Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37

Θέμα: Καθαρισμός μπεκ σε Ν43 or not?

  1. #31
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μηπως ρωτησες για τον τεχνικο θεσσαλονικη?

  2. #32
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο demanu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο προσοχή μόνο με το βάλε-βγάλε στα ελαστικά στεγανοποιητικά που έχουν στην άκρη. Πάρε 4 να έχεις. Φθηνά είναι αν δεν απατώμαι.

    Επίσης για να μην τρέχεις άδικα σιγουρέψου ότι θα πας κάπου που δοκιμάζουν-καθαρίζουν μπεκ αμέσου ψεκασμού.
    Στην περίπτωσή μου, θα τα έβγαζα να τα πάω για καθαρισμό, και ευτυχώς έτυχε παιρνόντας από το συνεργείο σε άσχετη φάση να μπω να δω τον εξοπλισμό. Καμία σχέση....
    Ήταν μόνο για εμμέσου ψεκασμού (παρόλο που το διευκρίνησα τηλεφωνικά) και εκτός από τη χαμηλή πίεση δοκιμής (κάπου 6-10bar max) δεν μπορούσε καν να τα ανοίξει αφού δεν μπορούσε να παράξει την κατάλληλη τάση (~170V).

    Κάτι άλλο που πρέπει να διευκρινήσεις είναι ότι τα μπεκ δεν λύνονται για να μπουν στον υπέρηχο. Πρέπει να τους δώσει τάση για να μείνουν ανοιχτά κατά τον καθαρισμό.
    οι τροποι που το κανουν αυτοι ειναι ο σωστος?


  3. #33
    Εγγραφή
    19-10-10
    Μηνύματα
    550
    Thanked
    212
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δυστηχως δεν μου ειπε για τον προγραμματιστη του(ολοι οι μηχανικοι βελτιωσεων τους κρτανε κρυφους) αλλα μπορω να σας δωσω το τηλεφωνο του μηχανικου να ρωτησετε οτι θελετε
    το κανει σιγουρα και ο δημητριαδης αλλα πηγαινει 550 η ταριφα

  4. The Following 2 Users Say Thank You to maris7 For This Useful Post:

    BILL007 (31-12-19), dreamer (31-12-19)

  5. #34
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι τροποι που το κανουν αυτοι ειναι ο σωστος?
    Στον καθαρισμό αναφέρεσαι? Αν και δεν τον δείχνουν παρά μόνο σε εικόνα στην αρχή του video, φαίνεται ότι βάζουν τα μπεκ σε λουτρό υπερήχων ανοιγοκλείνοντάς τα (1000rpm 6msec). Θα προτιμούσα να τα κρατούν συνεχώς ανοιχτά, για λόγους τριβών κλπ. Δε γνωρίζω κάποια προβλεπόμενη διαδικασία, το παραπάνω είναι απλά εκτίμησή μου.

    Ως προς την ογκομέτρηση,
    α) χρησιμοποιούν ελάχιστη πίεση (6,5bar από ότι φαίνεται στην αρχή του video). Σε μεγάλη πίεση, στα μπεκ του Ν43 βλέπεις νέφος, ενώ στο video βλέπεις κάτι σαν "ομπρέλα".
    β) ανοίγουν τα μπεκ για πολύ μεγάλο χρόνο (κάποια msec, ενώ ενδεικτικά στο N43 ανοίγουν το μέγιστο κάτω από 0,7-0,8msec, κοντά στον κόφτη).

    Αν θες, δες εδώ για κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο ψεκασμού των μπεκ https://bimmerprofs.com/management-of-injectors/

    Τέτοια σχολαστική "ογκομέτρηση" δε θεωρώ λοιπόν ότι είναι σκόπιμη ή ουσιαστική. Θα προτιμούσα απλό οπτικό έλεγχο του σχήματος ψεκασμού με μεγάλη πίεση και φυσικά έλεγχο διαρροής με μεγάλη πίεση πάλι (για να ελεγχθεί ότι κλείνουν σωστά).

    Επαναλαμβάνω, δε γνωρίζω κάποια προβλεπόμενη διαδικασία και γράφω απλά τις σκέψεις μου.

  6. The Following User Says Thank You to demanu For This Useful Post:

    dreamer (31-12-19)

  7. #35
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για την απαντηση.ναι στον καθαρισμο αναφερομαι.παντως οτι βιντεο βρηκα αυτην την διαδικασια και παρομοιο μηχανημα ειχαν.μηπως ετσι γινεται τελικα? θα ηταν καλο αφου εχει αποψη και δειχνεις να γνωριζεις,να ρωτησεις καποιον που κανει ενα τετοιο καθαρισμο εστω και μεσω ιντερνετ για να βγαλεις συμπερασμα και να μας διαφωτισεις.εγω δεν εχω ιδεα.ωραιο το λινκ , πολυ επιστημονικο!

  8. #36
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    542
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω αλλαξα μπεκ λιγο μετα την εγγυηση με γκουντγουιλ.αλλα επειδη βλεπω οτι ειναι πολυ ευαισθητα ειμαι υποψιασμενος οτι και να κανω προληπτικα θα χαλασουν.βαζω βενζινη απο 2 που θεωρω οτι ειναι καλα μαγαζια,κανω και τον χειμωνα βολτες μακρινες της 1ας ωρας με τερμα στροφες και τοξεκαπνιζω,βελτιωτικο δεν εχω βαλει ακομα και δεν ξερω αν θα κανει δουλεια εκει γιατι ειναι αμεσου ψεκασμου και δεν αφηνω το ντεποζιτο να χαμηλωσει η σταθμη του.ομως ο μηχανισμος αμεσου ψεκασμου ειναι τετοιος που οπως εχω διαβασει παροτι εεχει πολλα πλεονεκτηματα μπουκωνει τα μπεκ.επειδη παλι ειμαι κοντα στα 4-5 χρονια μετα την αλλαγη των μπεκ αυτην την φορα αν δεν συμβαλλει η γερμανια η΄η μαμα εδω δεν κανω αλλαγη ,παω για καθαρισμο ,οποτε θελω να ειμαι προετοιμασμενος!

  9. #37
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν έχω κάποιον υπόψιν να ρωτήσω...

    Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά δε θα απευθυνόμουν σε κάποιον που κάνει δοκιμές με 6bar, σα να είναι εμμέσου ψεκασμού.

    Δες αν θες εδώ εδώ πως καθαρίζονται τα μπεκ πετρελαίου https://youtu.be/KEv6M4UU_6I?t=205



    Έχω ακούσει ότι κάποιες σειρές μπεκ (νομίζω από την 11 και μετά?), είναι ok και δε χαλάνε εύκολα. Αν τα άλλαξες πριν 5 χρόνια λογικά έχεις από τις "καλές" σειρές. Οπότε θα έλεγα μην προβληματίζεσαι ιδιαίτερα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 06-01-20 στις 19:19

  10. The Following 2 Users Say Thank You to demanu For This Useful Post:

    BILL007 (06-01-20), dreamer (05-01-20)

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP