Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 48

Θέμα: Αλλαγή μοτερ Ν40 σε Ν42?

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αλλαγή μοτερ Ν40 σε Ν42?

    Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους (λογο ημερας!)
    Σε προηγουμενο θεμα ειχα αναφερει οτι εχω προβλημα με τον κινητηρα μου Ν40Β16Α (Ε46 316) καθως καιει λαδι αρκετο (1 λιτρο στα 750 χλμ πλεον) οπως επισης δεν μπορει να κρατησει ρελαντι, σβηνει κ οταν ειναι ζεστο ζοριζεται να παρει μπροστα προφανως λογο χαμηλης συμπιεσης. Για την ιστορια, το πηγα σε δυο διαφορετικους μαστορες που τους εμπιστευομαι κ μου ειπαν τα ιδια. Περα απο τσιμουχακια βαλβιδων υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να θελω κ ελατηρια εμβολων στα 250.000 χιλμ που εχει το μοτερ αυτη την στιγμη. Οπως κ να'χει η τιμες που ακουσα για γενικη επισκευη παιζουν απο 1200-1600 ευρω αν ειναι μονο αυτα κ οχι κατι αλλο!
    Στο θεμα μας τωρα, ακουσα καποιες προτασεις αντι για επισκευη να βαλω N42B20A που μπαινει κουτι κ μαζι με τοποθετηση θα μου βγει στα 1100 περιπου. Περα απο το γεγονος οτι ειναι διλιτρο με οτι αυτο συνεπαγεται (αυξημενα τελη, ισως λιγο μεγαλυτερη καταναλωση) σαν ιδεα πως ακουγεται? Η αληθεια ειναι οτι το μεγαλυτερο μου κολλημα ειναι στο οτι δεν ξερω τι μοτερ θα ειναι, ποσα χιλιομετρα θα εχει πραγματικα κ τι ζορια θα εχει φαει. Μην δωσω δηλαδη 1100 κ σε 1-2 χρονια παθω τα ιδια κ θελω παλι αλλα 1200++ για επισκευη γιατι θα τα σουταρω ολα κ θα παρω Yaris, δεν μας περισσευουν κιολας αλλιως θα ειχαμε Μ3 η εστω ενα 2.5λιτρο 6κυλινδρο..
    Υπαρχει καποιος τροπος να σιγουρεψω εστω καπως οτι το μοτερ ειναι αξιοπιστο, περα απο το να το παρω κ να το παω αντιπροσωπεια να το τσεκαρουν? Μου προτειναν καποιον που ειναι γνωστο ονομα σαν αξιοπιστια στον χωρο με ανταλλακτικα κ παλια σε αγωνες (δεν θα αναφερθω σε ονομα λογο διαφημισης) αλλα και παλι το σκεφτομαι, η να τα δωσω τα χρηματα για επισκευη στο δικο μου κ να εχω το κεφαλι μου ησυχο που το ξερω το μοτερ?

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 30-09-20 στις 22:30

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP