Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37

Θέμα: MAZDA MX5 NC 2.5LT.....ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΜΧ5????

  1. #31
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    φιλος μ κατοχος nc 2.5λτ πριν τολμησει να το κανει....την πατησε....

    βρηκε μαστορι που του εταξε στο ford-μοτερ...100 αλογα στο λιτρο...18αρι-180..με εκκεντρα-συμπιεσεις θεο κτλ κτλ...honda το περασε το μακρυμπιελο????για να μην μακρυγορω..το μοτερακι αντεξε 2 βδομαδες απο το βαρυ ποδι του φιλου.....

    το 2.5λτ αντεχει εδω και 2.5χρονια χωρις να χει κανει κιχ.....

  2. #32
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δυστηχως ποσα και ποσα παραδειγματα "ημιθεων" υπερμαστορων...
    Τελος παντων, η ουσια ευθυς εξαρχης ειναι αυτο που αναφερθηκε σε αυτο το τοπικ.
    Πως οποιος εχει το 18αρι NC και θελει παραπανω δυναμη η επιλογη του 2.5αρη κινητηρα ειναι one way option...
    Ακομα και αν επι της ουσιας θελει τη δυναμη του 2λτ, ταπεινη μου γνωμη καλυτερα τον 2,5αρη και να τον αφησει τελιως στοκ (παρολο που εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης) καθως αν τον δυναμωσει μετα ακολουθει ενα ντομινο αναβαθμισεων στο αμαξωμα καθως τα "αλογα" μπορει να μην φανταζουν πολλα αλλα η ροπη ειναι τετοια που το αμαξι θα αλλαζει λωριδα ακομα και με 3η ταχυτητα στα γλυστερα κομματια της ελληνικης ασφαλτου.

    Εδω να κανω μια παρενθεση οσον αφορα τα "αλογα", φανταζομαι οτι ειδηκα σε αυτο το χωρο η πλειονοτητα των αναγνωστων με τον ενα η τον αλλο τροπο καταλαβαινει οτι δεν εχουν καμια σημασια αν δεν λαβουμε υποψιν το φασμα της ροπης (power under the curve) και βαρος αυτοκινητου. Και επειδη μου αρεσει να μιλαω απλα και κατανοητα για ολους... Αυτο που "νικαει" το βαρος (οποιο και να ειναι αυτο) ειναι η ροπη!
    Και ροπη εχουμε/παιρνουμε ειτε απο τα κυβικα (μακραν η καλυτερη μηχανολογικα επιλογη, δεν ειναι τυχαιο που πριν πολλα χρονια η BMW ελεγε οτι "η δυναμη δεν συμπιεζεται") ξεραν τι λεγανε...
    ειτε εναλακτικα απο τον κομπρεσσορα μιλωντας για κινητηρες αυτοκινητων εκτος ντιζελ. Οσο περιεργο και αν ακουγεται τελευταια μηχανολογικα λυση για κινητηρες αυτοκινητων ηταν οι "τουρμπινες" αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση...

    Και αυτο που δινει "διαρκεια" στην παρεχομενη δυναμη ειναι η κατα το δυνατον μεγαλυτερη διαρκεια της ροπης (ας το πουμε στροφαρισμα χαριν ευκολιας) αλλα και η επαναληψημοτητα.

    Δηλαδη (ταπεινη μου γνωμη) αν εξαιρεσουμε το κεφαλαιο "βαρος" που στην περιπτωση της "καροτσας" του NC (που δομικα ειναι το RX8 οποτε μην το φοβαστε, αυτο το σασι σηκωνει πολλυ δυναμη αν ολα ειναι ενταξει) αν θελετε ξεκαθαρα παραπανω δυναμη και οχι απλα δυο/τρια κιλα επιπλεον ροπης, ειναι λαθος να ριξετε χρηματα στον 1.8, βαλτε κατευθειαν τον 2,5 και αν η πραγματικη του δυναμη ειναι too much αφηστε τον στοκ και απλα κανετε σερβις...
    Κατι αντιστοιχο και για τα 2λτ προ 2010.

    Μια μικρη εξαιρεση ειναι για οσα παιδια εχουν το 2λτ απο 2010 και επειτα, τοτε εκει πριν κανετε οτιδηποτε απλα ριξτε μια ματια σε αυτη την plug & play επιλογη...
    https://bbrgti.com/blogs/news/unlock...itre-nc-models
    (δεν εχω καμια σχεση με την BBR αλλα το σωστο να λεγεται !!! ) το δυναμοδεικτικο διαγραμμα και μονο να δειτε φτανει νομιζω για να εχετε μια εικονα περι τινος προκεται...

    Τελιωνωντας και συγνωμη που μακρυγορησα (εχω μια αδυναμια στα πασης φυσεως αυτοκινητα που ειναι ή εν δυναμη ειναι χαμογελλογενητριες),
    αν παρατηρησετε την αγορα σιγα-σιγα το "μαρκετινγ" (το λεω ευγενικα γιατι περι απατης ηταν) του x-treme downsizing αντικαθισταται απο αυτο που ελεγε η μαζντα right-sizing, δυστηχως δεν γινεται να τα εχουμε ολα...

    Τα υπερσυμπιεσμενα μικρα μοτερακια σε βαριες ή πολυ βαριες "καροτσες" ειναι σαν μια πανασχημη γυναικα που εχει δεχτει τονους τεχνολογικου makeup και υπο συγκεκριμενο φωτισμο για πολυ λιγο/διαρκεια δειχνει "ομορφη"
    κατι ομως που ειναι πολυ μακρια απο την αληθεια και οποιος το πιστεψει κυριολεκτικα το πληρωνει ακριβα...
    Αν ειναι να κανετε κατι, καντε το σωστα
    αλλιως μακροπροθεσμα θα το πληρωσετε αρκετα περισσοτερο (συνολικο κοστος) σε σχεση να το κανατε σωστα απο την αρχη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mechanic : 02-08-20 στις 10:51

  3. The Following User Says Thank You to mechanic For This Useful Post:

    nik200 (02-08-20)

  4. #33
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    ακριβως οπως τα λεει ο φιλος mechanic....

    εχουμε ενα αμαξωμα rx8 στα 1100 κιλα..που με 25 κιλα ροπης στοκ παντα..πραγματι κανει πολλα πρωτοσταδιατα κουβαδακια να κλαινε ψαχνοντας για "κι αλλο" πιεση.....
    και για τους αριθμολαγνους παρτε και ενα 0-100 σε 6 χαμηλο....ετσι για να τελειωνουμε και με τα φαναρια...καθε μερα...για πολλα πολλα χρονια...

    ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ...

  5. #34
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οποιος θελει περαιτερω δομικες πληροφοριες για το NC,
    εδω ειναι ενα βιντεακι που αξιζει να το δειτε ολοκληρο
    (ειναι ο Dave Coleman απο τα πιο σοβαρα ατομα/επαγγελματιες του χωρου, προσωπικα εχω τεραστιο σεβασμο για τη δουλεια του και πολυ καλος ανθρωπος)




  6. #35
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    καρτοδρομο εχτες..και παρα το ε30 ειναι λαβωμενο (ρουλεμαν πισω...) η μερα ηταν φανταστικη...μου το χαν πει οι φιλοι μ..θα ερθει ενα mx5 nc να βοηθησω λιγο να βρουν τα πατηματα στην πιστα....ξερετε τι μου εφεραν...ΑΛΛΟ ΕΝΑ 2.5ΛΤ.....

    πολεμικες συνθηκες λοιπον....δενουμε γερα τη ζωνη...και παμε..εε για αλλη μια φορα το ρημαδι με κερδισε...εστριβε, φρεναρε, παντιλικωνε με ακριβεια που αμαξια των 80-100χιλιαδων ευρω κανουν...και για να γινουμε ακομα πιο ακριβης...δε πιστευω οτι ενα m2 ειναι πιο ρυθμισιμο και ελεγξιμο απο αυτο...πριν με κραξετε περι turbo moter...να σας θεσω οτι μιλαμε για ενα στοκ αμαξι και μια μετατροπη...παντα η μετατροπη χανει...κι ομως εδω ειναι ισα...τοσο καλο ειναι!!!

    βγαζω με μεταφορες και φρενακι-πραγμα που συνηθως δεν κανω στο ε30- πολλα σημεια...αλλα το σοβαρο ειναι οτι το αμαξι περα απο μια αναρτηση tein και ενα μπλοκε 2λτ δεν φορα τιποτε το ιδιαιτερο.....για να καταλαβετε το αμαξι ενωσε σχεδον ολα τα κλειστα σημεια του καρτοδρομου..και αμα το χα για λιγο παραπανω θα βγαζε και οριακα (χωρις γωνια) και την κερκιδα...εχει δυναμη ψηλα ο 2.5λιτρος...παιδες εγω αναλογο αμαξι εκει μεσα αλλα και γενικα πλην m, ρχ7 και κανα porsche δεν εχω να ειναι τοσο καλο...να τονισω οτι με το 2.5lt κερδιζει κατα κρατος και το rx8..που απλα στριβει εφαμιλλα..αλλα σα δυναμη χαοτικη διαφορα, ιδιως χαμηλα...

    Στο τελος της βολτας...εγω εκανα την προταση μ..τολμησα να ρωτησω..."ποσα θες???" στο καινουργιο μου φιλο...ευγενικα το παιδι μου ειπε οτι δεν το δινει...ΑΤΙΜΟ ΜΧΔΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΣ...ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ....

  7. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    PetrosD (21-10-22), Stamatis (20-10-22), vagmag (22-10-22)

  8. #36
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αχ μας αναψες

    Είδα απευθείας τις αγγελίες κ πωλούνται ήδη δυο !
    Ένα ατμοσφαιρικό κ ένα Τούρμπο ….

    Παρεπιπτόντως τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις αλλαγής μοτέρ ; Υπάρχει τρόπος να είναι κάποιος νόμιμος ή νομότυπος ;

    Το είχα απορία κ για τις περιπτώσεις τον mr2 που έχουν βάλει το 1.8 με τα 192 άλογα …

  9. The Following User Says Thank You to vagmag For This Useful Post:

    nik200 (22-10-22)

  10. #37
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ μας αναψες

    Είδα απευθείας τις αγγελίες κ πωλούνται ήδη δυο !
    Ένα ατμοσφαιρικό κ ένα Τούρμπο ….

    Παρεπιπτόντως τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις αλλαγής μοτέρ ; Υπάρχει τρόπος να είναι κάποιος νόμιμος ή νομότυπος ;

    Το είχα απορία κ για τις περιπτώσεις τον mr2 που έχουν βάλει το 1.8 με τα 192 άλογα …
    Λοιπον,
    Επεσες στην περιπτωση..και θα ξεκινησω απο το mr...ειχε κανει αυτη τη μετατροπη ενας φιλος απο 1zz (μαμα μοτερ) σε 2zz (192hp) με λιγο θεμα στο χταποδι...βασεις πανευκολα αλλα δυστυχως το καπακι ειναι τελειως αλλο..και σε ενα εμπειρο ματι φαινεται..κοινως εχει χαρακτηριστικο καπακι ο 2ζζ..πολυ δυσκολα θα το δει καποιος αλλα ακομα και ετσι υπαρχει ρισκο!!!ειλικρινα δεν ξερω αν δηλωνεται ενα μοτερ που δεν εβγαινε με το αμαξι!!!

    Στο mx δεν εχει κανενα νοημα να δηλωσεις...δε φαινεται..ειναι ακριβως τα ιδια...μεχρι τα μαμα πλαστικα καθονται πανω...δεν υπαρχει περιπτωση να σε παρει χαμπαρι κανεις..εκτος αμα κοιταξει νουμερα μοτερ..πραγμα πολυ τραβηγμενο απο τη στιγμη που δεν υπαρχει υπονοια...

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP