Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Να τις βαψω ;

Ψήφισαν
29. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΝΑΙ

    20 68,97%
  • ΟΧΙ

    9 31,03%
Δημοσκόπιση Πολλαπλής Επιλογής
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 44

Θέμα: Βαφη εργοστασιακων ζαντων

  1. #21
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παιδια εαν καποιος συννενοηθει σωστα με το Στεργιο, ας δωσει feedback να το ξερουμε.

  2. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Διαβαζοντας και σε αλλο φορουμ το θεμα βαψιμο-επισκευη ζαντα θα ποσταρω το σχολιο του fairytale πριν αρκετα χρονια.

    ερωτηση... ΠΕΤΑΣ ή ΣΤΕΡΓΙΟΣ????????????
    Η "πιάτσα" θέλει τον πρώτο καλύτερο βαφέα και τον δεύτερο καλύτερο επισκευαστή, ζαντών.
    C U out there
    Γενικα σχολιαστηκε το γεγονος οτι ο Πετας τις τορναρει για να τις επισκευασει δεν νομιζω βεβαια κατι που θεωρω απαραδεκτο γιατι η ζαντα αδυνατιζει και σπαει μετα.Εαν καποιος εχει και αλλη εμπειρια απο τους συγκεκριμενους και για το θεμα επισκευη να ποσταρει.

  3. #23
    Εγγραφή
    23-07-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    141
    Thanked
    71
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μπορεις πιο απλα να πας και σε καποιο βαφειο-φανοποιειο να στις βαψει.
    Εκει θα διαλεξεις και το χρωμα που θελεις.
    Θα σου κοστισει πιο φθηνα!!!
    και το βασικο.... θα ειναι ετοιμες σε μια με δυο μερες,
    στον Πετα και στον Στεργιο θελεις μια εβδομαδα σιγουρα!!

  4. #24
    Εγγραφή
    23-05-10
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    162
    Thanked
    125
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaspap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις πιο απλα να πας και σε καποιο βαφειο-φανοποιειο να στις βαψει.
    Εκει θα διαλεξεις και το χρωμα που θελεις.
    Θα σου κοστισει πιο φθηνα!!!
    και το βασικο.... θα ειναι ετοιμες σε μια με δυο μερες,
    στον Πετα και στον Στεργιο θελεις μια εβδομαδα σιγουρα!!
    απο προσωπικη εμπειρια στον πεττα,το πρωι τις πηγα για βαψιμο και το απογευμα τις ειχα...

  5. #25
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    επειδή έχει τύχει 3 φορές να βάψω τις δικές μου, να πώ και εγώ την γνώμη μου.
    η ηλεκτροστατική βαφή είναι η φτηνή λύση, και απλά αναγκάζονται οι καλοί βαφείς
    να την προσφέρουν λόγο ανταγωνιτηκότητας. υπάρχει πιο καλή βαφή απλά δε θυμάμαι
    την ονομασία που μου είπαν την τελευταία φορά που τις έβαψα.
    με ηλεκτροστατική βαφή το κόστος είναι περίπου στα 40 ευρώ... με τον άλλο τρόπο
    κοστίζει 75 ευρώ η ζάντα.
    επίσεις διάλεξε ματ απόχρωση, γιατί το βερνίκι που βάζουν στις γυαλιστερές βαφές πέφτει
    στο τέλος μετά το χρώμα και πιάνει σα κρούστα η οποία και σπάει ευκολα και ξεφλουδίζει
    για πλάκα.
    αντιθέτως η ματ απόχρωση δεν θέλει γυαλιστικό βερνίκι που ξεφλουδίζει, και είναι και πιο
    όμορφη.
    όσοι είδαν το αμάξι μου τώρα τελευταία μπορούν να πούν για τη διαφορά γυαλιστερού με
    ματ.
    μιλάω πάντα για μαύρο χρώμα...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    NickE60 (23-07-10)

  7. #26
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον Πέττα δεν τον συνηστώ γιατί έχει μαζέψει όλους τους αλλοδαπούς σαν εργάτες και γίνεται χαμός. Αυτός μάλλον δεν ασχολείται ο ίδιος. Και το λέω γιατί πήγε ο γιός μου τις ζάντες της μηχανής (636 ninja) και άστε που δεν τις ίσιωσε καλά τις τορνίρισε κιόλας (αδιανόητο για μηχανή) ούτε τις έβαψε το χρώμα που συμφώνησαν ακριβώς. Οταν δε ο γιός μου του το είπε δεν το παραδεχόταν. Για τον Στέργιο έχω ακούση καλήτερα λόγια...
    συμφωνω...και επαυξανω...η συννενοηση και ο επαγγελματισμος εκει μεσα..λεξεις αγνωστες!!!

  8. #27
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή έχει τύχει 3 φορές να βάψω τις δικές μου, να πώ και εγώ την γνώμη μου.
    η ηλεκτροστατική βαφή είναι η φτηνή λύση, και απλά αναγκάζονται οι καλοί βαφείς
    να την προσφέρουν λόγο ανταγωνιτηκότητας. υπάρχει πιο καλή βαφή απλά δε θυμάμαι
    την ονομασία που μου είπαν την τελευταία φορά που τις έβαψα.
    με ηλεκτροστατική βαφή το κόστος είναι περίπου στα 40 ευρώ... με τον άλλο τρόπο
    κοστίζει 75 ευρώ η ζάντα.
    επίσεις διάλεξε ματ απόχρωση, γιατί το βερνίκι που βάζουν στις γυαλιστερές βαφές πέφτει
    στο τέλος μετά το χρώμα και πιάνει σα κρούστα η οποία και σπάει ευκολα και ξεφλουδίζει
    για πλάκα.
    αντιθέτως η ματ απόχρωση δεν θέλει γυαλιστικό βερνίκι που ξεφλουδίζει, και είναι και πιο
    όμορφη.
    όσοι είδαν το αμάξι μου τώρα τελευταία μπορούν να πούν για τη διαφορά γυαλιστερού με
    ματ.
    μιλάω πάντα για μαύρο χρώμα...
    θωμα στειλε pm με τα στοιχεια του Μαστορα.Το συνολο ποσο εδωσες τη τελευταια φορα ;

  9. #28
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πρόσφατα έβαψα τις 18άρες oem του m3 στον Πέττα. Ήθελα ακριβώς το εργοστασιακό chrome shadow το οποίο βρήκα πως το κατασκευάζει μια ιταλική εταιρεία, η Color-Dec. O Πέττας μου΄είπε πως χρησιμοποιεί χρώματα Sikkens (θυγατρική της Akzo-Nobel) και υποσχέθηκε πως το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς όμοιο με το εργοστασιακό.

    Όντως οι ζάντες έγιναν ακριβώς στη ζητούμενη απόχρωση και η ποιότητα βαφής ήταν αρκετά καλή εκτός από ένα γρομπαλάκι που φαίνεται σε μία από τις ζάντες. Ο ίδιος ο ΄Πέττας δεν είναι καθόλου συνεννοήσιμος και προσπαθεί να σε ξεπετάξει. Η ήλεκτροστατική θέλει 2 μέρες και κάνει 180 χωρίς φπα. Το χειρότερο είναι όλοι αυτοί οι άσχετοι αλλοδαποί που έχει μαζέψει και δεν ξέρουν ούτε να φουσκώνουν λάστιχα. Έφυγα από το μαγαζί του και κάθε λάστιχο είχε και διαφορετική πίεση. Μέτρησα μετά σε βενζινάδικο ας πούμε το ένα λάστιχο 25 και το άλλο 45 (!!!), έλεος δηλαδή λίγο παραπάνω προσοχή στον πελάτη δε βλάπτει!!!!

  10. #29
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karizma Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους και καλο καλοκαιρι.Οπως αναφερω και στο τιτλο του Thread σκεφτομαι να προχωρησω στην βαφη των εργοστασιακων ζαντων που φοραει η "Ζετουλα" μου(αυθεντικες 19αρες BMW με ακτινες V σχεδιο 296).Το θεμα ειναι ομως οτι δεν θελω οποιοδηποτε χρωμα,αλλα το συγκεκριμενο διακριτικο ανθρακι που ειναι βαμμενες οι εργοστασιακες 18αρες που φοραει το Ε92 M3(συγχωρεστε με αλλα δεν μπορω να βρω τον κωδικο πουθενα,ειναι παντως σαν και αυτες που φοραγε το Ε92 Μ3 του συμφορουμιτη M3EST,πιστευω να σας εδωσα να καταλαβετε).Μηπως η επιλογη μου να αλλαξω το χρωμα των ζαντων θα "καγκουρεψει" το αυτοκινητο ;Και αν τελικα αποφασισω να τις βαψω λετε να υπαρχει original χρωμα απο την BMW ειδικα γι αυτον τον σκοπο ; Γνωριζει κανεις τιποτα περι του θεματος ; Επειτα,η βαφη μου προτεινετε να γινει σε εξουσιοδοτημενο dealer της BMW ή σε καποιο εξωτερικο συνεργειο το οποιο ειδικευται σε τετοιου ειδους δουλειες ; Αν υπαρχει οντως αυτο το χρωμα ευχαριστως να το προμηθευτω(και ας πληρωσω λιγο παραπανω,αρκει να ειναι γνησιο) και να αναλαβει την εργασια ο εξουσιοδοτημενος dealer της BMW,αν ομως δεν υπαρχει,δεν θα ηθελα να μου πουλησουν κουρελουδες για μεταξωτο υφασμα...Δεν εχω κανει ακομα τα τηλεφωνα μου για να ρωτησω,σε καποιους BMW dealers,ωστοσο θα λαβετε ενημερωση συντομα.Ευχομαι καλα χιλιομετρα σε ολους και φυσικα...καλα μπανια!!!!Δημητρης

    Υ.Γ :Αν καποιος βρει οποιοδηποτε link ή photo με τις 18αρες ανθρακι του E92 M3 που ανεφερα,για να δουμε το χρωμα θα με βοηθουσε παρα πολυ...ευχαριστω
    Προσωπικα, νομιζω οτι δεν ταιριαζει στην περιπτωση σου σκουρες αυτες οι ζαντες. Θα χαθουν (οπτικα).



    Στο αλλο θεμα τωρα:

    Η ηλεκτροστατικη που λεμε παιδια, δεν ειναι το powdercoating που λενε εξω??
    Υποτιθεται ειναι καλη ποιοτικα, ειχα διαβασει καποτε τη διαδικασια στα γρηγορα...

    Απ'οτι εχω δει φωτο απο τετοια σε ξενα φορουμ για μηχανακια, πρεπει να βγαινει το "προϊον" τζαμι. Ουτε γρομπαλακια, ουτε ξεφλουδισματα...
    Σαν να βγηκανε απο Εργοστασιο.


    Αμα ειναι να βγουνε ετσι "στο περιπου", τις παω σε ενα παιδι που ξερω και μου κανει την τετραδα με 100 ευρω το πολυ...
    Σωστα ??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos1400 : 24-07-10 στις 02:00
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  11. #30
    Εγγραφή
    23-05-10
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    162
    Thanked
    125
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα έβαψα τις 18άρες oem του m3 στον Πέττα. Ήθελα ακριβώς το εργοστασιακό chrome shadow το οποίο βρήκα πως το κατασκευάζει μια ιταλική εταιρεία, η Color-Dec. O Πέττας μου΄είπε πως χρησιμοποιεί χρώματα Sikkens (θυγατρική της Akzo-Nobel) και υποσχέθηκε πως το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς όμοιο με το εργοστασιακό.

    Όντως οι ζάντες έγιναν ακριβώς στη ζητούμενη απόχρωση και η ποιότητα βαφής ήταν αρκετά καλή εκτός από ένα γρομπαλάκι που φαίνεται σε μία από τις ζάντες. Ο ίδιος ο ΄Πέττας δεν είναι καθόλου συνεννοήσιμος και προσπαθεί να σε ξεπετάξει. Η ήλεκτροστατική θέλει 2 μέρες και κάνει 180 χωρίς φπα. Το χειρότερο είναι όλοι αυτοί οι άσχετοι αλλοδαποί που έχει μαζέψει και δεν ξέρουν ούτε να φουσκώνουν λάστιχα. Έφυγα από το μαγαζί του και κάθε λάστιχο είχε και διαφορετική πίεση. Μέτρησα μετά σε βενζινάδικο ας πούμε το ένα λάστιχο 25 και το άλλο 45 (!!!), έλεος δηλαδή λίγο παραπάνω προσοχή στον πελάτη δε βλάπτει!!!!


    +10000


    επισης στην ''προσωπικη μου εμπειρια'' να αναφερω οτι την αλλη μερα που κοιταγα τις ζαντες μου ανακαλυψα οτι στους 2 πισω τροχους ελειπε απο ενα μπουλονι ....ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ

    στο μαγαζι γινοταν ενας χαμος..ειχε πολυ δουλεια,αυτο ομως δεν σημαινει οτι γραφουμε στα π@π@ρι@ μας τον πελατη και αφηνουμε τον καθε ανιδεο να μονταρει τα ζαντολαστιχα πανω στο αυτοκινητο

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP