι mazda....για κοιτα ρε που βαλθηκαν να γινουν premium και οι mazdaioi....ευκολα το καλυτερο εσωτερικο της κατηγοριας..που κανει το καινουργιο golf (που ηταν λιγο πιο διπλα) να μοιαζει ασοβαρο-αν και σαφεστατα πιο φουτουριστικο...ποιοτητα υλικων...μαλλον mazda κυριοι....παντου...δευτερη σφαλιαρα στα VW.....

    στο οδηγικο κομματι τωρα...δυστυχως και τωρα θα κραξω τα παιδια της εκθεσης υποτιθεται μ δωσαν το 180αρι (180ps) skyctiv καινουργιο μοτερ που φορανε και τα mx5 2lt...αλλα ειλικρινα δεν μ φανηκε γιαυτα τα αλογα...ισως να φταιει..και το γεγονος οτι ειμασταν 3 μεσα στο αμαξι...και οτι το μοτερ με τους συδυασμους diesel συμπιεσης (16-1) και αλλα περιεργα εδειχνε να τραβαει παντου και παντα χωρις κανενα ξεσπασμα να θυμιζει "φτιαγμενο" μοτερ...επιφυλασομαι λοιπον γιατι παιζει να ηταν το 122 αλογα..και απλα τα παιδια των test drive να μην ειχαν ιδεα...το πραγμα μπερδευει ακομα παραπανω αν σκεφτειτε οτι και το 122 και το 180 εχουν την ιδια ροπη (22 κιλα)...ο γραφων παντως μπερδευτηκε..αν και ο κοφτης μ φανηκε χαμηλα γυρω στις 7....ενω το 180 στο mx5 κατεβαζει 7500.....τεσπα...δυστυχως το αμαξι δεν καταφερα να το πιεσω αλλα μ φανηκε λιγο σφιχτο..το τιμονι αρκετα καλο και γενικα το αμαξι ομοιογενες με εμφαση στην ανεση και στο χαμηλο θορυβο κυλισης...για να προσεγγιζει την upper class αισθηση...

    απο τα λιγα που καταλαβα ειναι οτι εχουμε να κανουμε με ενα πολυ ισχυρο παικτη στην κατηγορια...το 3αρι δεν αστειευται πλεον...και η αλλαγη πλευσης της mazda γινεται εμφανης που θελει να πρωταγωνιστησει...εγω ειμαι μαζι της...και βρισκω την προσπαθεια πολυ δυνατη....ισως το χρυσο παιδι-golf να πρεπει να κατεβει απο το θρονο του...και να παραδωσει τα ηνια στα κακα παιδια....

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 20-11-19 στις 14:36

  2. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-19), S8N (18-11-19)

  3. #2
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Για πειτε γνωμες...
    20191114_161954.jpg

  4. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-19), isou (19-11-19), S8N (18-11-19)

  5. #3
    Εγγραφή
    21-01-11
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    465
    Thanked
    332
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και εγώ το συγκεκριμένο οδήγησα Νίκο και εγώ τους ρώτησα ακριβώς αυτό Δηλαδή αν ήταν το 2λιτρο γιατί μου φάνηκε πολύ ψόφιο...έλεγα ότι ίσως φταίει που δεν υπάρχει κάποιο σαλιγκάρι...Πάντως για το εσωτερικό του έπαθα πλάκα από την ποιότητα κατασκευής και τις τεχνολογίες!! Πολλά μπράβο στη μαζντ! Ανυπομονώ να δω μήπως το βγάλουν καμία έκδοση MPS που ίσως βάλει τα γυαλιά στην κατηγορία!Όσο για την έκθεση ήταν λίγο απογοήτευση ,γιατί πήγα πχ να δω το Hyundai i30N μιας και σκέφτομαι να το πάρω (δεχτώ το κράξιμο ούτε εγώ δεν ξέρω πώς έχω πάρει απόφαση μάλλον να πάρω Hyundai χαχαχα) αλλά με εντυπωσίασε και το εσωτερικό του 208...πολύ φουτουριστικό καιβκαλη ποιότητα στη κατηγορία πόλης αν και τσουχτερά τα 27Κ στη gr line έκδοση φουλ έξτρα

  6. The Following 2 Users Say Thank You to steliose36 For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-19), nik200 (18-11-19)

  7. #4
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steliose36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το συγκεκριμένο οδήγησα Νίκο και εγώ τους ρώτησα ακριβώς αυτό Δηλαδή αν ήταν το 2λιτρο γιατί μου φάνηκε πολύ ψόφιο...έλεγα ότι ίσως φταίει που δεν υπάρχει κάποιο σαλιγκάρι...Πάντως για το εσωτερικό του έπαθα πλάκα από την ποιότητα κατασκευής και τις τεχνολογίες!! Πολλά μπράβο στη μαζντ! Ανυπομονώ να δω μήπως το βγάλουν καμία έκδοση MPS που ίσως βάλει τα γυαλιά στην κατηγορία!Όσο για την έκθεση ήταν λίγο απογοήτευση ,γιατί πήγα πχ να δω το Hyundai i30N μιας και σκέφτομαι να το πάρω (δεχτώ το κράξιμο ούτε εγώ δεν ξέρω πώς έχω πάρει απόφαση μάλλον να πάρω Hyundai χαχαχα) αλλά με εντυπωσίασε και το εσωτερικό του 208...πολύ φουτουριστικό καιβκαλη ποιότητα στη κατηγορία πόλης αν και τσουχτερά τα 27Κ στη gr line έκδοση φουλ έξτρα
    Το i30 n ή αλλιως το παιδι του biermann...ειναι το δευτερο καλυτερο αμαξι της κατηγορίας...ολων..στο τεστ που εκανε το evo του μηνα..νικησε τα fiest st performance edition, focus st, megane rs kai rs trophy, golf gti tcr, golf r, merc a35, up.gti, leon cupra, mini cooper s, swift sport, kia ceed gt και εχασε μονο απο το civic type r....its worth every penny λεω εγω...

    Το 208 πολυ ομορφο αλλα με το τεραστιο εργονομικο φαουλ που δεν βλεπεις σωστα τα οργανα ποτε!!!!προσωπικα εγω, μου επεφτε πολυ χαμηλα το τιμονι...και έβρισκε στα ποδια μ!!

    Χαιρομαι που συμφωνουμε για το μαζντα!!!Αρα ειμαι αρκετα αντικειμενικος!!!

  8. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-19), S8N (18-11-19), steliose36 (18-11-19)

  9. #5
    Εγγραφή
    21-01-11
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    465
    Thanked
    332
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να διορθώσω στο ποστ γιατί δεν το έγραψα ότι με χάλασε στην έκθεση ότι πχ η Hyundai δεν είχε το πιο χοτ μοντέλο της στην έκθεση που γι'αυτό πήγα κιόλας όπως και την έλλειψη σημαντικών κατασκευαστών όπως Toyota, Honda κλπ.Τσπ λένε πήγα πολύ καλά πάντως η φετινή έκθεση από θέμα κόσμου κλπ οπότε ελπίζουμε του χρόνου να είναι καλύτερα!

  10. The Following 4 Users Say Thank You to steliose36 For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-19), Georgebm (19-11-19), nik200 (18-11-19), S8N (21-11-19)

  11. #6
    Εγγραφή
    27-08-19
    Περιοχή
    Νέα σμύρνη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    127
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το Mazda όπως ειδά τα μούτρα του μου θύμισε λιγο Mitsubishi αλλά μετα που το ειδά καλύτερα καμια σχέση!Για την έκθεση παρ όλη την διαφημίση που της έκανα δεν κατάφερα νά παω!!

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Georgebm For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-19), nik200 (18-11-19), S8N (21-11-19)

  13. #7
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steliose36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το συγκεκριμένο οδήγησα Νίκο και εγώ τους ρώτησα ακριβώς αυτό Δηλαδή αν ήταν το 2λιτρο γιατί μου φάνηκε πολύ ψόφιο...έλεγα ότι ίσως φταίει που δεν υπάρχει κάποιο σαλιγκάρι...Πάντως για το εσωτερικό του έπαθα πλάκα από την ποιότητα κατασκευής και τις τεχνολογίες!! Πολλά μπράβο στη μαζντ! Ανυπομονώ να δω μήπως το βγάλουν καμία έκδοση MPS που ίσως βάλει τα γυαλιά στην κατηγορία!Όσο για την έκθεση ήταν λίγο απογοήτευση ,γιατί πήγα πχ να δω το Hyundai i30N μιας και σκέφτομαι να το πάρω (δεχτώ το κράξιμο ούτε εγώ δεν ξέρω πώς έχω πάρει απόφαση μάλλον να πάρω Hyundai χαχαχα) αλλά με εντυπωσίασε και το εσωτερικό του 208...πολύ φουτουριστικό καιβκαλη ποιότητα στη κατηγορία πόλης αν και τσουχτερά τα 27Κ στη gr line έκδοση φουλ έξτρα

    στελιο το i30 n το εχω κανει review...στο topic που ειμαστε...το ειχα για λιγο και δεν το ειχα καταλαβει και πληρως...αλλα ειναι πραγματικα κατι διαφορετικο και πολυ πολυ καλο...το μονο που με φοβιζει ειναι η μεταπωληση..αν και απο οτι βλεπω στην ελλαδα του σημερα...οτι αμαξι ειναι πραγματι καλο..κραταει αξια...

    υγ..ανετα στο δινουν test drive αν εισαι πιθανος αγοραστης...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nik200 : 19-11-19 στις 14:01

  14. The Following User Says Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (20-11-19)

  15. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νίκο εγώ ένα θα σε ρωτήσω. Πόσα σου δίνουν απο τη Mazda για τέτοια διαφήμιση?

    Πέρα απο την πλάκα όντως η Mazda έχει κάνει δουλειά και ανεβαίνει και το οπτικό αποτέλεσμα πολύ ωραίο!



  16. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Georgebm (21-11-19), nik200 (20-11-19)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP