Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Bmw e36 προβλημα με το καπακι που μπαινει η κουκουλα

  1. #1
    Εγγραφή
    31-08-19
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Bmw e36 προβλημα με το καπακι που μπαινει η κουκουλα

    Γεια σας,
    ειμαι νεος στο φορουμ και πραγματικα χαιρομαι που υπαρχει ενα τετοιο commumity για bmwεδακιδες!!!
    Λοιπον περισυ αγορασα ενα ε36 cabrio με πληρως αυτοματη οροφη...Ολο το καλοκαιρι δουλεψε κανονικα.Τον χειμωνα την ανοιξα μια δυο φορες για εναν απλο ελεγχο.Περασαν λοιπον οι μηνες ηρθε το φετινο καλοκαιρι και παω να ανοιξω την οροφη και ξαφνικα οταν εκλεισε το καπακι αρχησε να χτυπαει το μοτερ του καπακιου ασταματητα και δεν εκλεινε εντελως το καπακι...Δηλαδη οταν εφτανε στο σημειο να κλειδωσει το καπακι αρχιζε και χτυπαγε...Πηγα σε μαγαζια μ ζητανε τα μαλλια τις κεφαλης μ και καλα λεγοντας οτι πρεπει να αλλαξω ολη την οροφη...Αυτο δεν γινεται το soft top ειναι σε αρκετα καλη κατασταση.οταν ρωταγα γτ το κανει αυτο το πραγμα το καπακι μ ελεγαν εχει στραβωσει το μοτερ απο το καπακι..Ε λοιπον πηρα σφυρι και καλεμι και ξεκινησα!!!Πλακα κανω πηρα τα εργαλεια μ....Οταν εβγαλα το μοτερ παρατηρησα οτι το κεντρικο γραναζι εχει φαγωθει λιγα χιλιοστα..Το βρηκα στο ιντερνετ το ανικατεστισα δουλεψε για μια βδομαδα μετα παλι τα ιδια...Τσεκαρα και τις μπουκαλες που εχει το καπακι αλλα και αυτεσ μ φαινονται μια χαρα...Παιδια εχω στερεψει απο ιδεες αν μπορει καποιος να βοηθησει γιατι σε αυτην την περιοδο δεν ειμαι σε θεση να δωσω κανα δυο χιλιαρικα..Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

  2. The Following User Says Thank You to songoku For This Useful Post:

    BILL007 (01-09-19)

  3. #2
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες.

    Για ρίξε μια ματιά και εδώ,
    Και τα δυο thread εχουν αρκετή πληροφορία

    https://www.bimmerforums.com/forum/s...se-All-The-Way

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  4. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (01-09-19), songoku (01-09-19)

  5. #3
    Εγγραφή
    31-08-19
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Wheelman σε ευχαριστω για τον χρονο σου.καταρχας τα αγγλικα μ ειναι λιγο χαλια αλλα απο τα λιγα που καταλαβα το παλικαρι λεει οτι το πιεζει και κλεινει και φαινεται πως εχει θεμα με τα παραθυρα...στην δικη μου περιπτωση για καποιο λογο τρωει το γραναζι που εχω στην φωτογραφεια...εχθες με ετρωγε το θεμα αυτο και καθησα και τα ελυσα παλι ολα,εβγαλα παλι τις μπουκαλες που εχει στο καπακι και φωναξα εναν γειτονα φαναρτζη μ ειπε οτι οι μπουκαλες εχουν θεμα...δηλαδη μπορεις να τις κλεισεις πολυ ευκολα σε σχεση με καποιες αλλες, δεν φαινεται να εχουν την πιεση που πρεπει και οταν κανει το καπακι να κλεισει μαλλον περνει ολο το βαρος το μοτερ και τρωει το γραναζι.οταν τρωει το γραναζι δεν μπωρεις να φανταστεις τι ηχο κανει.λες και χτυπας λαμαρινα με σφυρι..η επομενη μ κινησει ειναι να παραγγηλω ενα καινουργιο γραναζι απο το ebay και να βρω 2 τετοιες μπουκαλες και να τις βαλω!!Επισεις θελω να πω οτι οταν αγορασω τα υλικα αυτα θα ανεβασω βιντεο με το τι ζημια ακριβως εχω και ενα αλλο βιντεο με την σωστη λειτουργια εαν τελικα δουλεψει σωστα

  6. The Following User Says Thank You to songoku For This Useful Post:

    wheelman (02-09-19)

  7. #4
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω στο δικο μου απλα το σταματαω λιγο πριν κλεισει το καπακι και πιεζω καλυτερα την κουκουλα μεσα....Υστερα το καπακι κλεινει κανονικα.....Βεβαια εγω εχω και 22 χρονων κουκουλα με νέο πλαστικο τζαμι και ραφεσ και πλεον δεν τσακιζει σωστα όπως παλιοτερα.....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  8. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    BILL007 (06-09-19)

  9. #5
    Εγγραφή
    31-08-19
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    και εγω αυτο εκανα

  10. #6
    Εγγραφή
    08-05-23
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τι εγινε τελικα με το προβλημα φιλε μου.. μπορει κανεις να με φερει σε εποικινωνια με τον songoku

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP