Καλησπερα σε ολους! Εχω στην κατοχη μου ενα BMW E36 316i 1992 μοντελο το οποιο το εχω λατρεψει απιστευτα πολυ! του εχω βαλει τις ζαντουλες του, το χαμηλωσα, εχω αλλαξει ψαλιδια, κρεμαριερες, ακρομπαρα, εξατμιση, σαλονι, προφυλακτηρες. Αλλα το μοτερ του εχει μαζεψει 455 χιλιαδες χιλιομετρα! δεν θελω να ψαξω και να βαλω μεγαλυτερο μοτερ πανω γιατι πρωτον δεν θελω να πληρωνω παραπανω τελη και δευτερον δε με ενδιαφερει. το θελω καθαρα για βολτα το αυτοκινητο! οποτε τα 1600 κυβικα με υπερκαλυπτουν. Το θεμα μου ειναι οτι σκεφτομουν για αλλαγη μοτερ σε ενα 1600αρι αλλα δεν ξερω τι χλμ μπορει να εχει πανω του οποτε μου ηρθε η ιδεα για ανακατασκευη του δικου μου μοτερ και με την ευκαιρια ταυτοχρονα να μπει ολοσωμη εξατμιση, φιλτρο αερα ελευθερας, ενας επαναπρογραμματισμος και γιατι οχι και αεριο. Θελω απο εσας αν μπορειτε να με βοηθησετε, να μου πειτε γνωμες, ειναι καλη επιλογη η ανακατασκευη? ποσο μπορει να κοστισει? τι προβληαμτα μπορει να αντιμετωπισω? και γενικως αν αξιζει να μπει και το αεριο. Ευχαριστω παρα πολυ οποιον ασχοληθει!