Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 48

Θέμα: Αλλαγή μοτερ Ν40 σε Ν42?

  1. #1
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αλλαγή μοτερ Ν40 σε Ν42?

    Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους (λογο ημερας!)
    Σε προηγουμενο θεμα ειχα αναφερει οτι εχω προβλημα με τον κινητηρα μου Ν40Β16Α (Ε46 316) καθως καιει λαδι αρκετο (1 λιτρο στα 750 χλμ πλεον) οπως επισης δεν μπορει να κρατησει ρελαντι, σβηνει κ οταν ειναι ζεστο ζοριζεται να παρει μπροστα προφανως λογο χαμηλης συμπιεσης. Για την ιστορια, το πηγα σε δυο διαφορετικους μαστορες που τους εμπιστευομαι κ μου ειπαν τα ιδια. Περα απο τσιμουχακια βαλβιδων υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να θελω κ ελατηρια εμβολων στα 250.000 χιλμ που εχει το μοτερ αυτη την στιγμη. Οπως κ να'χει η τιμες που ακουσα για γενικη επισκευη παιζουν απο 1200-1600 ευρω αν ειναι μονο αυτα κ οχι κατι αλλο!
    Στο θεμα μας τωρα, ακουσα καποιες προτασεις αντι για επισκευη να βαλω N42B20A που μπαινει κουτι κ μαζι με τοποθετηση θα μου βγει στα 1100 περιπου. Περα απο το γεγονος οτι ειναι διλιτρο με οτι αυτο συνεπαγεται (αυξημενα τελη, ισως λιγο μεγαλυτερη καταναλωση) σαν ιδεα πως ακουγεται? Η αληθεια ειναι οτι το μεγαλυτερο μου κολλημα ειναι στο οτι δεν ξερω τι μοτερ θα ειναι, ποσα χιλιομετρα θα εχει πραγματικα κ τι ζορια θα εχει φαει. Μην δωσω δηλαδη 1100 κ σε 1-2 χρονια παθω τα ιδια κ θελω παλι αλλα 1200++ για επισκευη γιατι θα τα σουταρω ολα κ θα παρω Yaris, δεν μας περισσευουν κιολας αλλιως θα ειχαμε Μ3 η εστω ενα 2.5λιτρο 6κυλινδρο..
    Υπαρχει καποιος τροπος να σιγουρεψω εστω καπως οτι το μοτερ ειναι αξιοπιστο, περα απο το να το παρω κ να το παω αντιπροσωπεια να το τσεκαρουν? Μου προτειναν καποιον που ειναι γνωστο ονομα σαν αξιοπιστια στον χωρο με ανταλλακτικα κ παλια σε αγωνες (δεν θα αναφερθω σε ονομα λογο διαφημισης) αλλα και παλι το σκεφτομαι, η να τα δωσω τα χρηματα για επισκευη στο δικο μου κ να εχω το κεφαλι μου ησυχο που το ξερω το μοτερ?

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 30-09-20 στις 22:30

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτό φαίνεται μόνο με μέτρημα συμπίεσης κυλίνδρων.

  3. The Following User Says Thank You to BILLYS For This Useful Post:

    SoNiC_77Gr (18-08-19)

  4. #3
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Αν σκοπεύεις να κρατήσεις το αυτοκίνητο αρκετά ώστε να αποσβέσεις.
    Η βέλτιστη θεωρω λύση, είναι να ανακατασκευασεις το δικό σου.

    Με την προϋπόθεση ότι θα υπάρξει συνεννόηση με τον μάστορα για την επιτυχία του εγχειρήματος.
    Γιατί ειναι κρίμα να έχεις δώσει τόσα λ7 και να συνεχίζει να καίει λάδια.

    Αν από την άλλη,
    Αν βάλεις άλλο μοτέρ.
    Δεν θα του κάνεις service όσο είναι στον πάγκο?
    Δεν θα αλλάξεις τυχόν περιφερειακά, αντλία νερου, δεν θα κοιτάξεις μεταλλα, Vanos seals, Τσιμουχακια κτλπ?

    Λάδια, παραφλου,ATF, δίσκο, θα αλλάξεις ούτως ή άλλως.

    Συνεπώς η διαφορά θεωρώ θα βγει πολύ κοντά.

    Δύο πράγματα εμένα με θα με αγχωναν.
    Το ποσό εμπιστεύομαι την δουλειά του Μάστορα και κατά πόσο θα είναι καλό το νέο μοτέρ στην περίπτωση αλλαγής.

    Και τα δύο έχουν ρίσκο,
    Εύχομαι ότι και επιλέξεις να έχει επιτυχία...



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  5. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (16-08-19), SoNiC_77Gr (18-08-19)

  6. #4
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό φαίνεται μόνο με μέτρημα συμπίεσης κυλίνδρων.
    Ειναι απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω πρωτου προχωρησω σε οποιαδηποτε κινηση!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σκοπεύεις να κρατήσεις το αυτοκίνητο αρκετά ώστε να αποσβέσεις.
    Η βέλτιστη θεωρω λύση, είναι να ανακατασκευασεις το δικό σου.

    Με την προϋπόθεση ότι θα υπάρξει συνεννόηση με τον μάστορα για την επιτυχία του εγχειρήματος.
    Γιατί ειναι κρίμα να έχεις δώσει τόσα λ7 και να συνεχίζει να καίει λάδια.

    Αν από την άλλη,
    Αν βάλεις άλλο μοτέρ.
    Δεν θα του κάνεις service όσο είναι στον πάγκο?
    Δεν θα αλλάξεις τυχόν περιφερειακά, αντλία νερου, δεν θα κοιτάξεις μεταλλα, Vanos seals, Τσιμουχακια κτλπ?

    Λάδια, παραφλου,ATF, δίσκο, θα αλλάξεις ούτως ή άλλως.

    Συνεπώς η διαφορά θεωρώ θα βγει πολύ κοντά.

    Δύο πράγματα εμένα με θα με αγχωναν.
    Το ποσό εμπιστεύομαι την δουλειά του Μάστορα και κατά πόσο θα είναι καλό το νέο μοτέρ στην περίπτωση αλλαγής.

    Και τα δύο έχουν ρίσκο,
    Εύχομαι ότι και επιλέξεις να έχει επιτυχία...



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Το αμαξι δεν σκοπευω να το δωσω, αν γινει ανακατασκευη στον δικο μου κινητηρα μακαρι να βγαλει αλλα 250 χιλιαδες χιλιομετρα δεν με πειραζει καθολου. Ειναι ρισκο αλλο μοτερ αυτο εχω στο μυαλο μου, ευτυχως στα δυο συνεργεια που εχω απευθυνθει επειδη ξερουν το αμαξι απο την πρωτη στιγμη που το πηρα στα χερια μου τους εμπιστευομαι για την δουλεια τους, το μοτερ το αλλο ομως δεν μπορω να το εμπιστευτω τοσο ευκολα κ παντα θα γυριζει πιστευω στο μυαλο μου μηπως κατι δεν παει καλα σε βαθος χρονου.
    Ισως κ να ξεφυγει η τιμη αν μπω στην διαδικασια να αλλαξω ολα αυτα που ανεφερες οσον αφορα το νεο μοτερ, γιατι η τιμη που αναφερθηκε σε αλλαγη μοτερ στα 1100 τοποθετημενο δεν περιλαμβανει αλλαγες στα ενδοτερα..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SoNiC_77Gr : 18-08-19 στις 02:14

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως κ να ξεφυγει η τιμη αν μπω στην διαδικασια να αλλαξω ολα αυτα που ανεφερες οσον αφορα το νεο μοτερ, γιατι η τιμη που αναφερθηκε σε αλλαγη μοτερ στα 1100 τοποθετημενο δεν περιλαμβανει αλλαγες στα ενδοτερα..
    Αν δεν συμπεριλαμβανονται τα παραπανω που αναφερει ο Ηλιας τοτε προφανως θα σε τρωει γτ οντως περνεις "γουρουνι στο σακι", οσο και αν σου πασαρει σα καλο το καποιο μοτερ ο καθε "μαστορας".
    Σκεψου πως το μοτερ θα ειναι στο παγκο μπροστα σου.
    Αυτο καθιστα ολους τους ελεγχους και αλλαγες ευκολοτερες, γρηγοροτερες και με μικροτερο κοστος.
    Προσωπικη παντα γνωμη:
    Ενα μοτερ που ελεγχθει σωστα εσωτερικα στο παγκο,
    αντικατασταθουν ολα τα υγρα του και ολα τα ευπαθη περιφεριακα,
    βιδωθει σωστα και κουμπωσει στο αμαξι σου σιγουρα θα ειναι καλυτερη λυση
    και φυσικα χωρις να κανουμε λογο για το μεγαλυτερο κυβισμο
    και τη βελτιωση του ολου συνολου οδηγησης και εμπειριας που θα υπαρχει πλεον



  8. The Following 2 Users Say Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    BILL007 (18-08-19), SoNiC_77Gr (18-08-19)

  9. #6
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε θα στο ξαναπούμε τα μοτέρ αυτά δεν πάσχουν από κάτω.Καινε λάδια από τσιμουχακια ακόμα και τόσα πολλά που καίει το δικό σου. Γιατί δεν παίρνεις μια συμπίεση να δεις τι γίνεται στο μοτέρ σου; Αλλαγή μοτέρ σίγουρα είναι ρίσκο δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει και πόσα χιλ έχει. Το συνεργείο θα σου δώσει κανενος είδους εγγύηση; Γνώμη μου φτιάξε το κεφαλάρι σου και δες πως θα πάει.Ουτος ή άλλως είναι κάτι που θα το έκανες σε μια γενική έτσι δεν είναι;

  10. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    SoNiC_77Gr (18-08-19)

  11. #7
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω δίλιτρο, η διαφορά στα γκάζια είναι αρκετά μεγάλη και σε μικτή χρήση το δίλιτρο είναι πιο οικονομικό.Απο όσο κατάλαβα όμως δεν καίγεσαι για το κάτι παραπάνω. Για να σε "καψω" λίγο όμως να ξέρεις ότι Ν40 και Ν42 εχουν ίδιο κορμό ακριβώς.Δηλαδη 16αρι 18αρι και δίλιτρο έχουν ίδιο part number μπλοκ κινητήρα. Οπότε φτιάχνεις κεφαλάρι και στην σπάνια περίπτωση που σου καίει ακόμα κάποια λάδια περνεις στροφαλομπιελες από δίλιτρο περνάς ελατήρια κανείς πρόγραμμα και είσαι κούκλος διλιτρος νόμιμος! Μάλλον too much για σένα όπως κατάλαβα αλλά έχει το στα υπόψη σου!

  12. The Following 4 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    isou (03-10-20), Leonidas_E39 (20-08-19), SoNiC_77Gr (18-08-19), wheelman (18-08-19)

  13. #8
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χρίστος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν συμπεριλαμβανονται τα παραπανω που αναφερει ο Ηλιας τοτε προφανως θα σε τρωει γτ οντως περνεις "γουρουνι στο σακι", οσο και αν σου πασαρει σα καλο το καποιο μοτερ ο καθε "μαστορας".
    Σκεψου πως το μοτερ θα ειναι στο παγκο μπροστα σου.
    Αυτο καθιστα ολους τους ελεγχους και αλλαγες ευκολοτερες, γρηγοροτερες και με μικροτερο κοστος.
    Προσωπικη παντα γνωμη:
    Ενα μοτερ που ελεγχθει σωστα εσωτερικα στο παγκο,
    αντικατασταθουν ολα τα υγρα του και ολα τα ευπαθη περιφεριακα,
    βιδωθει σωστα και κουμπωσει στο αμαξι σου σιγουρα θα ειναι καλυτερη λυση
    και φυσικα χωρις να κανουμε λογο για το μεγαλυτερο κυβισμο
    και τη βελτιωση του ολου συνολου οδηγησης και εμπειριας που θα υπαρχει πλεον
    Η αληθεια ειναι οτι αν θα επαιρνα το μοτερ αυτο που μου προτειναν θα το πηγαινα να το κοιταξω σε δικο μου μηχανικο, οποτε ολα τα παραπανω που αναφερεις σε θεμα ελεγχου-αλλαγης λογικα θα γινουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε θα στο ξαναπούμε τα μοτέρ αυτά δεν πάσχουν από κάτω.Καινε λάδια από τσιμουχακια ακόμα και τόσα πολλά που καίει το δικό σου. Γιατί δεν παίρνεις μια συμπίεση να δεις τι γίνεται στο μοτέρ σου; Αλλαγή μοτέρ σίγουρα είναι ρίσκο δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει και πόσα χιλ έχει. Το συνεργείο θα σου δώσει κανενος είδους εγγύηση; Γνώμη μου φτιάξε το κεφαλάρι σου και δες πως θα πάει.Ουτος ή άλλως είναι κάτι που θα το έκανες σε μια γενική έτσι δεν είναι;

    Εγώ έχω δίλιτρο, η διαφορά στα γκάζια είναι αρκετά μεγάλη και σε μικτή χρήση το δίλιτρο είναι πιο οικονομικό.Απο όσο κατάλαβα όμως δεν καίγεσαι για το κάτι παραπάνω. Για να σε "καψω" λίγο όμως να ξέρεις ότι Ν40 και Ν42 εχουν ίδιο κορμό ακριβώς.Δηλαδη 16αρι 18αρι και δίλιτρο έχουν ίδιο part number μπλοκ κινητήρα. Οπότε φτιάχνεις κεφαλάρι και στην σπάνια περίπτωση που σου καίει ακόμα κάποια λάδια περνεις στροφαλομπιελες από δίλιτρο περνάς ελατήρια κανείς πρόγραμμα και είσαι κούκλος διλιτρος νόμιμος! Μάλλον too much για σένα όπως κατάλαβα αλλά έχει το στα υπόψη σου!
    Για εγγυησεις δεν εχω ρωτησει γιατι απλα πηρα μονο μια γνωμη, οταν με το καλο ανοιξουν παλι ολοι απο Σεπτεμβρη θα κανω την κινηση να μαθω κ γι'αυτο εννοειται.
    Μωρε κανεναν δεν χαλαει το κατι παραπανω, μακαρι να μπορουσα να πηγαινα κ σε 6κυλινδρο αλλα το αμαξι το χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση οποτε καταλαβαινεις.. Ισχυει με εκαψες! Δηλαδη η διαφορα τους ειναι μονο στα μεταλα κ στο προγραμμα? (περα απο τα κυβικα)

  14. #9
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια ειναι οτι αν θα επαιρνα το μοτερ αυτο που μου προτειναν θα το πηγαινα να το κοιταξω σε δικο μου μηχανικο, οποτε ολα τα παραπανω που αναφερεις σε θεμα ελεγχου-αλλαγης λογικα θα γινουν.



    Για εγγυησεις δεν εχω ρωτησει γιατι απλα πηρα μονο μια γνωμη, οταν με το καλο ανοιξουν παλι ολοι απο Σεπτεμβρη θα κανω την κινηση να μαθω κ γι'αυτο εννοειται.
    Μωρε κανεναν δεν χαλαει το κατι παραπανω, μακαρι να μπορουσα να πηγαινα κ σε 6κυλινδρο αλλα το αμαξι το χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση οποτε καταλαβαινεις.. Ισχυει με εκαψες! Δηλαδη η διαφορα τους ειναι μονο στα μεταλα κ στο προγραμμα? (περα απο τα κυβικα)
    Και εγώ το έχω απορία
    Γιατί δεν μετράς συμπίεση, να είσαι σίγουρος?

    Μια άλλη παράμετρος είναι να πνίγεται το μοτέρ από το λάδι και να νομίζουν ότι είναι από συμπίεση
    ( Το έχω δει σε βαγκ βέβαια, αλλά ίδιο story).
    Αν βγάλεις τα μπουζί θα το καταλάβεις πανευκολα.

    Όσο για τα μοτέρ όπως τα λέει ο Νίκος είναι.
    Ναι τα κυβικά προέρχονται από αυξημένη διαδρομή του εμβόλου

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  15. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    nikos valvetronic (18-08-19), SoNiC_77Gr (18-08-19)

  16. #10
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το έχω απορία
    Γιατί δεν μετράς συμπίεση, να είσαι σίγουρος?

    Μια άλλη παράμετρος είναι να πνίγεται το μοτέρ από το λάδι και να νομίζουν ότι είναι από συμπίεση
    ( Το έχω δει σε βαγκ βέβαια, αλλά ίδιο story).
    Αν βγάλεις τα μπουζί θα το καταλάβεις πανευκολα.

    Όσο για τα μοτέρ όπως τα λέει ο Νίκος είναι.
    Ναι τα κυβικά προέρχονται από αυξημένη διαδρομή του εμβόλου

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Ενα απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω ειναι να μετρησω συμπιεση οταν με το καλο ανοιξει το συνεργειο απο αρχες Σεπτεμβρη, μεχρι τοτε απλα παρακαλαω να μην με αφησει στον τοπο. Δεν το μετακινω σχεδον καθολου, σημερα του εκανα ετσι μια γυρα καμια ωρα μετα απο 5 μερες σε ακινησια. Αυτο με το λαδι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα γιατι σε προηγουμενο service που εκανα (πριν κανα χρονο περιπου) το 1 μπουζι οταν το βγαλαμε να το αλλαξουμε ηταν λουσμενο στο λαδι, αλλα μπορει βεβαια να μην ειναι μονο αυτο. Γενικα το καταλαβαινω οτι το αμαξι δεν πηγαινει οπως πηγαινε σιγουρα αυτο..
    Οσον αφορα προγραμματισμο επειδη τωρα μου βαλατε φωτιτσες, αυτο γινεται μονο αντιπροσωπεια η κ σε εξωτερικα συνεργεια?

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP