Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: bmw 120d n47

  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-19
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή bmw 120d n47

    Καλησπερα σε ολο το forum.

    Καινουριος παιδια παρακαλω όσοι μπορουν να βοηθησουν..

    Κτοχος μιας bmw 120 d μοντελο 2008 με κινητηρα n47.Το αμαξι το αγορασα πριν απο τρεις μηνες και δεν αργησε πολυ να μου εμφανισει καποια προβληματα.Αναφερομαι σ αυτα:
    μπερδεματα στα χαμηλα απο 1300 μεχρι και 2000 στροφες, αρυθμια στο ρελαντι και ενας περιεργος ηχος μεταλλικος σαν να χτυπα η φτερωτη .Ολα τα εμφανιζει ζεστο και οχι κρυο.Την προηγουμενη εβδομαδα λυσα egr map και ριξαμε και καθαριστικο στην πολλαπλη.καναμε πλυση κινητηρα με χημικα της l moly .Για μια εβδομαδα το αυτοκινητο πετουσε σημερα ομως παρατηρησα να κανει τα ιδια μετα απο ενα συντομο ταξιδι.Σημειωστε πως εχω παραγγειλει delete kit της πολλαπλης καθως ψαχνωντας ειδα πως τα μπερδεματα και καποιες φορες αυτος ο ηχος προκαλουνται απο εκει.Οποιαδηποτε βοηθεια θα ειναι απολυτως χρησιμη.
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο μεταλλικός θόρυβος ίσως να είναι η καδένα.
    Κλασσικό πρόβλημα τον n47 .δες εδώ κάτω
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=24433
    ,Από κει και πέρα θα σε βοηθήσουν οι νυν και πρώην κάτοχοι του συγκεκριμένου μοτέρ

  3. #3
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, ως πρώην κάτοχος ίδιας χρονιάς και ίδιου κινητήρα (σε E90) μοντέλου, θα σου πω την γνώμη μου.

    Καταρχήν πόσα ΚΜ έχει;

    Έχει ιστορικό Σέρβις το αμάξι;

    Έχει προβεί στον έλεγχο - αντικατάσταση του τεντωτηρα (ή και της καδένας), ακολουθώντας την ανάκληση της BMW; Υπήρχε Service Bulletin.

    Αντιβακτηριδιακο υγρό ρίχνεις στο ρεζερβουάρ, για τους μύκητες; Για τις ατροφιες ίσως έχει γεμίσει με "γλίτσα" το ρεζερβουάρ....

    Βγάλε την πολλαπλή εισαγωγής και καθάρισε την με χημικά (ταυτόχρονα και το Intercooler που βγαίνει επίσης μαζί), δες εδώ το βίντεο στο δικό μου όταν έκανα, να δεις τι μαυρίλα βγάζει:



    Ο μεταλλικός θόρυβος που ακούγεται μόνο ζεστό, δες μήπως είναι το αξονάκι της βαλβίδας ρύθμισης πτερυγίων (είναι μεταβλητής γεωμετρίας) της τουρμπίνας (κάτω - μπροστά από το φιλτροκουτι), παίρνει κενά από την χρήση ετών. Στην BMW θα σου πουν να αλλάξεις τουρμπίνα, κόστος 2350€.....Αν έχεις πάνω από 120.000 ΚΜ, βγάλε την τουρμπίνα και στειλτην για σέρβις (και η βαλβίδα αυτή πάει), στην Αθήνα υπάρχουν 2 εταιρείες που κάνουν άψογη δουλειά (στείλε πμ να σου πω ποιες είναι), η μία δε είναι επίσημος εισαγωγέας των τουρμπινων Mitsubishi (που φοράει το δικό σου), με κόστος από 150€-230€ συν κόστη αλλαγών ανταλλακτικών συν κόστος μηχανικού (βάλε - βγάλε).

    Επίσης, δες και τον τεντωτηρα ιμάντα, κι αυτός βγάζει μεταλλικό θόρυβο όταν φτάνει στα τελευταία του, κωδικός 11287800333. Μην πάρεις τον γνήσιο (140€), είναι μάρκας ΙΝΑ και τον βρίσκεις με 80€ στο εμπόριο.

    Έχω καινούργιο κιτ Blank EGR Kit από Αγγλία, εάν ενδιαφέρεσαι.

    Αυτά προς το παρόν, ότι άλλο θες, εδώ είμαστε....

    Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 10-11-19 στις 10:14
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  4. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (25-08-20), nikos valvetronic (10-11-19)

  5. #4
    Εγγραφή
    11-01-14
    Μηνύματα
    1
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Τελικά τι έγινε με το αυτοκίνητο? Το πρόβλημα ήταν η πολλαπλή, η τουρμπίνα ή η καδένα?

  6. The Following User Says Thank You to eurisakella For This Useful Post:

    BILL007 (25-08-20)

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, ως πρώην κάτοχος ίδιας χρονιάς και ίδιου κινητήρα (σε E90) μοντέλου, θα σου πω την γνώμη μου.

    ....

    Αυτά προς το παρόν, ότι άλλο θες, εδώ είμαστε....

    Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk




Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP