Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 48 από 48

Θέμα: Αλλαγή μοτερ Ν40 σε Ν42?

  1. #41
    Εγγραφή
    03-03-19
    Μηνύματα
    61
    Thanked
    109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο isou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι να βρεις καποιον που να εχει ασχοληθει με υπερκυβισμο ,αλλιως δεν θα βγαλεις ακρη και θα μεινεις καιρο χωρις αμαξι.


    Αν υποθέσουμε ότι τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέμε ,άρα βγάζεις βάζεις τι θέμα θα μπορεί να υπάρχει; Ρωτάω γιατί δεν ξέρω.
    Οτι ειναι πατεντα και δεν εισαι σιγουρος οτι θα δουλεψει ,υποθετεις , οτι θες χαρτογραφηση στον εγκεφαλο σου για να δουλεψει σωστα που σημαινει οτι παιρνοντας το αμαξι απο το συνεργειο δεν εισαι ετοιμος και ενα κοστολογιο που ξεπερναει πλεον μια μετατροπη σε 2200 η σε 3000 , εχουμε και λεμε προγραμμα 400 ευρω , φλαντζα και ολο το σετ με τσιμουχακια 250 ευρω ,ελατηρια πιστονιων 150 ευρω ,στροφαλος μπιελες αν βρεις μεταχειρισμενα 300-400 ευρω κουζινετα 100 ευρω + εργασια αλλα 400-500 ευρω + οτι αλλο προκυψει απο αναλωσιμο αρα μιλαμε για 1800-2000 μινιμουμ για πατεντα με αμφιβολο αποτελεσμα αν δεν ειναι γνωστης αυτος που θα το κανει ,σε αυτα τα χρηματα βαζεις εξακυλινδρο πουλας το δικο σου και εχεις και χρηματα για δυο χρονια για τα παραπανω τελη που θα πληρωσεις και πολυ περισσοτερη δυναμη και αξιοπιστια .

  2. The Following User Says Thank You to Veggeto For This Useful Post:

    isou (07-04-21)

  3. #42
    Εγγραφή
    24-01-13
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    2122
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Veggeto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι ειναι πατεντα και δεν εισαι σιγουρος οτι θα δουλεψει ,υποθετεις , οτι θες χαρτογραφηση στον εγκεφαλο σου για να δουλεψει σωστα που σημαινει οτι παιρνοντας το αμαξι απο το συνεργειο δεν εισαι ετοιμος και ενα κοστολογιο που ξεπερναει πλεον μια μετατροπη σε 2200 η σε 3000 , εχουμε και λεμε προγραμμα 400 ευρω , φλαντζα και ολο το σετ με τσιμουχακια 250 ευρω ,ελατηρια πιστονιων 150 ευρω ,στροφαλος μπιελες αν βρεις μεταχειρισμενα 300-400 ευρω κουζινετα 100 ευρω + εργασια αλλα 400-500 ευρω + οτι αλλο προκυψει απο αναλωσιμο αρα μιλαμε για 1800-2000 μινιμουμ για πατεντα με αμφιβολο αποτελεσμα αν δεν ειναι γνωστης αυτος που θα το κανει ,σε αυτα τα χρηματα βαζεις εξακυλινδρο πουλας το δικο σου και εχεις και χρηματα για δυο χρονια για τα παραπανω τελη που θα πληρωσεις και πολυ περισσοτερη δυναμη και αξιοπιστια .
    Ευχαριστώ για την απάντηση.Όλα αυτά που γράφεις είναι μέσα στο πρόγραμμα και σαφώς είναι πολλά τα λεφτά. Απλά και εξαλύλινδρο να πάρω έτσι θα το βάλω πάνω;Κάτι θα φτιάξεις και εκεί. Και θα χρειαστεί και εκεί άλλα πράγματα για να γίνει σωστά και αυτό.
    Σίγουρα αναλογικά, λεφτά που θα δώσεις και τι θα κερδίσεις σε δύναμη δεν συμφέρει. Καλύτερα να δώσω το δικό μου και να πάρω ένα έτοιμο. Άλλο θέμα αυτό πάλι.
    Αλλά αν είναι τόσο "απλό' όσο το βγάλε το ένα βάλε το άλλο,ουσιαστικά επισκευάζεις το μοτέρ σου και θα κερδίσεις και κάτι σε δύναμη και δεν μπλέκεις με όλα τα υπόλοιπα.Όλα αυτά στην θεωρία πάντα και είναι η γνώμη η δική μου.
    Αν και όταν τελικά γίνει κάτι τέτοιο το αποτέλεσμα θα δείξει.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to isou For This Useful Post:

    S8N (11-04-21), wheelman (07-04-21)

  5. #43
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπον παλικαρια επανερχομαι μετα απο καιρο, μιας και λογο της καταστασης ολα πηγαν πισω και απο θεμα χρονου και απο οικονομικης αποψης!

    Το αμαξι ανεβηκε δυναμομετρο και στο πρωτο πατημα εδειξε στα 126 αλογα. Η αληθεια ειναι πως περιμενα ελαφρως παραπανω, αλλα οκ. Μετα απο την νεα χαρτογραφιση εγκεφαλου και καθως με ενημερωσε ο προγραμματιστης οτι το αμαξι δεν εχει βγαλει 100% την δυναμη του ανεβηκε στα 137 αλογα. Μου τονισε οτι το αμαξι "ξεμενει" απο καυσιμο στις μεσαιες και μετα αρπαζει και δινει μεχρι κοφτη, γι'αυτο τον λογο και δεν μπορει να βγαλει την παραπανω δυναμη. Το καταλαβαινω και εγω στον δρομο, εχοντας μεσα 5η αν πλακωθω στα φρενα και κατεβασω 2α και δωσω γκαζι κανει σαν κομπιασμα το αμαξι και μετα ξεκιναει και δινει.
    Μου ειπε οτι αυτο ειναι η απο μπεκ η απο αντλια καυσιμου. Θα τσεκαρω και τα δυο για να ειμαι σιγουρος και θα επιστρεψω για νεο ελεγχο οπως μου προτεινε.
    Επισης μου προτεινε οτι εφοσον εχει γινει πλεον το μοτερ 2λιτρο ιδανικο ειναι να βαλω και το χταποδι απο το 2λιτρο μοτερ, καθως του 1.6 ειναι πιο μικρο και μπουκωνει το μοτερ με τα καυσαερια.

    Οπως και να'χει παντως σιγουρα το αμαξι εχει αλλο αερα, πιο ανετο και λιγο πιο ευκολο στο παιχνιδι σε σχεση με πριν.. μην ξεχναμε οτι εχω 18αρες, ειναι βαρη σαν αμαξι και το μοτερ ηταν χαλια.. ακομα και τα 116 αλογα σιγουρα δεν ηταν 116 απο ενα σημειο και μετα, οποτε εμενα η διαφορα μου φαινεται τεραστια.

    Ενημερωνω προς καποιους φιλους που μου εχουν στειλει προσωπικο μηνυμα οτι, για την αναβαθμιση του μοτερ αλλαξα μονο στροφαλο και μπιελες απο το 2λιτρο δεν χρειαστηκε κατι αλλο. Αυτο μεχρι που εμαθα οτι το ιδανικο ειναι να βρω και χταποδι για ποιο σωστη ροη καυσαεριων και παραπανω αλογα. Επισης αλλαξα για προληπτικο λογο περισσοτερο και τον καταλυτη με εναν λιγο πιο ελευθερο και ενα τελικο κλασσικο look m3.

    (περασα ΚΤΕΟ κανονικοτατα για οποιον εχει απορια..!)

  6. The Following 6 Users Say Thank You to SoNiC_77Gr For This Useful Post:

    BILL007 (05-06-21), Georgebm (05-06-21), isou (04-06-21), nikos valvetronic (06-06-21), tolaros96 (05-06-21), Vassilis ///M (06-06-21)

  7. #44
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Επισης να αναφερω και κατι εξτρα μεσα σε ολα αυτα..

    Το γνωριζω οτι το ιδανικο ειναι αντι να μπεις στην διαδικασια να τα κανεις ολα αυτα, στα ιδια λεφτα βαζεις ενα 6κυλινδρο τουμπανο και εισαι μια χαρα! Ομως οταν παιζει το οικονομικο κομματι, το κομματι της συντηρησης οταν χρησιμοποιεις ενα αμαξι σε καθημερινη βαση για διαδρομες εντος πολης 25 χιλιομετρων την ημερα τοτε τα σχεδια αλλαζουν. Και επισης μεσα σε ολα, οταν ειναι να βαλεις ενα αλλο μοτερ επειδη ποτε δεν εισαι σιγουρος τι εχει πρεπει να το ανοιξεις και περα απο την αγορα της μετατροπης να χρειαστει να ριξεις και επιπλεον χρηματα για να το φερεις σε μια σωστη κατασταση.
    Σε αυτη την περιπτωση προτιμω να φτιαξω το δικο μου που ξερω τι εχει, τι του εχω κανει και στην τελικη δεν θα κλαιω καθε φορα που θα το βαζω μπροστα γιατι θα θελω να το πατησω και θα σκεφτομαι την βενζινη και την συντηρηση και θα πηγαινω με το ποδι στο γκαζι ισα να γλυφει.. Ασε που το παρανομο μια-δυο-τρεις καποια στιγμη θα σου κατσει στραβη και θα το φας το προστιμο στο αλλαγμενο αδηλωτο μοτερ.
    Η επιλογες ηταν η φτιαχνω το δικο μου και το κραταω για αλλη μια 10ετια (ελπιζοντας να εχουν φτιαξει λιγο τα πραγματα στο κομματι της υποδομης για τα ηλεκτρικα!), η θα το εδινα με μιση καρδια και θα επαιρνα ενα μικροτερο καινουριο απλα και μονο για να κανω την δουλεια μου, μιας και δεν υπαρχει κατι που να μου τραβαει το ενδιαφερον στα καινουρια μικρα.. Για μεγαλυτερα δεν το συζητω, δυστηχως μας εχουν καταστρεψει οικονομικα ειναι απλησιαστα.. ποσο δε τα bmw που οσο και αν θελω ειναι απλα ενα ονειρο μακρινο..

  8. The Following 4 Users Say Thank You to SoNiC_77Gr For This Useful Post:

    BILL007 (08-06-21), isou (05-06-21), nikos valvetronic (06-06-21), tolaros96 (05-06-21)

  9. #45
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπραβο σου .
    Εκανες πολύ καλή δουλειά.
    Να το χαίρεσαι.

  10. The Following User Says Thank You to BILLYS For This Useful Post:

    SoNiC_77Gr (06-06-21)

  11. #46
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπράβο ρε Sonic, πολύ καλά έκανες. Κι εγώ το είχα μετρήσει κάποτε και έδειξε 139 hp με πρόγραμμα και 250.000 στο κοντέρ
    αλλά βέβαια αυτά είναι σχετικά και δεν το είχα μετρήσει και πριν. Εσύ ακόμα και 116 να έβγαζες σημαίνει ότι πήρες 20 άλογα και λογικά κανένα 4αρι κιλά ροπή.
    Για το χταπόδι δεν το ήξερα αυτό. Αντλία είχα αλλάξει κι εγώ στα 220.000 και είναι κάτι που γενικά αλλάζεται συχνά στα 46αρια και ίσως να θέλει και η δική σου
    αλλά αν είχε θέμα λογικά θα το έδειχνε και ψηλά νομίζω. Καλές βόλτες να έχεις τώρα, πας για 500.000 χλμ

  12. The Following 2 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (08-06-21), SoNiC_77Gr (09-06-21)

  13. #47
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο σου .
    Εκανες πολύ καλή δουλειά.
    Να το χαίρεσαι.
    Ευχαριστω πολυ!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο ρε Sonic, πολύ καλά έκανες. Κι εγώ το είχα μετρήσει κάποτε και έδειξε 139 hp με πρόγραμμα και 250.000 στο κοντέρ
    αλλά βέβαια αυτά είναι σχετικά και δεν το είχα μετρήσει και πριν. Εσύ ακόμα και 116 να έβγαζες σημαίνει ότι πήρες 20 άλογα και λογικά κανένα 4αρι κιλά ροπή.
    Για το χταπόδι δεν το ήξερα αυτό. Αντλία είχα αλλάξει κι εγώ στα 220.000 και είναι κάτι που γενικά αλλάζεται συχνά στα 46αρια και ίσως να θέλει και η δική σου
    αλλά αν είχε θέμα λογικά θα το έδειχνε και ψηλά νομίζω. Καλές βόλτες να έχεις τώρα, πας για 500.000 χλμ
    Ευχαριστω φιλε! Ολα απο την δικη σου ιδεα ξεκινησαν να ξερεις..!
    Οσον αφορα την αντλια την ειχα αλλαξει πριν 4-5 χρονια αν θυμαμαι καλα, δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται αλλαγη κ απο οσο με ενημερωσε κ ο προγραμματιστης τα μπεκ που φοραει το αμαξι αντεχουν για παραπανω αλογα, εκτος κ αν εχουν αρχισει κ τα παιζουν κ χρειαζονται καθαρισμο. Θα δοκιμασω ενα τεστ την αντλια με την πρωτη ευκαιρια να δω οτι απο πιεση καυσιμου ειμαι οκ και μετα βλεπουμε αναλογος. Δεν ειναι οτι μου δημιουργει προβλημα, αλλα για να δουλευει αψογα το αμαξι θελω να δω τι ειναι αυτο που το επηρεαζει..

  14. The Following 3 Users Say Thank You to SoNiC_77Gr For This Useful Post:

    BILL007 (09-06-21), isou (09-06-21), nikos valvetronic (09-06-21)

  15. #48
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SoNiC_77Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ!!
    Ευχαριστω φιλε! Ολα απο την δικη σου ιδεα ξεκινησαν να ξερεις..!
    Ωχχχ ε τότε πρέπει να αναλάβω τις ευθύνες μου! Πότε έχεις γενέθλια να σου πάρω δώρο ένα χταπόδι 2λιτρο να απογειωθεί το εργαλείο!! χαχαχα

  16. The Following 3 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (10-06-21), isou (09-06-21), SoNiC_77Gr (13-06-21)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP