Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: [E36] Προβλημα κλιματιστικο

  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-13
    Περιοχή
    Μεταξύ Τρίπολης και Αθήνας
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή [E36] Προβλημα κλιματιστικο

    Γεια σας, θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με ενα θεμα που αντιμετωπιζω στο e36. Εδω και καποιες μερες ενω ανοιγω το κλιματιστικο ειτε ζεστη ειτε κρυο και ακουται οτι δουλευει κανονικα ( φαινετσι απο ηχο κ αποδοση κινητηρα) δεν φερνειναερα στην καμπινα παρα ελαχιστο απο ταμπλο γενικα. Εδω και καιρο οταν ανοιγα το κλιματιστικο μετα απο λιγα δευτερολεπτα ακουγοταν εντονα το κλαπετο και δουλευε. Τωρα δεν ακουγεται αυτο.
    Ξερει καποιος σε ποιο σημειο βρισκεται για να το ελεγξω ή τι αλλο μπορει να φταιε?ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κρύος αέρας έρχεται?
    Αν όχι, όταν πατάς το κουμπί ο κομπρέσορας κομπλάρει?
    Πότε έχεις κάνει συντήρηση φρέον τελευταία φορά?



  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-13
    Περιοχή
    Μεταξύ Τρίπολης και Αθήνας
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    έρχεται ελάχιστα, καταλαβαίνεις ότι δουλεύει γτ έρχεται ελάχιστος αέρας είτε κρύο είτε ζέστη ανάλογα με τη ρύθμιση. συντήρηση έχει γίνει στο φρέον ναι. γενικά φαίνεται ότι δουλευει καλά αυτό το κομμάτα αλλά έχει κολλήσει κάποιο κλαπέτο και εμποδίζει τον αέρα να έρθει. δεν ξέρω όμως σε ποιο σημείο βρίσκονται. όσο δούλευε καλά άκουγα ένα θόρυβο (μάλλον από το κλαπέτο) όταν άνοιγα το aircodition κάπου κάτω από το ταμπλο. ξέρει κάποιος σε ποιο σημείο θα τα βρω για να τα τσεκάρω;

  4. #4
    Εγγραφή
    07-07-13
    Περιοχή
    Μεταξύ Τρίπολης και Αθήνας
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

  5. #5
    Εγγραφή
    03-06-12
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή [E36] Προβλημα κλιματιστικο

    Καλησπερα!!
    Τις τελευταιες μερες μου παρουσιασε προβλημα οταν ανοιγω το καλοριφερ,η μπαρα στο αυτοματο ανεβαινει 4 γραμμες,δεν δειχνει να αναγνωριζει την θερμοκρασια στην καμπινα ωστε να ανεβει και να δωσει την ενταση που χρειαζεται για να πιασει την θερμοκρασια που εχω ρυθμισει.Γνωριζετε τι μπορει να φταιει?
    ευχαριστω!!

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-21
    Περιοχή
    Thes/ki
    Μηνύματα
    126
    Thanked
    38
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Kατω στα πόδια δινη ζεστη??

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-15
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51
    Thanked
    41
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θεωρώ ότι εφόσον δε φέρνει αέρα στην καμπίνα, πρέπει να είναι ο ρυθμιστής στροφών(φακίρης) του ανεμιστήρα (φτερωτής) .

    Για το ψηφιακό χειριστήριο κλιματισμού (με την οθόνη) ειίναι αυτός:
    https://www.car.gr/parts/view/239532...swterikoy-aera
    Για το αναλογικό χειρστήριο κλιματισμού είναι αυτός:
    https://www.car.gr/parts/view/747991...6-bmw-bamvakas

    Επίσης μπορεί να λειτουργεί κανονικά η αντίσταση, αλλά να έχει καει το μοτερ του ανεμιστήρα/βεντιλατερ/φτερωτή , που είναι το παρακάτω:
    https://www.car.gr/parts/view/329449...r-bmw-bamvakas
    BMW e46 316i N40 2002 facelift sedan

  8. #8
    Εγγραφή
    13-09-21
    Περιοχή
    Thes/ki
    Μηνύματα
    126
    Thanked
    38
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για το ρυθμιστη που εδειξες με κολητηρι επισκευαζετε για τι να παρης καινουργιο για 1 διοδιο μεσα που αλλαζη
    Το διαμιραστη εξάρτημα ( αχινος) που ειδα να πω την αληθεια δεν το ξερω πρωτη φορά το βλεπω αλλά για το μοτερ αν ειναι καμμενο δοκιμασε το φερε ενα καλωδιο απο το + μπαταρια κατευθείαν και βαλε το λευκο καλωδιο του βεντ. Σε οπιο μερος του σωματος του αυτ. Να δουμε θα γυριση??

  9. #9
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να μην ανοίξω ίδιο θέμα, θα ρωτήσω και εγώ για το δικό μου! Δεν έφερνε πολύ ζεστό αέρα, του έβαλε λοιπόν ο μηχανικός την σωλήνα του νερού στον ένα σωλήνα περιμένοντας να βγει απο την άλλη, τίποτα, βουλωμένο μου λέει!
    Ωραία, μετά την αλλαγή του θερμοστάτη (που ήταν κολλημένος ανοιχτός), ο αέρας που έρχεται έγινε ζεστότερος (όχι όπως πρέπει), εκτός απο τα πόδια, που καίει! Ήθελα να ρωτήσω, μήπως έπρεπε όταν έβαλε το λάστιχο του νερού, να ανοίξω το καλοριφέρ απο μέσα? Και πώς γίνεται τελείως βουλωμένο το ψυγειάκι, στα πόδια να καίει?

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP