Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα πρωινής εκκίνησης

  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή Πρόβλημα πρωινής εκκίνησης

    Καλησπερα,

    Πρόβλημα για δυνατους λυτες.

    Σε Ε36 με B18M40 οταν το οχημα ξεκιναει κρυο αντιμετώπιζω το εξης προβλημα:

    Παιρνει αμεσωςς μπροστα και κραταει μια χαρα ρελαντι.

    Οταν ομως ξεκινησω και παω να δωσω γκαζι δεν ανεβαζει σωστα. Σαν να μην εχει τραβηχτει τσοκ (στα παλια για τους παλιους). Κανει κοψίματα και δεν δινει σωστη ισχυ.

    Μολις τα νερα φτάσουν 40 βαθμους το αμαξι παει μια χαρα.

    Υπ όψιν εχει συστημα υγραεριου αλλα αυτο ειναι ασχετο καθως το κανει και με το συστημα πληρως απενεργοποιημενο. Ενω δεν εχει βρεθει θεμα στο χαρτη του LPG ουτε στα τριμ της βενζινης.

    Υποψιαζομαι βαλβιδα κρυας εκκινησης. Τι λετε?
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-08-19
    Περιοχή
    Penteli
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα είχα και εγώ παρόμοιο θέμα με το M43TU 1.9 (Zavoli LPG) και ήταν κάποιο από τα σωληνάκια του Vacuum, δεν ξέρω πιο ακριβός γιατί αλλάχτηκαν όλα

    Ένα σημάδεμα στην εισαγωγή χρειάζεται ανά κάποια χρόνια(Αλλαγή σωληνάκια όλα, κολάρα, πλαστικοί σύνδεσμοι νερού, καθάρισμα με MoS2 και αλλαγή τσιμούχες DISA και πολλαπλής.
    Με τα παραπάνω σταμάτησαν πολλά περίεργα που έκανε το αυτοκίνητο (Σφυρίγματα και ανωμαλίες στην εκκίνηση καθώς και οι αναθεματισμένες απώλειες νερού από τον κεντρικό πλαστικό διανομέα).

  3. The Following User Says Thank You to Spyke For This Useful Post:

    wheelman (23-08-19)

  4. #3
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spyke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα είχα και εγώ παρόμοιο θέμα με το M43TU 1.9 (Zavoli LPG) και ήταν κάποιο από τα σωληνάκια του Vacuum, δεν ξέρω πιο ακριβός γιατί αλλάχτηκαν όλα

    Ένα σημάδεμα στην εισαγωγή χρειάζεται ανά κάποια χρόνια(Αλλαγή σωληνάκια όλα, κολάρα, πλαστικοί σύνδεσμοι νερού, καθάρισμα με MoS2 και αλλαγή τσιμούχες DISA και πολλαπλής.
    Με τα παραπάνω σταμάτησαν πολλά περίεργα που έκανε το αυτοκίνητο (Σφυρίγματα και ανωμαλίες στην εκκίνηση καθώς και οι αναθεματισμένες απώλειες νερού από τον κεντρικό πλαστικό διανομέα).


    Καλώς Ήρθες,
    Πέρνα μια βόλτα και απο εδώ να γνωριστούμε

  5. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (26-08-19), George88 (10-11-19)

  6. #4
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spyke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα είχα και εγώ παρόμοιο θέμα με το M43TU 1.9 (Zavoli LPG) και ήταν κάποιο από τα σωληνάκια του Vacuum, δεν ξέρω πιο ακριβός γιατί αλλάχτηκαν όλα

    Ένα σημάδεμα στην εισαγωγή χρειάζεται ανά κάποια χρόνια(Αλλαγή σωληνάκια όλα, κολάρα, πλαστικοί σύνδεσμοι νερού, καθάρισμα με MoS2 και αλλαγή τσιμούχες DISA και πολλαπλής.
    Με τα παραπάνω σταμάτησαν πολλά περίεργα που έκανε το αυτοκίνητο (Σφυρίγματα και ανωμαλίες στην εκκίνηση καθώς και οι αναθεματισμένες απώλειες νερού από τον κεντρικό πλαστικό διανομέα).
    Το χρησιμοποιείς σε κάθε αλλαγή ?
    εντυπώσεις?

  7. #5
    Εγγραφή
    22-08-19
    Περιοχή
    Penteli
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποιώ και το Liqui Moli https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P000...ve-27.0-el.pdf σε κάθε αλλαγή λαδιών εάν εννοείς το ενισχυτικό λαδιού και έχω δει διάφορα σε μικροκρότους και πιο ξανθό λάδι ανά αλλαγή, όπως και με το STP.
    Αναφερόμουν σε χύμα Μόλυβδο σε μπουκαλάκι σαν του αζαξ που χρησιμοποίησα για να ψεκάσω τα εσωτερικά της εισαγωγής και τις βαλβίδες εισαγωγής Μέτα από αυτό και το καθάρισμα της μαυρίλας (Με ισχυρό λυποδιαλιτικο) από τα πυράκια είδα πραγματική διάφορα σε απόδοση (Ανηφόρες και πίεση) και τεράστια στην κατανάλωση. (Κυρίως με Βενζίνη)

  8. #6
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spyke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ και το Liqui Moli https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P000...ve-27.0-el.pdf σε κάθε αλλαγή λαδιών εάν εννοείς το ενισχυτικό λαδιού και έχω δει διάφορα σε μικροκρότους και πιο ξανθό λάδι ανά αλλαγή, όπως και με το STP.
    Αναφερόμουν σε χύμα Μόλυβδο σε μπουκαλάκι σαν του αζαξ που χρησιμοποίησα για να ψεκάσω τα εσωτερικά της εισαγωγής και τις βαλβίδες εισαγωγής Μέτα από αυτό και το καθάρισμα της μαυρίλας (Με ισχυρό λυποδιαλιτικο) από τα πυράκια είδα πραγματική διάφορα σε απόδοση (Ανηφόρες και πίεση) και τεράστια στην κατανάλωση. (Κυρίως με Βενζίνη)
    Με έκαψες,
    Και τα κατάλοιπα μαζί με τον Λιποδιαλυτη του έγιναν?


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  9. #7
    Εγγραφή
    22-08-19
    Περιοχή
    Penteli
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο Λιποδιαλυτής στέγνωσε και μετά καθαρίστηκε πριν τον ψεκασμό με μόλυβδο, τα κατάλοιπα του Μολύβδου κάηκαν όσα δεν σκουπίστηκαν.
    Το αυτοκίνητο είχε θέμα στο ρελαντί σαν μπερδέματα μέχρι να καούν και ήθελε μία βόλτα για να στρώσει.

    Το πρόβλημα είναι η προμήθεια μολύβδου (Κυρίως Αμερική - τελωνεία) διότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο διαθέσιμος στο Ελληνικό εμπόριο 77 (που είναι για ηλεκτρονικά και ηλεκτρόλυση - Επιμετάλλωση πλαστικών) διότι περιέχει και αλλά χημικά και στεγνώνει.
    Είναι συμβατά όμως και τα αντισκοριακα λάδια μολύβδου MoS2 στυλ WD40 (Προσοχή Όχι σιλικόνης) τα οποία υπάρχουν στο Ελληνικό εμπόριο με κανα δεκάευρο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spyke : 23-08-19 στις 16:38

  10. The Following User Says Thank You to Spyke For This Useful Post:

    wheelman (23-08-19)

  11. #8
    Εγγραφή
    22-08-19
    Περιοχή
    Penteli
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    16
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βασικά ήθελα να καταλήξω ότι και εγώ νόμιζα με τα περίεργα που έκανε το αυτοκίνητο ότι χρειάζομαι αντικατάσταση περιφερειακού υλικού του κινητήρα αλλά με την εν λόγο συντήρηση επανήλθε χωρίς να χρειαστεί.
    Για όπιον το κάνει είναι καλή ευκαιρία να τσεκάρετε κολάρα καλοριφέρ και πλαστικών συνδέσμων που πονάνε τα Bimmerakia. Στην περίπτωσή μου το 11531709232

    http://bmwfans.info/parts-catalog/E4...m_water_hoses/

  12. The Following User Says Thank You to Spyke For This Useful Post:

    BILL007 (26-08-19)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP