Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Οθόνη σε E46 Coupe - Help

  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Κάπου στα βόρεια της Αθήνας
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή Οθόνη σε E46 Coupe - Help

    Καλησπέρα στο forum μετά από αρκετό καιρό. Σκέφτομαι να βάλω μια οθόνη που να κουμπώνει στο ταμπλό, και βρίσκομαι απέναντι σε αυτές τις "λύσεις" με τα εξής χαρακτηριστικά:

    Ψάχνω να έχει:

    1. καλή ανάλυση 1024χ600

    2. Μνήμη 4GB RAM

    3. 8 core


    Παραθέτω την "ακριβή" που βρήκα σε κατάστημα στην ελλάδα (OEM) στα 510 ευρώ με τοποθέτηση (Κινέζικη), και κάποιες αντίστιχες (κινέζικες) με ίδια χαρακτηριστικά απότι είδα, που βρήκα στο ebay ΑΛΛΑ 200 ευρώ φθηνότερες! Τι παραπάνω έχει η "ακριβή"; Τις βάζω με τη σειρά παρακάτω σε links.

    ΥΓ Διάβασα ότι οι καλύτερες είναι οι DYNAVIN όσον αφορά την κατασκευή και την απόδοση, ωστόσο ξεφεύγει από το budget. Βρηκα ομως μια μεταχειρισμενη στα 300 ευρώ στο ebay, δεν ξέρω αν αξίζει (λινκ πιο κατω), αν και μου φαίνονται λίγο "απαρχαιομένες" οι συγκεκριμένες στα specs (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Κάποια βοήθεια παρακαλώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    ΥΓ Δεν μαρέσουν αυτές που είναι σαν tablet, δείχνουν (για τα δικά μου γούστα) σαν κάτι "άκυρο" στο ταμπλό του αυτοκινήτου.


    1. Η ακριβή κινεζιά από ελληνικό κατάστημα: https://www.ixokinisi.gr/index.php?p...com_virtuemart

    Από EBAY:

    2. https://www.ebay.com/itm/Pumpkin-7-A...3/401817472663

    3. https://www.ebay.com/itm/Pumpkin-1-D...0/401818812159

    4. https://www.ebay.com/itm/ERISIN-ES79...M/283528462055

    5. https://www.ebay.com/itm/Android-9-0...3/233270965407


    DYNAVIN Μεταχειρισμένη

    6. https://www.ebay.com/itm/Dynavin-D99...T/153578246915

    Περιμένω γνώμες,

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,
    Τo Dynavin τρέχει wince6...
    Από τα υπόλοιπα το pumpkin είναι αρκετά γνωστό και λιγότερο η erisin.

    Έχεις ξεχάσει σαν λύση και τις Avin,eonon και joying.

    Θα πρότεινα μιας και android τα περισσότερα hu πλέον, να ρίξεις μια ματιά στα αντίστοιχα τους thread,στο xda.



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  3. The Following 3 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (05-09-19), Konstantinos E60 (06-09-19), S8N (07-09-19)

  4. #3
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Κάπου στα βόρεια της Αθήνας
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Σαν λύση δηλαδή δεν αξίζει να δώσω 500 ευρώ για την IQ DIGITAL; Θα κοιτάξω τις μάρκες που μου ειπες φιλε ευχαριστω.

  5. #4
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pitbull Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Σαν λύση δηλαδή δεν αξίζει να δώσω 500 ευρώ για την IQ DIGITAL; Θα κοιτάξω τις μάρκες που μου ειπες φιλε ευχαριστω.
    Πρόσεξε τι γίνεται.
    Όλες αυτές οι οθόνες φτιάχνονται φασόν στην Κίνα όπως τα κινητά με το αντίστοιχο branding.
    Συνεπώς πέρα των τεχνικών χαρακτηριστικών που σου είναι διαθέσιμα σημαντικό ρόλο παίζει το aftersales.

    Όσο ποιο άγνωστη η εταιρεια,
    Τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες προβλημάτων είτε από bug είτε από hardware.

    Κατ' εμέ απέφυγε hw με γνωστά προβλήματα (πχ υπερθέρμανσης) και αν ψωνίσεις από εξωτερικό πλήρωσε μέσω PayPal.

    Και εγώ ετυχε να πάρω οθόνη και να έχει θέματα, άνοιξα case στο PayPal μετά από μαραθώνιους με email και τελικά την έστειλα πίσω χάνοντας μόνο το κόστος αποστολής της οθόνης πίσω.
    Πήρα refund και αγοράσα το νεότερο μοντέλο τους

    Και πάλι μου κόστισε τα μισά από να την αγόραζα από εδώ.

    Συνεπώς γνώμη μου, όχι δεν αξίζει αφου μπορώ να έχω το ίδιο προΐον με τα μισά χρήματα...

    Τελευταίο παράδειγμα,
    κυκλοφορεί στα κινεζομαγαζα τις τελευταίες ημέρες οθόνη 2din με 1gb ram, slim όμως που μπαίνει σίγουρα σε Ε46 για 50€.
    Για εμένα μια τέτοια αγορα είναι no-brainer, με τις οποίες παραχωρήσεις φυσικά.

    Από εκεί κ έπειτα η επιλογή είναι δικη σου

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  6. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (06-09-19), S8N (07-09-19)

  7. #5
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Κάπου στα βόρεια της Αθήνας
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξε τι γίνεται.
    Όλες αυτές οι οθόνες φτιάχνονται φασόν στην Κίνα όπως τα κινητά με το αντίστοιχο branding.
    Συνεπώς πέρα των τεχνικών χαρακτηριστικών που σου είναι διαθέσιμα σημαντικό ρόλο παίζει το aftersales.

    Όσο ποιο άγνωστη η εταιρεια,
    Τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες προβλημάτων είτε από bug είτε από hardware.

    Κατ' εμέ απέφυγε hw με γνωστά προβλήματα (πχ υπερθέρμανσης) και αν ψωνίσεις από εξωτερικό πλήρωσε μέσω PayPal.

    Και εγώ ετυχε να πάρω οθόνη και να έχει θέματα, άνοιξα case στο PayPal μετά από μαραθώνιους με email και τελικά την έστειλα πίσω χάνοντας μόνο το κόστος αποστολής της οθόνης πίσω.
    Πήρα refund και αγοράσα το νεότερο μοντέλο τους

    Και πάλι μου κόστισε τα μισά από να την αγόραζα από εδώ.

    Συνεπώς γνώμη μου, όχι δεν αξίζει αφου μπορώ να έχω το ίδιο προΐον με τα μισά χρήματα...

    Τελευταίο παράδειγμα,
    κυκλοφορεί στα κινεζομαγαζα τις τελευταίες ημέρες οθόνη 2din με 1gb ram, slim όμως που μπαίνει σίγουρα σε Ε46 για 50€.
    Για εμένα μια τέτοια αγορα είναι no-brainer, με τις οποίες παραχωρήσεις φυσικά.

    Από εκεί κ έπειτα η επιλογή είναι δικη σου

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Mε 1GB Ram ρε συ δεν παμε πουθενα.... τουλαχιστον 4gb και άνω. Αποτι ειδα η IQ ειναι... ελληνικη μαρκα; Αρα να προχωρησω στην αγορα απο ebay (παντα με paypal) καποιας φθηνοτερης. Απο μαγαζι στην ελλαδα παντως εχουν εγγυηση 1+1 χρονια. Το μονο θετικο ισως να ειναι αυτο. Κατι ακομα, ειναι καλυτερο να παω σε 1Din η 2din; Βλεπω πως υπαρχουν μοντελα και των 2 ειδων για το Ε46

  8. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pitbull Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε 1GB Ram ρε συ δεν παμε πουθενα.... τουλαχιστον 4gb και άνω. Αποτι ειδα η IQ ειναι... ελληνικη μαρκα; Αρα να προχωρησω στην αγορα απο ebay (παντα με paypal) καποιας φθηνοτερης. Απο μαγαζι στην ελλαδα παντως εχουν εγγυηση 1+1 χρονια. Το μονο θετικο ισως να ειναι αυτο. Κατι ακομα, ειναι καλυτερο να παω σε 1Din η 2din; Βλεπω πως υπαρχουν μοντελα και των 2 ειδων για το Ε46
    καλως τον (και παλι!).
    Μεγαλο ρολο στα σπεκς που θα βρεις και ειδικα στη ραμ ειναι τι εκδοση ανδροιντ φοραει. Και ποσο κουτσουρεμενη/πειραγμενη ειναι.
    Με android 9 πχ και 2gb ram θα εχεις θεματακια ακομα και σε βασικες λειτουργιες.
    Με android 7 και παλι 2gb ραμ θα δουλευει πολυ πολυ καλυτερα σε οτι του ζητησεις.
    Προσωπικα δε θα πηγαινα ποιο πισω απο 6ρι λογω συμβατοτητων με apps και οχι πανω απο 8ρι λογω αναγκων και διαχειρησης ραμ.

    Εχω και γω eonon οπως ο ηλιας απο πανω. Αλλο μοντελο παρομοια σπεκς. Αγορα απο αγγλια μεσα απο την εταιρια.
    Για τη βασικη χρηση που το θελω δουλευει αψογα.(μουσικη,ραδιο,χαρτες ,βιντεο, αναπαραγωγη απο usb,κλησεις, bt, wifi)
    Μικρα "θεματακια" οπως πχ οτι δε σ αφηνει να αλλαξεις ονομα και pw στο bluetooth.... και αλλα τετοια που αν εξερεσεις το OCD που μου τη βαραει ωρες ωρες δεν ενοχλουν...
    Ολα αυτα σε τρομερο vfm...



  9. The Following User Says Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    BILL007 (14-09-19)

  10. #7
    Εγγραφή
    07-02-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    2
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.
    Ωραία όσα λέτε και συμφωνώ. Απλά να προσέξτε τις καλωδιωσεις που θα χρειαστείτε. Διότι εάν έχετε ήδη navi εργοστασιακό χρειάζονται άλλες φυσες πίσω για σύνδεση σε σχέση με το business CD της bmw.

    Προσωπικά εγώ ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε αγορά μιας eonon τελευταίο μοντέλο μέσω Ebay Και να την τοποθετήσω μόνος μου.
    Για αυτά που θέλω με βάση τα βίντεο που έχω δει από YouTube είναι μια τίμια και καλή οθόνη.
    Αν ψάξετε στο youtube Για οθόνες σε ε46 οι περισσότεροι βάζουν eonon.

    Επίσης νομίζω ότι είναι καλύτερο να αγοράσει κάποιος από μαγαζί Ευρώπης παρά Κίνας διότι με παλαιότερη εμπειρία μου όταν είχα θέμα με κινέζικα προϊόντα ,οι άνθρωποι δεν ήξεραν αγγλικά και είχαμε μεγάλο θέμα.
    Ασε που δεν έχει και τελωνείο.

    Αυτά από εμένα

    Καλές αγορές.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to mike3201 For This Useful Post:

    BILL007 (14-09-19), Georgebm (26-09-19)

  12. #8
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mike3201 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.
    Ωραία όσα λέτε και συμφωνώ. Απλά να προσέξτε τις καλωδιωσεις που θα χρειαστείτε. Διότι εάν έχετε ήδη navi εργοστασιακό χρειάζονται άλλες φυσες πίσω για σύνδεση σε σχέση με το business CD της bmw.

    Προσωπικά εγώ ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε αγορά μιας eonon τελευταίο μοντέλο μέσω Ebay Και να την τοποθετήσω μόνος μου.
    Για αυτά που θέλω με βάση τα βίντεο που έχω δει από YouTube είναι μια τίμια και καλή οθόνη.
    Αν ψάξετε στο youtube Για οθόνες σε ε46 οι περισσότεροι βάζουν eonon.

    Επίσης νομίζω ότι είναι καλύτερο να αγοράσει κάποιος από μαγαζί Ευρώπης παρά Κίνας διότι με παλαιότερη εμπειρία μου όταν είχα θέμα με κινέζικα προϊόντα ,οι άνθρωποι δεν ήξεραν αγγλικά και είχαμε μεγάλο θέμα.
    Ασε που δεν έχει και τελωνείο.

    Αυτά από εμένα

    Καλές αγορές.
    Η eonon έχει store και στην Αγγλία που κάνει αποστολές από Γερμανία, συνεπώς δεν έχει τελωνείο.

    Ρίξε μια ματιά στο site τους,
    Μπορεί να μην έχει διαφορά στην τιμή.

    Οπωσδήποτε όμως αγορά με PayPal...


    Oσο για την φύσα μπορείς να την φτιάξεις και μόνος σου.
    Το μόνο που χρειάζεσαι είναι καλώδιο χύμα και για την φύσα ανταπτορες BMW σε iso.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  13. The Following User Says Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (14-09-19)

  14. #9
    Εγγραφή
    01-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    844
    Thanked
    388
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπερα αν εχεις αποφασισει ηδη ανγοησε με
    Αλλιως μην ασχοληθεις καθολου γιατι
    α. Δεν θα την κοιτας ποτε εν κινησει
    β. Το πρωι κανουν αντανακλαση ηλιου κι δεν φαινονται
    Δικη μου αποψη παντα
    ΒΜW FANS

  15. #10
    Εγγραφή
    12-01-18
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα .
    Εχω ακουσει καλα λογια και για αυτες
    http://https://xtrons.com/bmw/bmw-e4...oid-car-stereo
    Τι λετε?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP