Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: M42B18 turbo vs S50B32

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή M42B18 turbo vs S50B32

    Παιδια καλησπερα! Εχω ενα προβλημα...ειμαι ερωτευμενος με το ε36 και συγκεκριμενα το δικο μου ε36 το οποιο εχω μαζεψει απο ολους τους τομεις εμφανισης στησιματος αναλωσιμων κλπ κλπ..ειναι πραγματκα πεντακαθαρο...ομως υπαρχει ενα μονο πραγμα το οποιο λειπει απο τη συνταγη μου....τα αλογα. Δε λεω το 318ις ειναι τελειο απο αποψη οικονομιας, αντοχης, σπορ οδηγησης και γενικα ιδανικο για τις μερες μας. Αλλα αμα εχεις το μικροβιο δε σου φτανει δυστυχως... Κατα καιρους εχω μπει στον πειρασμο για ατμοσφαιρικη βελτιωση αλλα δεν αξιζει τον κοπο. Η μετατροπη βεβαια σε ε36 μ3 ιδανικη αλλα δυσευρετη και δυσκολη απο πολλες πλευρες λογω μαστρο-μητσων και κυριως νομιμοτητας...Οποτε η εναλλακτικη του τουρμπο μου φαινεται αρκετα καλη ομως με κλειστο μοτερ, διοτι εαν ανοιχτει ξεφευγουμε σε κοστος κατα πολυ...Αν ανοιχτει ισως γινει σε επομενο σταδιο αφου εχει τουρμπιστει ηδη μαμα καμποσο καιρο, για να ξεφυγουμε και κατα πολυ σε αλογα βεβαια...

    Εδω λοιπον θελω τη γνωμη σας και γενικα τις εμπειριες σας για το τι με συμφερει να κανω μακροχρονια και γενικα απο αποψη του τι τιμες παιζουν στην αγορα και τι θα αντιμετωπισω..

    Ξερω απο πριν οτι με το τουρμπο γλυτωνω το να αλλαξω ολο το αμαξι απο αποψη ακρων, γεφυρων, κλπ κλπ και κραταω και την αναρτηση μου ...απλα αλλαζω τα φρενα και ενα μακρυτερο διαφορικο...ενω με το μ3 αλλαζει ολο το αμαξι...και επισης ενα αλλο μεγαλο θεμα της νομιμοτητας....εκει τι γινεται ? το τουρμπο θεωρειται παρανομο ? Δηλωνεται? Το μ3 δεν θα μπορω να το δηλωσω και το ξερω απο τωρα... Γενικα οτι συμβουλη εχει να μου δωσει καθενας σας θα την εκτιμησω πολυ...Υπόψην οτι το αμαξι θα το κρατησω για πολλα χρονια αν οχι για παντα και ας μεινει στο γκαραζ μου..δε θελω να παρω αλλο και ας ειναι ετοιμο...σας ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7294
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εντελως διαφορετικα μοτερ..
    Αλλα και στις δυο περιπτωσεις μιλαμε για μοτερ που θα εχουν αλλαξει 20 χερια ή θα εχουν κανει κανα εκατομμυριο χλμ..
    Εκτος αν παρεις μοτερ απο δικο σου εμπιστο ατομο που να το εχει συντηρημενο σωστα.
    Καποια πραγματα θα πρεπει να τα αλλαξεις οπωσδηποτε διοτι, θα τα βρεις μπροστα σου και θα τα πληρωσεις τουλαχιστον διπλά..!!
    Κινησου αναλογα με το μπατζετ σου και με το αν θελεις να εισαι νομιμος ή οχι..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  4. The Following 2 Users Say Thank You to zaharias For This Useful Post:

    BILL007 (15-11-19), nik200 (13-11-19)

  5. #4
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το δικο μου μοτερ εχει 168 χιλιαδες ..το μ3 αν βρω σιγουρα θα εχει παρα πολλα και σιγουρα δε θα εχω τροπο να μαθω ποτε ποσα, εφοσον θα ειναι μετατροπη... φανταζομαι μεταλλα στο στροφαλο εννοεις, απο εκει και περα τι θα πρεπει να αλλαξω? Ρυθμισμα βαλβιδες, ανακατασκευη βανος και μαφ ειναι καποια απο αυτα που ακουγονται.. Επισης πως γινεται να ειμαι νομιμος εφοσον δε δηλωνεται?

  6. #5
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    επειδη εχω φιλο που ειναι στην ιδια φαση με σενα χρονια και θα ηθελε να κανει m3 το 36 του....τα κουκια ειναι τα εξης...υπολογιστικα και μονο για να φτιαξεις ενα σωστο μοτερ με 0 χιλιομετρα σε ενα 321 θελεις γυρω στα 5χιλιαρικα...πριν αρχισουν ολοι να λενε μα με 5χιλιαρικα εγω παιρνω s54...θα τους προλαβω και θα τους πω αντε βρες καλο....γιατι εδω την εχουν πατησει απειροι....και γνωστες ορισμενοι...

    αρα..η πιο καλη επιλογη ειναι να παρεις ενα m3 ολοκληρο αμαξι...αφου το τσεκαρεις εξονυχιστικα...και ο θεος βοηθος..πιστευω οτι ετσι θα σου βγουν πολυ λιγοτερα τα χρηματα...αν δωσεις παραλληλα και το δικο σου..με αρκετο ψαξιμο και καλο μαστορα φυσικα μπορει να βρεθει ενα τετοιο αμαξι...

    τωρα οσαναφορα το turbo....μη πιστεψεις οτι θα δωσεις κατι λιγοτερο απο τα λεφτα που ειπαμε....αλλα there is a catch here....με το τουρμπο ποτε δε ξεμπλεκεις...ιδιως μια μετατροπη σε turbo..ολο και κατι θα φτιαχνεις..και ποιος ευθυνεται για αυτο..φυσικα ο μαστορας ως συνηθως....

    που καταληγω λοιπον...δεν μετραει λοιπον τοσο το τι θα κανεις...οσο το που θα το κανεις...

    απο κει και επειτα η ατμοσφαιρα ειναι παντα πιο απροβληματιστη..και το turbo λιγο πιο επιρρεπες σε βλαβες!!

  7. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (13-11-19), BILL007 (15-11-19), zaharias (15-11-19)

  8. #6
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι πως ετσι ειναι το σωστο...παιρνεις ενα ετοιμο εφοσον ειναι σχετικα καλο και του ριχνεις ακομα 1 2 χιλιαρικα και εισαι αρκετα καλα χωρις να μπλεκεις με μετατροπες...υπαρχουν στο καρ αρκετα με 7 8 9 χιλιαρικα...ομως εγω θελω τη δικια μου καροτσα γιατι ξερω τι εχω και γενικα τα αυτοκινητα αυτα ειναι κατα 95% χρεπια... μια καλη λυση επισης θα ηταν ενα 328, αλλα και αυτο δεν ειναι τοσο μεγαλο αλμα σε επιδοσεις και θα το συνηθισω γρηγορα και ειμαι σιγουρος γι αυτο...ενω το μ3 ειναι ακριβως το νουμερο που ψαχνω...

  9. #7
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Τι εννοεις θελεις την δικια σ καροτσα??δεν το καταλαβαινω αυτο..εχουμε ηδη μια καροτσα γερασμενη 20+ χρονων...μονο και μονο τα χρονια αρκουν να τα μαλακωσουν ολα και στο λεω σαν μηχανικος που εχει διδαχτει αντοχη υλικων...εφοσον εχεις κατι καλο οπως λες ευκολα μπορεις να αναγνωρισεις και μια αλλη καροτσα καλη...αρα δεν βλεπω το προβλημα!!!

  10. #8
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ενταξει δεν ειναι μονο η καροτσα σαν σασι αλλα και γενικα το εσωτερικο τα ταμπλο ο ουρανος τα ηχεια οι ταπετσαριες και γενικα ολο το αμαξι ...επισης θελω να αποφυγω να ξανακανω οσα εχω ηδη κανει τωρα για να φτασω στο σημειο που ειμαι..δε μπορω να παρω ενα αμαξι στο οποιο περαν των μηχανικων να επενδυσω κι αλλα χρηματα σε εσωτερικο..ασε που εμενα δεν τριζει τιποτα μεσα...το αυτοκινητο ειχε για 20 χρονια μαμα αναρτηση μαλακη ανετη χωρις κοπανηματα και σχολαστικη συντηρηση και χρηση... οποτε δε συγκρινεται με ενα αλλο που θα ειναι ποσα χρονια χαμηλωμενο σκληρο γκαπα γκουπα κλπ κλπ...ασε που η χρηση που κανω εγω στο αμαξι ειναι υπερβολικα συντηρητικη οσον αφορα λακουβες ανωμαλιες κλπ...δεν υπαρχει περιπτωση να βρω κατι αντιστοιχο και αυτα δεν φαινονται με το ματι...

  11. #9
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    S50B32 κομπλε μετατροπη ΣΩΣΤΗ κατω απο 6-7.000 χωρις εργασια, δυσκολο... (μιλαμε για κομπλε με σερβις και οτι αλλο χρειαστει αλλαγη γνησιο)

    ριξτε μια ματια ποσο εχουν παει τα S50B32 στο εξωτερικο..... (μοτερ σασμαν πλεξουδα εγκεφαλος)

    το πως θα το δηλωσεις το σκεφτηκες ?

  12. The Following 2 Users Say Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    BILL007 (15-11-19), nik200 (15-11-19)

  13. #10
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Lightbulb

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο compactM3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πως θα το δηλωσεις το σκεφτηκες ?
    Τι εννοείς;ότι δε γίνεται λόγω κυβικών;;



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP